DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie firmy ruszyły na podbój Europy

Autor: Tomasz Pietryga
Źródło: Gazeta Prawna - Prawo Gospodarcze: Nr 81 (1446)
Data: 2005-04-26


Rok po wejściu do Unii Europejskiej nie spełniły się przepowiednie o inwazji unijnych przedsiębiorstw na polski rynek – twierdzą pytani przez „GP” przedsiębiorcy. Stało się wręcz przeciwnie – to krajowy przemysł ruszył na podbój Europy i poczyna sobie coraz śmielej.

Branża drzewna

Bogdan Czemko, dyrektor Biura Polskiej Izby Przemysłu Drzewnego

Branża drzewna nigdy nie obawiała się, że w efekcie akcesji nastąpi wzmożony napływ drewna z innych państw Unii Europejskiej. Wynikało to z faktu, że ten surowiec mógł docierać do Polski z zagranicy, bez żadnych ograniczeń, jeszcze przed 1 maja 2004r.

I w tym przypadku nic się nie zmieniło. Natomiast dzięki integracji na terenach przygranicznych z krajami UE – zwłaszcza z Niemcami, Czechami i Słowacją – pojawił się alternatywny rynek surowca drzewnego, który dynamicznie się rozwija.

 

Przed akcesją było wiele problemów z przewozem drewna przez granice. Istniały wybrane punkty graniczne, przez które ten surowiec można było przewozić. Ponadto na przejściach prowadzone były kontrole fitosanitarne transportów. To wszystko utrudniało przepływ drewna między granicami.

Teraz ten problem nie istnieje. Obecnie drewno można kupować w Niemczech czy na Słowacji na takich samych zasadach jak w polskim lesie. W rejonach przygranicznych zauważa się wzmożone zakupy tego surowca poza Polską i to jest pozytywne.

Niestety, dziś polskim firmom z branży drzewnej funkcjonuje się gorzej, jednak nie wynika to bezpośrednio z integracji z Unią Europejską. Wszystko przez spadek kursu euro, który pogrążył wiele polskich firm, ponieważ blisko 70 procent wycinanego w Polsce okrągłego drewna trafia na eksport, w postaci różnych wyrobów.

(...)
czytaj więcej

Rok w Unii. W ocenie przedstawicieli branż


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz