/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYSTAWA FOTOGRAFII

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii prof. D.J. Gwiazdowicza

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2016-11-08


8. listopada w Collegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (ul. Wojska Polskiego 71c) o godzinie 17.00, nastąpi otwarcie wystawy fotografii podróżniczej prof. dr. hab. D.J. Gwiazdowicza pt. „Podróże nieudacznika”. Wystawa jest zainspirowana książką tego samego autora, która właśnie pod takim tytułem ukazała się na początku listopada.

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii z podróży prof. D.J.GwiazdowiczaPODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii z podróży prof. D.J.GwiazdowiczaFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

W 1926 roku dwóch młodych absolwentów Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego, którzy zostali później znanymi profesorami, wyruszyło w podróż dookoła świata. Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz, bo o nich mowa, zrealizowali swój plan, a ich przygody zostały uwiecznione w książkach pt. „Z setką złotych dookoła świata” oraz „Okrążmy świat raz jeszcze”. Po 90 latach od tego wydarzenia w księgarniach pojawiła się książka podróżnicza innego leśnika - prof. dr hab. Dariusza J. Gwiazdowicza,  pracownika Wydzialu Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Książka pod tytułem. „Podróże nieudacznika” nie jest zwykłą relacją z podróży, lecz raczej poszukiwaniem uzasadnienia dla wyjazdu w nieznane, co jest tłumaczone silną potrzebą poznawania świata. Prof. Gwiazdowicz wybrał i opisał ponad 30 zakątków na niemal wszystkich kontynentach, kierując się różnorodnością przyrodniczą, kulturową, religijną oraz swoimi przygodami i wrażeniami. W swojej opowieści autor pochyla się nad szeregiem problemów społecznych jak na przykład wojna czy bieda, z którymi stykał się niejednokrotnie. 

 

Prof. Gwiazdowicz stara się w swojej książce dotknąć istoty podróżowania i przekonać czytelnika, że wyjazd w nieznane jest wyśmienitą metodą poznawania i rozumienia nie tylko świata, ale i samego siebie. To także specyficzna lekcja pokonywania swoich słabości, piętrzących się nieraz trudności i kłopotów. Dlatego autor wybrał i opisał takie przygody, w których jest tytułowym „nieudacznikiem”. W jednym kraju go okradziono, w innym odjechał mu pociąg z bagażem, dokumentami i pieniędzmi, to znów miał kłopoty z milicją albo bliskie spotkania z groźnym pająkiem. I choć czasami, jak to napisał „ryczał jak dziecko”, to morał jaki wypływa z tych opowieści jest zawsze taki sam – trzeba się podnieść i iść dalej.

 

Choć prof. D.J. Gwiazdowicz jest autorem bądź współautorem ponad 360 publikacji w 20 krajach, to jest to jego pierwsza książka podróżnicza, czyli niejako debiut w takiej formie wypowiedzi literackiej. 

 

Wystawa fotografii w Collegium Cieszkowskich w pełni nawiązuje do książki. Czas wielkich odkryć i dzielnych podróżników dobiegł niestety końca, jednak w jego miejsce coraz dynamiczniej rozwija się turystyka podróżnicza stawiająca wyzwania każdemu z osobna. To nasze indywidualne predyspozycje i marzenia decydują o tym, że każdy, a więc nawet tytułowy „nieudacznik”, może poznawać świat po swojemu. Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście zakątków świata, które odwiedził prof Gwiazdowicz podczas swoich wypraw. Widz przemieszcza się od ubogiej pustyni do przebogatych lasów tropikalnych, od mroźnej Arktyki po słoneczne antypody. 

 

Organizatorem wystawy która potrwa do 11. grudnia 2016 roku jest Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gorąco polecamy, bo to wystawa pełna pasji i pozytywnej energii!

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii prof. D.J. Gwiazdowicza (Zdjęcia: 5)

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii z podróży prof. D.J.GwiazdowiczaPODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografiiPODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografiiPODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografiiPODRÓŻE NIEUDACZNIKA - Wystawa fotografii

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA