/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Konrad Tomaszewski o nowych zasadach sprzedaży

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2016-11-04


Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, o nowych zasadach sprzedaży drewna: Uważam, że w nowych zasadach sprzedaży drewna naprawdę udało nam się pogodzić ogień z wodą. Poszliśmy na rękę przedsiębiorcom drzewnym tak daleko, jak to tylko możliwe bez naruszania polskich i unijnych przepisów o konkurencji i ochronie konsumenta. Jednocześnie sprzedaż surowca na tych warunkach powinna zapewnić LP dostateczne środki, by zachować zasadę samofinansowania i wypełnić wszystkie nasze zadania w zrównoważonej ramach gospodarki leśnej. Co więcej, w tej formie nasz system sprzedaży będzie dużo bardziej klarowny, spójny i efektywny.

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, o nowych zasadach sprzedażyKonrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, o nowych zasadach sprzedażyFot. Lasy Państwowe

Warto przypomnieć, że to za poprzednich rządów Konrada Tomaszewskiego, w 2007r., wprowadzona została internetowa sprzedaż drewna na bazie narzędzia testowanego w RDLP Poznań. W ciągu minionych 10 lat system sprzedaży wielokrotnie był modyfikowany, a zasady zmieniane. Zdaniem Tomaszewskiego powstał z tego nie do końca spójny konglomerat rozwiązań, więc przyszedł czas na nowe otwarcie.

 

Rekordowa ilość surowca drzewnego

W 2017r. Lasy Państwowe planują sprzedać nieco ponad 40,5 mln m3 drewna (ok. 2 mln m3 więcej niż w tym roku). To kolejny rekord krajowego pozyskania surowca drzewnego.  Ok. 83% tej masy trafi do przedsiębiorców drzewnych, ok. 14% do nabywców – osób fizycznych, reszta to m.in. surowiec na własne potrzeby LP, tzw. drewno energetyczne, oraz niszowe albo szczególne.

 

-Na 2017r. zaoferujemy taką ilość surowca, która powinna zaspokoić potrzeby wszystkich, po cenach zbliżonych do tegorocznych. Dopasowaliśmy lepiej różne procedury sprzedaży do specyfiki poszczególnych rodzajów drewna oraz grup nabywców. Uwzględniliśmy wszystkie istotne postulaty branży drzewnej, promując m.in. zakup i późniejszy przerób surowca jak najbliżej miejsca pozyskania. Udostępnimy też przedsiębiorcom zaawansowane narzędzia informatyczne, które ułatwią im planowanie zakupów drewna w miejscach i na warunkach optymalnych dla nich. Nie znam innego podmiotu sprzedającego drewno, który zapewniałby takie bezpieczeństwo, stabilność i komfortowe warunki transakcji swoim klientom, jak LP - mówi Konrad Tomaszewski.

Rynki podzielone na nowo

Zarządzenie dyrektora generalnego na nowo i precyzyjnie określa poszczególne tzw. rynki właściwe oraz odpowiadające im formy sprzedaży, by uwzględnić specyfikę różnych sortymentów surowca, nabywców lub innych okoliczności. Są to przede wszystkim rynek podstawowy (główna pula surowca dla przedsiębiorców drzewnych, którzy kupowali już wcześniej od LP) oraz rynek dla rozwoju (pula dla przedsiębiorców budujących nowe zakłady, zwiększających moce produkcyjne, dla nowo powstałych podmiotów), na których sprzedaż będzie prowadzona w internetowym Portalu Leśno-Drzewnym. Sprzedaż na rynkach detalicznym (drewno głównie dla osób fizycznych), drewna niszowego czy węgla drzewnego wypalanego w tradycyjny sposób, drewna energetycznego dla przedsiębiorstw lub przeznaczonego na cele programu LP wspierania samowystarczalności energetycznej samorządów, będzie odbywała się na zasadzie negocjacji cenowych między stronami. Drewno szczególne (cenne) będzie sprzedawane na submisjach lub aukcjach, gdzie decyduje cena. Z kolei surowiec z tzw. rynku uzupełnień (głównie niesprzedany w innych procedurach, także pochodzący np. z klęsk w lasach) będzie sprzedawany na internetowych aukcjach w aplikacji e-drewno i tu również decydowała będzie tylko cena.   

 

Kryteria oceny ofert zakupu: cena, zwyczaj kupiecki i geografia zakupu

Oferty zakupu składane przez nabywców w Portalu Leśno-Drzewnym oceniane będą na podstawie trzech kryteriów. Na przykład na rynku podstawowym o tym, ile surowca faktycznie kupi klient, będzie decydowała ocena jego oferty, ta zaś oparta będzie na trzech kryteriach: w 65% na cenie, w 25% na tzw. zwyczaju kupieckim (historii jego dotychczasowych zakupów od LP), a w 10% na tym, na ile blisko znajduje się nadleśnictwo, w którym przedsiębiorca chce kupić drewno, od zakładu, gdzie zostanie ono potem przerobione. 

 

Według zapewnień Lasy Państwowe przygotowały system informatyczny zdolny do szybkiej analizy danych dotyczących ok. 7000 podmiotów gospodarczych kupujących drewno, który m.in. ma obliczać odległości między miejscami zakupu surowca a jego przerobu. Informacje te będą dostępne dla nabywców, dzięki czemu będą mogli dokonywać symulacji (uwzględniających zarówno odległość, jak i proponowaną przez nich cenę oraz historię ich dotychczasowych zakupów), gdzie i za ile mogą dokonać transakcji na optymalnych dla nich warunkach.

 

Zmiany, zmiany, zmiany

Istotne zmiany dotyczą też kryterium cenowego w przetargach na rynkach podstawowym i dla rozwoju. Zarządzenie wprowadza pojęcia ceny odmowy, ceny proponowanej i ceny górnej, czyli ram, w których klienci będą mogli konkurować. Cena odmowy to cena, za którą oferent otrzyma 0 punktów, czyli taka, która nie jest akceptowalna dla LP ze względów ekonomicznych. Cena proponowana to sugerowana cena, która powinna zapewnić danemu klientowi kupno dostatecznie dużej ilości surowca, jakiego poszukuje, a zarazem zapewnić LP wystarczające środki na realizację ich ustawowych zadań. Cena górna to cena, przy której klient powinien uzyskać maksymalnie dużą część poszukiwanego surowca. Oferenci teoretycznie będą mogli proponować ceny wyższe niż cena górna, ale nie będzie to już zwiększało punktacji ich oferty pod tym względem (mechanizm ten ma wykluczyć ryzyko sztucznego zawyżania cen w celu wyeliminowania i odcięcia od surowca słabszych konkurentów).

 

Innym novum jest swego rodzaju zasada wzajemności w odniesieniu do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych za granicą, które kupują surowiec poprzez Portal Leśno-Drzewny. Ilość surowca, jaki będą mogli nabyć przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wcześniej nie kupowali od Lasów Państwowych (nie mają statusu klientów stałych, czyli z historią zakupów) albo chcą skorzystać z puli surowca na rynku dla rozwoju, będzie korygowana z użyciem specjalnego współczynnika – w uproszczeniu, będzie on skorelowany z tym, ile surowca w państwie, gdzie działa dany nabywca zagraniczny, kupują polscy przedsiębiorcy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

FAJNIE ALE NIE DO KOŃCA [5]

PANOWIE ZAPOMNIELI DODAĆ ŻE ZABRALI DETAL Z HISTORII ZAKUPÓW.TO JEST DELIKATNIE MÓWIĄC NIE FER.PRZECIEŻ CZY NA UMOWE CZY W DETALU DREWNO ZOSTAŁO KUPIONE I POWINNO BYĆ UWZGLĘDNIONE DO PUL PRZYDZIALOWYCH DREWNA NA 2017R.

JAREK [3]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-06 18:17:45

Zgłoś nadużycie

Nie zapomnieli, informacja na ten temat ukazała znajduje się w komunikacie z ...

25. października, ale istotnie w natłoku informacji fakt ten, jak i wiele innych może nabywcom drewna umknąć.

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-06 22:23:35

Zgłoś nadużycie

NIE CHODZI O INFORMACJĘ KTÓRA SIĘ UKAZAŁA TYLKO O FAKT

FAKT PRZEZ KTÓRY LUDZIE STRACILI MNÓSTWO M3 DRZEWA PRZYZNAWANYCH NA ROK 2017.NIEFAJNIE PISZĄC BARDZO DELIKATNIE.

JAREK [3]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-08 13:07:47

Zgłoś nadużycie

POPIERAM!!!

OD KILKU LAT KUPOWAŁEM DREWNO W DETALU W CELU ZWIĘKSZENIA LIMITÓW NA KOLEJNY ROK.SPRZEDAWAŁEM TEN ASORTYMENT PRAKTYCZNIE PO KOSZTACH,ALE Z NADZIEJĄ ŻE OSIĄGNĘ ILOŚĆ KTÓRA POZWOLI MI NA KOMFORTOWE PROWADZENIE FIRMY.JAK MOŻNA WYKASOWAĆ HISTORIĘ TRZY LATA DO TYŁU.TO MA BYĆ TA DOBRA ZMIANA?TA ZMIANA DOPROWADZI DO LIKWIDACJI MOJEJ FIRMY.POWINNIŚMY NAPISAĆ PROTEST ZBIOROWY BO Z TEGO CO WIEM TO PRAWO W NASZYM KRAJU NIE DZIAŁA WSTECZ CHYBA?

IGOR [1]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 23:35:30

Zgłoś nadużycie

U MNIE SYTUACJA JEST IDENTYCZNA

TAK JAK U PANA PANIE IGORZE KUPOWAŁEM DREWNO W DETALU,TEŻ PRAKTYCZNIE PO KOSZTACH ŻEBY POWIĘKSZAĆ HISTORIĘ ZAKUPÓW NA NASTĘPNY ROK .NIESTETY DOBRA ZMIANA ZABRAŁA MI CAŁĄ HISTORIĘ ZAKUPÓW W DETALU JAKIEŚ 2000M3.MYŚLĘ WIĘC MOŻE RYNEK INWESTYCJI.NIESTETY TU KOLEJNE ROZCZAROWANIE.ŻEBY DOSTAĆ DREWNO NA RYNKU INWESTYCJI TRZEBA MIEĆ ZAINWESTOWANE 500 TYS NETTO.TO MNIE DOBIŁO.NIE WIEM CO TERAZ ZROBIĘ.CORAZ GORSZE CZASY PRZED NAMI.WSZYSTKO ROBIONE PO TO ŻEBY WYKOŃCZYĆ MAŁE FIRMY.MASAKRA!!!!

JAREK [3]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-12 17:45:12

Zgłoś nadużycie

detal

drobne rodinne firmy kupowały w detalu.

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-03 13:40:12

Zgłoś nadużycie

pewna mila pani z marketingu zauważyła bubel w zarządzeniu

we wcześniejwszych zasad było określone że przetargi na ilość mniejszą jak 50m3 nie będą ogłaszane a teraz tego nie ma i osoby od marketingu maja problem czy wystawić 10-15 m3 daglezji albo lipy, wierzby, jednak nie o wszystkim pomyslano

tartaczek [189]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-06 21:37:35

Zgłoś nadużycie

Prawda jest taka :

Panu dyrektorowi chodzi o przychody kilka % do 8 miliardów robi wrażenie . To że przy okazji zniszczy ileś tysięcy miejsc pracy to ma w głębokim poważaniu.
Jak najszybciej zabrać tym panom sprzedaż, zostawić hodowlę .Przez tyle lat niczego się nie nauczyli i nie nauczą . Sprzedaż surowca do premiera Morawieckiego.

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 10:32:10

Zgłoś nadużycie

Adam [1]

przerabiasz , czy pośredniczysz ?

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 14:12:20

Zgłoś nadużycie

Adam

Przerabia ok 10000 m3 rocznie

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-12 09:59:06

Zgłoś nadużycie

Największy tartak w Polsce [1]

Na posiedzeniu komisji leśno drzewnej, dnia 07.11.2016r. pan Dyrektor Generalny straszył wszystkich obecnych jakąś plotką o możliwym powstaniu największego tartaku w Polsce, jeśli dobrze zrozumiałem w miejscowości Oleśno, czy tak jakoś. Ktoś coś słyszał i może potwierdzić?
Mówił, że budowę pokryć ma kapitał Irański i Saudyarabski. Będą chcieli przerabiać ponad milion m3 i że chyba my sami tego nie chcemy, więc powinniśmy się go trzymać. Inaczej sprzedaż przejmie Morawiecki i będziemy mieli wolny rynek. - Jestem za, a wy?

kornik [21]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 14:25:03

Zgłoś nadużycie

dobrze mówisz, straszył

Informacja jest zwykłą plotką, coś w rodzaju broni elektromagnetycznej i Mistrali. Nie pytaj jak i co ale uwierz mi, że nie jest to prawdą.

jabee [3]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-15 11:01:34

Zgłoś nadużycie

Kolega a na spotkaniu mówiono coś o cenach [1]

????

tartaczek [189]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 16:35:09

Zgłoś nadużycie

taa,...

aktualny stan sprawy to
cena skonsolidowana z 2016 = cena proponowana,
cena min = -4% od ceny skonsolidowanej
cena max = +4% od ceny skonsolidowanej

kornik [21]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-10 07:30:08

Zgłoś nadużycie

w lp pracuje około 25500 osób [1]

w 2017 roku zostanie pozyskane 40 500 000 m3 drewna, czyli średnio na osobe około 1600m3 rocznie, czyli na miesiąc 133m3, średnia pensja w lp 7500 zl.

tartaczek [189]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-09 21:37:17

Zgłoś nadużycie

Korporacja

LP pod wodzą dyrektora LP działają jak klasyczna korporacja . Podwyżki dla swoich pracowników kosztem pracowników branży drzewnej.

Proponuję hasło " Podwyższamy ceny surowca zawodowo "

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-22 09:15:52

Zgłoś nadużycie

A słyszał ktos cos na temat wadium???

Janek [18]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-17 19:06:13

Zgłoś nadużycie

dzisiaj wyszła decyzjia, w samą pore

każdy z nas ma po 10000 tys w skarpecie, i odda na przechowanie bez procentu na pare miesięcy(dotyczy osób ktore biorą udział w rynku podstawowym i rozwojowym). do 15 listopada miała byc wydane decyzja w tej sprawie a tu nic, zanim wyjdzie plus zebranie wniosków, kontrola,analiza,przemyslenie to zejdzie, na pierwszy dzień wiosny jak znalazł

tartaczek [189]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-22 18:18:39

Zgłoś nadużycie

skandal /skandal [1]

Za nieudolne wprowadzanie nowych zasad sprzedaży dyrektor powinien zostać natychmiast odwołany .To żenada i skandal tak traktować ludzi.

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-23 17:56:41

Zgłoś nadużycie

PIS

Odwołać jarka i po problemie pokazać mu czerwoną kartkę!!! A swoją drogą zdążyłem się już przyzwyczaić wszystko co wprowadza PIS jest pisane na kolanie na ostatni moment i przepychane w nocy ''W IMIĘ DOBREJ ZMIANY''

szu [49]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-25 08:01:27

Zgłoś nadużycie

Popieram kolegę [1]

Dokładnie tak odwołać dyrektora LP (emerytura) . Oczywiście wszytko pójdzie na konto PIS ale myślę że panowie -włodarze Lasów którzy od lat bez podstawy prawnej kreują rynek drzewny poprzez sieć algorytmów umów na szczeblu dyrekcji LP listów intencyjnych są bezpośrednio odpowiedzialni .Powinno to zbadać NIK i CBŚ

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-11-28 10:04:44

Zgłoś nadużycie

odwołanie

Odwołanie nie wchodzi w grę to kuzyn naczelnika

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-03 18:17:42

Zgłoś nadużycie

Skandal i żenada

Dyrektor LP co innego mówi co innego robi .To jest żenujące .

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-02 13:15:56

Zgłoś nadużycie

kontrole

Straż LP przeprowadzi kontrole wszystkich punktów przerobu, pewnie przy okazji przetrzepie wszystko. Drobne firmy nie przerabiają drewna cały rok, pewnie będą kwestionowane ich punkty.

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-02 17:01:02

Zgłoś nadużycie

PLD

Zasady dyskryminują najmniejsze rodzinne firmy. Jakoś ci ludzie żyją z przerobu drewna, kupuja trochę w lasach, większość od pośredników, często to drobne zakłady stolarskie, które kupują też tarcicę i dalej ją obrabiają. Jak pozamykają swoje drobne geszefty to pójdą po zasiłek. Czy na pewno o to chodzi?

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-03 13:38:19

Zgłoś nadużycie

lekcje dla organizacji Lasy Państwowe

Wiecie, gdzie można składać oferty na naukę współczesnego i zrozumiałego języka w komunikacji urzędowo-internetowej dla dyrektora dr Konrada Tomaszewskiego? - myślę, że zarobię fortunę.

p.s. określenia leśnicy używajmy dla ludzi pracujących w lesie, IMO leśnikami nie są pracownicy Lasów Państwowych. Pracownicy organizacji Lasy Państwowe to w 75% pracownicy biurowi - nie leśnicy. To tak jak z górnikami...ludzie pracujący w biurze na powierzchni to żadni górnicy.

Leo Wrinks [13]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-07 20:40:20

Zgłoś nadużycie

Odlot

Sami posłuchajcie https://youtu.be/dNmqa9W7XeE

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-08 09:36:48

Zgłoś nadużycie

podwyzka srednio 3%

to chyba jakieś rozdwojenie jaźni.. u mnie ok 20%

piotr [19]Odpowiedz na ten komentarz2016-12-08 11:44:47

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA