/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Egger chce wybudować w Polsce fabrykę płyt drewnopochodnych

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-10-21


Austriacka firma Egger planuje budowę fabryki płyt drewnopochodnych w Biskupcu k. Olsztyna. Inwestycja planowana jest na terenach, które wkrótce mają zostać włączone do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Egger - fabryka w St. Johann in TirolEgger - fabryka w St. Johann in TirolFot. Egger

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, Egger wyda na budowę fabryki 789 mln zł i da zatrudnienie ok. 300 osobom. Warto zauważyć, że Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje największą pomoc publiczną ze wszystkich działających SSE w kraju w postaci zwolnień i ulg podatkowych sięgających nawet 70% kosztów inwestycji.

Inwestycja typu "green field" realizowana ma być poprzez nowoutworzoną spółkę celową Horizont Project Development sp. z o.o. Spółka ta należy obecnie do Fender sp. z o.o., ktora zawarła z Grupą Egger umowę powierniczą, na mocy której Egger kontroluje Horizont Project Development. Zgodnie z umową, pod koniec fazy przygotowawczej inwestycji, wszystkie udziały Horizont Project Development zostaną zakupione przez Grupę Egger.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez WMSSE, projekt inwestycyjny obejmuje budowę od podstaw dużego zakładu przetwórstwa drewna, w którym oprócz płyt wiórowych i melaminowanych produkowane będą gotowe panele podłogowe i różnego rodzaju meble. Fabryka powstanie na obszarze blisko 88 ha. Plan przewiduje budowę obiektów produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni ok. 170 tys. m2.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 31. grudnia 2021r.


Egger to austriacka firma powstała w 1961 roku z siedzibą w St. Johann w Tyrolu. Specjalizuje się w produkcji materiałów drewnopochodnych, począwszy od paneli podłogowych, poprzez produkty dla przemysłu meblarskiego i aranżacji wnętrz, aż po ekologiczne materiały dla budownictwa. Grupa posiada obecnie 17 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Europy i 23 biura handlowe na całym świecie. W Polsce firma jest obecna poprzez Egger Polska sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

W roku obrotowym 2015/16 przychody Grupy Egger wzrosły do 2,34 mld euro (2014/15: 2,26 mld euro), czyli o +3,4%. Tym samym firma EGGER osiągnęła najwyższe obroty w ponad pięćdziesięcioletniej historii firmy. Inwestycje w minionym roku finansowym wyniosły 302,7 mln euro wobec 263,3 mln euro rok wcześniej. Egger zatrudnia blisko 8 tys. pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

popieram decyzję

Popieram decyzję o wybudowaniu na terenie Warmii i Mazur fabryki płyt drewnopochodnych przez austriacką firmę Egger.
Uzasadnienie:
a) duża baza surowcowa,
b) duże bezrobocie w tym regionie,
c) teren pod budowę zakładu
Pragnę nadmienić, że w latach 1965-1967 jako przedstawiciel resortu leśnictwa pracując w Naczelnym Zarządzie Lasów Państwowych w Warszawie oraz Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Olsztynie byłem delegowany do zakładów firmy Egger w Austrii w celu kontrolnego pomiaru na miejscu dostarczanego przez Polskę surowca drzewnego i ewentualnego rozpatrywania reklamacji.
W tym okresie na terenie Austrii firma Egger posiadała 5 zakładów (St. Johann i Wörgl w Tyrolu, St. Pölten-Unterradlberg k. Wiednia, Jeoben na południu oraz Nüziders przy granicy ze Szwajcarią).
Na podstawie własnych obserwacji mogę stwierdzić, że w/w fabryki stosowały bardzo wysokie standardy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy a przede wszystkim wyjątkowe wymagania dotyczące ochrony środowiska ze względu na zlokalizowanie zakładów.
W tym okresie firma Egger posiadała jeszcze 4 zakłady przerabiające drewno w innych krajach (Francja, Belgia, Szwajcaria i Włochy). Obecnie firma Egger podwoiła ilość zakładów na terenie Europy.

Witold Ś. Olsztyn [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-05-11 20:02:12

Zgłoś nadużycie

Ciekawe skąd drewno otrzymają?

... bo chyba nie z puli drewna inwestycyjnego?
Sprzedaży systemowej e-drewno już nie ma i w najbliższym czasie nie będzie, więc jak mają zamiar się zaopatrzać? Z Białorusi, Łotwy?

kornik [20]Odpowiedz na ten komentarz2017-05-15 11:29:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz