/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LASY ŚWIATA

Lasy Świata 2017 - kierunek Sumatra

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: oprac.red
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2016-10-17


W lutym 2017r. planowana jest kolejna, czwarta wyprawa z cyklu „Lasy Świata”. Uczestnicy wyprawy trafią tym razem na indonezyjską Sumatrę.

Lasy Świata 2017 - kierunek SumatraLasy Świata 2017 - kierunek Sumatra

Sumatra to drugie miejsce, obok Borneo, gdzie dziko występują orangutany. Poza fauną i florą lasów deszczowych, zachowanych głównie w parkach narodowych, w planie jest także obserwacja postępującego przekształcania krajobrazów naturalnych w tereny zagospodarowane (przede wszystkim uprawy rolnicze i plantacje drzew). Dodatkowym celem wyjazdu jest poznanie różnych aspektów życia miejscowej ludności, w tym zamieszkującego dżunglę plemienia Mentawai. Uczestnikami wyprawy są studenci - laureaci stypendium wyjazdowego wybrani przez kapitułę konkursową oraz pracownicy Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Ramowy plan wyprawy:  

  • 3-dniowy trekking po lesie deszczowym w Parku Narodowym Gunung Leuser, m.in. w poszukiwaniu dziko żyjących orangutanów i gibonów.
  • Obserwacja karmienia orangutanów w centrum rehabilitacji w Bukit Lawang.
  • Przejazd rowerami wokół Jeziora Maninjau (17 km x 8 km), powstałego 50 tys. lat temu w wyniku eksplozji wulkanu.
  • Zwiedzanie plantacji palm olejowych i kauczukowców, które w Malezji i Indonezji są główną przyczyną zmniejszania się powierzchni lasów deszczowych.
  • Zapoznanie się z technologią pozyskiwania i przerobu drewna w lasach tropikalnych (jeżeli uda się uzyskać zgodę któregoś z przedsiębiorstw drzewnych).
  • Wyprawa do jaskini Bat Cave, w której licznie przebywają nietoperze.
  • Wizyta w Rezerwacie Raflezji, gdzie istnieje duża szansa zobaczenia kwitnących, największych kwiatów świata - raflezji (bukietnicy) Arnolda.
  • Wędrówka przez Ngarai Sianok, stumetrowej wysokości skalny kanion zatopiony w zieleni poletek ryżowych.
  • Pobyt na Wyspie Siberut, w większości pokrytej lasem deszczowym, gdzie występuje wiele endemicznych gatunków zwierząt (m.in. 4 gatunki małp), poznanie życia lokalnej ludności z plenienia Mentawai.

 

Projekt "Lasy Świata” to cykl wyjazdów naukowych organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w różne regiony geograficzne, tak aby uczestnicy mogli poznać różnorodne formacje leśne, sposoby ich funkcjonowania, instytucje i organizacje zajmujące się gospodarowaniem i ochroną lasów, badaniami naukowymi oraz kształceniem kadr dla leśnictwa. Dotychczas uczestnicy wypraw Lasy Świata odwiedzili lasy Dominiki (Karaiby), Malezji (Borneo) i Kolumbii (Amazonia).

 

Organizatorzy wyprawy na Sumatrę poszukują osób lub instytucji, które chciałyby ufundować stypendia wyjazdowe dla studentów (pokrywające koszty ich wyjazdu), przyznawanych jako nagroda za osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne oraz działalność na rzecz uczelni. Fundator stypendium otrzymuje m.in. możliwość udziału jednej osoby w wyprawie oraz uczestniczy w procesie wyboru stypendystów. 

 

Dodatkowe informacje: http://www.up.poznan.pl/lasyswiata/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz