/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Lignoceluloza - alternatywa w termoizolacji budynków

Autor:
Źródło: Projekt Komunikacja
Data: 2016-10-17


Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego dla budynku to decyzja na lata. Zastosowanie odpowiedniego produktu pozwoli cieszyć się ciepłym wnętrzem przy niskich kosztach ogrzewania. W przeciwnym razie może znacząco odczuć to nasz portfel. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów izolacyjnych, które różnią się nie tylko ceną, czy właściwościami, ale przede wszystkim możliwościami zastosowania. Nowością jaka pojawiła się w tej branży przed kilkoma laty jest lignoceluloza.

Lignoceluloza - alternatywa w termoizolacji budynkówLignoceluloza - alternatywa w termoizolacji budynkówFot. VestaEco

Duża konkurencja na rynku

Na rynku wciąż dużym uznaniem cieszy się wełna mineralna, która przez wielu uznawana jest za najlepszy materiał do ocieplania. Wynika to z faktu, że oprócz dobrej izolacji termicznej ma również bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, a dodatkowo jest ognioodporna (wytrzymuje temperaturę nawet do 700°C). Dodatkową zaletą wełny mineralnej jest również paroprzepuszczalność. Przewagą jej bezpośredniego konkurenta, czyli styropianu jest łatwiejszy montaż płyt z tego materiału oraz niska cena - zarówno samego „budulca”, jak i jej instalacji. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do ocieplania również polistyren ekstrudowany, jednak dla wielu osób barierą jego zakupu jest wysoka cena – jest on mniej więcej dwukrotnie droższy od styropianu. Mniej standardową metodą, zazwyczaj używaną do ocieplania skomplikowanych budynków, jest pianka poliuretanowa, która oprócz niewątpliwej łatwości nanoszenia, charakteryzuje się niestety dużą łatwopalnością. Do termoizolacji budynków wykorzystywana są również materiały pochodzenia drzewnego: płyty pilśniowe porowate oraz włókna drzewne umieszczane w miejscu przeznaczenia za pomocą wdmuchiwania. 

 

Lignoceluloza, czyli nowa jakość

Kolejnym materiałem izolacyjnym pochodzenia roślinnego jest lignoceluloza. Ten dostępny na europejskim rynku od kilku lat produkt jest w pełni ekologiczny. Dzięki swoim właściwościom nie tylko wpływa na zmniejszenie zużycia energii, co pozwala zaoszczędzić wydatki, ale również pozytywnie wpływa na środowisko. Co ważne, coraz więcej osób kupuje materiały ekologiczne nie tylko dla własnej fanaberii lub jako efekt panującej mody, ale ze względu na ich właściwości – tego typu produkty z powodzeniem konkurują z innymi, dostępnymi na rynku i „bronią się” swoimi walorami.  

 

Lignoceluloza dostępna była początkowo w postaci surowca wdmuchiwanego w wolne przestrzenie budynku. Obecnie w sprzedaży znajdują się również płyty izolacyjne, które produkowane są z włókna lignocelulozowego. Surowcem do ich produkcji są włókna pochodzące z upraw roślin jednorocznych z dodatkiem przetworzonych włókien celulozowych, które poprawiają spoistość masy włóknistej, co korzystnie wpływa na własności fizyko-mechaniczne uzyskanych płyt. -Są one w całości produktem ekologicznym, w którym wykorzystane surowce są nieszkodliwe i nie wywierają ujemnego wpływu na ludzi oraz środowisko naturalne. Są produktem w całości biodegradowalnym podlegającym pełnemu recyklingowi materiałowemu lub mogą zostać wykorzystane alternatywnie po skończeniu okresu przydatności i użytkowania jako biopaliwo – tłumaczy mgr inż. Leszek Danecki z Ośrodka Badawczo Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych. 

Płyta izolacyjna z lignocelulozyPłyta izolacyjna z lignocelulozyFot. VestaEco

Unikalna technologia 

Płyty izolacyjne z lignocelulozy produkowane są w oparciu o specjalną technologię, która pozwala na wykorzystanie biomasy rolniczej do produkcji sucho-formowanych płyt. Te o niskiej gęstości mogą służyć jako materiał izolacyjny, jako zewnętrzne ocieplenie pomieszczeń, zabezpieczając m.in. przed zmianami wywołanymi warunkami atmosferycznymi. Specyficzne właściwości produktu umożliwiają ochronę budynków przed nadmiernym nagrzaniem latem oraz nadmiernym wychłodzeniem zimą. Warto nadmienić, że pojemność ciepła w przypadku włókien lignocelulozowych jest dużo korzystniejsza niż na przykład w wełnach mineralnych. -Nowe produkty w postaci płyt izolacyjnych charakteryzują się następującymi podstawowymi cechami funkcjonalnymi: cena – konkurencyjne cenowo do innych materiałów izolacyjnych z włókien naturalnych, biorąc pod uwagę stosunek ceny do wybranych właściwości i cech użytkowych; ekologiczność – są produktem wytworzonym na bazie surowców naturalnych, nie zawierają, ani emitują substancji szkodliwych; właściwości użytkowe – charakteryzują dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną, mają także zwiększoną odpornością na działanie wilgoci, płyty można dowolnie łączyć zarówno na grubość jak i na długość oraz szerokość; dbałość o środowisko naturalne – wytwarzane są z surowców odnawialnych w krótkim cyklu, co nie wpłynie na zwiększenie zużycia surowca drzewnego. Proces produkcyjny płyt nie generuje powstawania odpadów uciążliwych dla środowiska - informuje Danecki.

 

Mocną stroną tego typu płyt jest również ich paroprzepuszczalność oraz wysoka pojemność cieplna. Dzięki zastosowaniu włókien lignocelulozowych płyty takie są materiałem otwartym dyfuzyjnie, który w naturalny sposób oddaje na zewnątrz nadmiar wilgoci. To wszystko sprawia, że pomieszczenia są suche przez co łatwiej je ogrzać. Odpowiednia wilgotoność wewnątrz budynku zapobiega również rozwojowi grzybów i bakterii, które są przyczyną wielu chorób i alergii. Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach, jak kuchnia czy łazienka, ale także w sypialniach, gdzie czyste powietrze jest istotne dla zdrowia mieszkańców. Wysoka pojemność cieplna oznacza zdolność materiału do magazynowania ciepła bądź chłodu, dzięki czemu budynki zaizolowane płytą z lignocelulozy są bardziej odporne na zmiany temperatury zewnętrznej w czasie.

 

Szerokie zastosowanie

Co istotne, produkty oparte o włókna lignocelulozowe mają bardzo szerokie zastosowanie. -Zastosowanie włókien lignocelulozowych (...)  jest bardzo efektywnym sposobem na izolowanie poddaszy użytkowych w domach murowanych oraz ścian w domach szkieletowych. Bardzo dobrze sprawdzają się również w izolacjach i wygłuszeniach stropów oraz ociepleń podłóg legarowych. Łatwość stosowania i wysoka jakość materiału sprawia, że przegrody są ciepłe, ciche i zdrowe. Materiały (***) są w 100% ekologiczne. Połączenie włókien lignocelulozowych i szczelnego wykonania domu przynosi bardzo dobre efekty izolacyjne budynku i wysoki komfort życia dla jego użytkowników - przyznaje Przemysław Biedrzycki z firmy Domy Biedrzycki, oferującej domy w technologii szkieletowej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

izolacja

Na polskim rynku nadal najpopularniejszy jest styropian. I nic dziwnego - jest tani, a przy tym bardzo skutecznie izoluje budynki. Dobrze, że powstają nowe sposoby na ocieplanie, ale podejrzewam, że jeszcze długo styro będzie dominował na polskim rynku. Coraz większą karierę zresztą zaczyna robić styropian szary - https://www.youtube.com/watch?v=wDHWfgA2R-g

patt [15]Odpowiedz na ten komentarz2017-06-30 18:00:52

Zgłoś nadużycie

Na tę chwilę dominuje styropian. Jest tani, ciepły i bardzo łatwy w ...

montażu. I jest też coraz lepszy, szczególnie, że mamy do wyboru oprócz białego styropian również szary. Mogę odesłać na stronę ***, tam wszystko co najważniejsze na ten temat.
Wpis edytowany przez Administratora

jokohama [9]Odpowiedz na ten komentarz2017-07-29 12:55:58

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz