/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stelmet: Środki z emisji akcji przeznaczone na przejęcia

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2016-09-27


Stelmet SA opublikował prospekt emisyjny. Europejski lider w produkcji programu ogrodowego chce w wyniku publicznej oferty akcji uzyskać 50-60 mln zł, które planuje wydać w pierwszym rzędzie na przejęcia. Debiut na GPW planowany jest na koniec października.

Przemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu Stelmet SAPrzemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu Stelmet SA

Publiczna oferta akcji Stelmet SA obejmuje emisję nowych akcji oraz sprzedaż części akcji należących do Stanisława Bieńkowskiego - założyciela i prezesa spółki, który pośrednio posiada 100% jej kapitału.

Według planów, po zakończeniu emisji, nowi inwestorzy posiadać będą 20% akcji Stelmetu (90% akcji przeznaczona ma być do sprzedaży nabywcom instytucjonalnym, a pozostałe 10% klientom indywidualnym. 

Cena oferowanych w IPO akcji zostanie ustalona w drodze budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, która potrwa od 27. września do 11. października br. Zapisy na akcje będą przyjmowane od 12. do 14. października br. Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy w placówkach Domu Maklerskiego mBanku oraz Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Zgodnie z przewidywanym harmonogramem oferty publicznej, akcje i prawa do akcji Stelmet SA zadebiutują na GPW około 25 października br.

Z emisji nowych akcji spółka planuje pozyskać od 50 do 60 mln zł. Pieniądze te zamierza przeznaczyć w pierwszej kolejności na akwizycje podmiotów z branży.

-Naszym celem jest umocnienie pozycji wiodącego, pionowo zintegrowanego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej w Europie. Planujemy to osiągnąć poprzez dalszy wzrost sprzedaży produktów, wspierany nowymi mocami produkcyjnymi i optymalizacją operacyjną w ramach Grupy. Nasza historia pokazuje, że potrafimy rozwijać się zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia. W 2014r. przejęliśmy jednego z dwóch największych producentów i dystrybutorów drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii - Grange Fencing Ltd. Akwizycja ta umożliwiła Grupie Stelmet ekspansję na rynku brytyjskim oraz pozwoliła na umocnienie pozycji wiodącego podmiotu w segmencie drewnianej architektury ogrodowej na całym rynku europejskim. Ponadto obecnie kończymy budowę nowego zakładu w Grudziądzu, który będzie najnowocześniejszym zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej w Europie i istotnie zwiększy moce produkcyjne Grupy - powiedział Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmet SA. -Myślimy o kolejnych potencjalnych akwizycjach. Rozglądamy się za spółkami polskimi i zagranicznymi, które mogłyby uzupełnić portfolio produktów Grupy Stelmet, rozszerzyć obszar naszej działalności i bazę klientów. Zabezpieczenie środków na potencjalne akwizycje poprzez emisję nowych akcji wzmocni naszą pozycję konkurencyjną i negocjacyjną oraz umożliwi wykorzystanie nadarzających się okazji transakcyjnych.

-W pierwszej kolejności myślimy o przejęciu na jednym z trzech głównych rynków (Wielka Brytania, Niemcy, Francja) firmy dystrybucyjnej posiadającej ugruntowaną sprzedaż, podobnie jak Grange Fencing. W mniejszym stopniu myślimy o przejęciu polskiego lub zagranicznego producenta - precyzuje plany spółki Bieńkowski

Jeśli w ciągu 12 miesięcy od zakończenia IPO Stelmet nie wyda środków pozyskanych z emisji na przejęcia, lub wyda je częściowo, pozostałe środki przeznaczone zostaną na spłatę części kredytu inwestycyjnego na budowę nowego zakładu w Grudziądzu zaciągniętego przez spółkę zależną MrGarden. 

Grupa Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej architektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe.

Realizowana od 2015r. na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej inwestycja w Grudziądzu, pozwoli spółce na docelowy wzrost mocy produkcyjnych z obecnych 250 tys. m3 do poziomu 400 tys. m3 DAO (drewnianej architektury obrotowej) w roku obrotowym 2019/2020.  W roku obrotowym 2016/2017 zdolności produkcyjne i magazynowe grupy wzrosną o 100 tys. m3. Łączny koszt tej inwestycji planowany jest na 260 mln zł, z czego do tej pory wydano ok. 170 mln zł.

Grupa Stelmet prowadzi sprzedaż do ponad 25 krajów. W minionym roku obrotowym sprzedaż na rynki zagraniczne stanowiła ponad 85% przychodów grupy.

Główne rynki zbytu to Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Obecnie Stelmet ma 8-9% udział w rynku brytyjskim i 5-6% w rynku niemieckim oraz 8-9% w rynku Francuskim. W Polsce gdzie spółka realizuje nieco ponad 14% swojej sprzedaży, udział w rynku szacowany jest na 4-5%

Według zaprezentowanych planów Stelmet chce zwiększyć udział w rynku do 10-11,3% w Wielkiej Brytanii oraz do 6-7,2% w Niemczech.

-Największy wzrost sprzedaży w przyszłym roku powinniśmy wygenerować na rynku brytyjskim, gdzie naszym głównym celem jest uzyskanie dwucyfrowego poziomu udziału w rynku - powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Trybuś, członek zarządu spółki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brawo!

Imponujące plany!

M.Rudawski [12]Odpowiedz na ten komentarz2016-09-29 21:31:04

Zgłoś nadużycie

Tak. Jestem wstrząśniety...

.... nie zmieszany

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2016-10-06 12:00:05

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA