/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Jakie zasady sprzedaży drewna na 2017 rok?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-09-21


Szybkim tempem zbliża się termin w jakim Lasy Państwowe rozpocząć powinny procedury sprzedaży surowca drzewnego na 2017r. aby ze spokojem móc wejść w przyszły rok. Tymczasem zasad na jakich sprzedaż się ma odbywać wciąż nie ma.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas konferencji Koopdrew 2016Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas konferencji Koopdrew 2016Fot. D.Jabłoński

Dotychczasowe spotkania Komisji Leśno-Drzewnej nie przyniosły odpowiedzi w tym zakresie, a o kierunkach, czy planach zmian zasad sprzedaży niewiele było wiadomo, ze względu na informacyjne embargo nałożone przez Lasy Państwowe. Spory zawód części przedsiębiorcom (zwłaszcza tym nie uczestniczącym w pracach KLD) przyniosło wystąpienie dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, jakie miało miejsce podczas konferencji Koopdrew 2016. Część osób uczestniczących w spotkaniu spodziewała się konkretnych informacji na temat zasad sprzedaży drewna, tymczasem dyr. Tomaszewski przedstawił założenia i kierunki, na bazie których zasady te powstają.

 

Na wstępie swojego wystąpienia dyrektor generalny Lasów Państwowych odniósł się do możliwych sposobów organizacji systemu sprzedaży drewna, a mianowicie: 1) zasad sprzedaży drewna określonych w formie ustawy lub rozporządzenia (czego domaga się część nabywców drewna) oraz 2) zasad sprzedaży drewna definiowanych przez przez dyrektora LP. 

 

Jak nietrudno przewidzieć, pierwsza z form określania zasad nie cieszy się poparciem leśników. Jak mówił Tomaszewski, taki sposób organizacji sprzedaży drewna w nikłym stopniu uwzględnia wpływ czynników zewnętrznych (takich jak sytuacja ekonomiczna, uwarunkowania przyrodnicze, itp.), które w przypadku zasad ustanawianych przez dyrektora generalnego LP można w każdej chwili dostosować. Tu jednak warto przypomnieć, że jednym z głównych motywów podmiotów występujących za legislacyjnym rozwiązaniem, jest właśnie chęć odebrania Lasom Państwowym możliwości "ręcznego" sterowania rynkiem drewna i stabilizacji zasad na jakich kupowane jest drewno.

 

Póki co, zasady sprzedaży drewna ustalane są w zarządzeniu dyrektora generalnego LP i warto wiedzieć w jakim kierunku zmierzają.

Jak poinformował Konrad Tomaszewski, na rynku surowca drzewnego wyróżnione zostaną następujące "zgrupowania rynków właściwych":

1) rynek podstawowy (główna pula drewna dla przemysłu)

2) rynek dla rozwoju (zastąpi pulę inwestycyjną)

3) rynek drewna cennego (sprzedawanego na aukcjach i submisjach)

4) rynek drewna detalicznego (pula drewna dla klientów detalicznych)

5) rynek drewna niszowego (surowiec o nietypowych parametrach, sprzedawany w stosunkowo niewielkich ilościach)

6) rynek drewna na własne potrzeby (surowiec zużywany na potrzeby własne Lasów Państwowych)

7) rynek drewna niepełnowartościowego (energetycznego)

8) rynek drewna poklęskowego

9) rynek uzupełnień (drewno sprzedawane poprzez aukcje e-drewno)

 

Rynek podstawowy

Według aktualnych założeń, sprzedaż drewna dla przedsiębiorców będzie prowadzona jednorazowo na cały rok, poprzez ofertowanie na Portalu Leśno-Drzewnym. Zlikwidowane zostaną aukcje systemowe (dotychczasowy II etap sprzedaży). Przedsiębiorcy będą mogli składać w PLD oferty obejmujące 100% ilości drewna wynikającej z historii zakupów. Nowością ma być możliwość wyboru za jaki czas ma być liczona historia zakupów: ostatni rok, ostatnie 2 lub 3 lata. 

 

Złożone oferty oceniane będą punktowo w ramach trzech kryteriów. Punkty przyznawane będą za:

  • oferowaną cenę, w zakresie widełek cenowych (cena górna i dolna) ustalanych przez Lasy Państwowe,
  • zwyczaj kupiecki (brana będzie pod uwagę ilość kupowanego drewna w poszczególnych sortymentach drewna oraz tradycja zakupów w danym nadleśnictwie,
  • geografię zakupów (rozumianą głównie jako odległość transportu surowca, im krótsza tym wyższa punktacja).

 

Rynek dla rozwoju

Pula drewna, którą zasilać ma głównie wzrost pozyskania drewna w lasach. Zastąpić ma tzw. "pulę inwestycyjną" przeznaczoną dla firm inwestujących w moce przerobowe. Nie są jasne zasady na jakich ma by sprzedawane drewno na tym rynku. Lasy Państwowe zapowiadają jednak silny monitoring i prześwietlanie firm korzystających z zakupów drewna z tej puli, tak aby uniknąć np. odsprzedaży tego drewna.

 

Rynek drewna cennego (szczególnego)

Podobnie jak ma to miejsce dotychczas, sprzedaż na tym rynku odbywać się będzie w trybie aukcji lub submisji. Możliwe jest powstanie osobnej jednostki Lasów Państwowych, która prowadzić będzie taką sprzedaż.

 

Rynek detaliczny

Zasady sprzedaży na tym rynku pozostaną praktycznie bez zmian. Dotyczą drewna sprzedawanego odbiorcom indywidualnym.

 

Rynek drewna niszowego

Zasady sprzedaży na tym rynku zapewnią możliwość zakupu stosunkowo niewielkich ilości drewna o specyficznych, nietypowych wymaganiach. Najprawdopodobniej sprzedaż odbywać się będzie w drodze negocjacji.

 

Rynek drewna na własne potrzeby

Pula drewna wykorzystywana przez jednostki Lasów Państwowych na potrzeby własne. Zasady korzystania z tej puli mają zapewnić przejrzystość przy jej wykorzystaniu.

 

Rynek drewna niepełnowartościowego

Według deklaracji ma zostać wydzielona specjalna pula drewna na cele energetyczne dla dużych odbiorców. Założenia mówią o powstaniu na terenie dyrekcji regionalnych dużych składów surowca, na które trafiać ma drewno nieprzydatne dla przemysłu. Nie jest na razie jasne, jakie kryteria będą decydować o zakwalifikowaniu drewna jako niepełnowartościowego. Jak zaznaczył Konrad Tomaszewski plany Lasów Państwowych dotyczące zasad sprzedaży drewna na tym rynku, wychodzą naprzeciw założeniom Ministerstwa Rozwoju, szczególnie w zakresie samowystarczalności energetyczno-materiałowej samorządu terytorialnego, w tym w kontekście tzw. drewna energetycznego.

 

Rynek drewna poklęskowego

Specjalne zasady sprzedaży mają dotyczyć drewna pozyskiwanego w wyniku klęsk żywiołowych. Najprawdopodobniej surowiec o walorach drewna przemysłowego będzie trafiał na e-drewno, drewno niepełnowartościowe zaś na cele energetyczne.

 

Rynek uzupełnień

Drewno na tym rynku sprzedawane będzie poprzez aukcje e-drewno. Surowiec do sprzedaży w tej procedurze pochodził będzie głównie z mas drewna nie sprzedanych w innych procedurach oraz drewna, które zostało zadeklarowane do sprzedaży i nie odebrane w ramach innych procedur. 

Co jeszcze?

Lasy Państwowe planują zbieranie od nabywców drewna informacji dotyczących lokalizacji zakładów produkcyjnych i szczegółów ich dotyczących. Według deklaracji specjalnie budowana baza danych posłużyć ma m.in. do punktowania "geografii" zakupów. Wiadomo również, że zostanie wykorzystana przy weryfikacji zakupów drewna z puli rozwoju (inwestycji). Dyr. Tomaszewski nie ukrywa, że Lasy Państwowe zainteresowane są wyeliminowaniem z rynku surowca drzewnego pośredników.

 

Zastanawiająca może być informacja, że szczegółowa wiedza na temat odbiorców drewna ma pozwolić Lasom Państwowym ustalać rentowność osiąganą przez poszczególne firmy czy sektory przemysłu. Jak zapowiedziano, Lasy Państwowe chcą, aby przemysł podzielił się z nimi swoimi zyskami.

 

Dyr. Tomaszewski poinformował również o prowadzonych przez Lasy Państwowe rozmowach z instytucjami finansowymi dotyczącymi przygotowania wspólnej oferty zabezpieczenia transakcji sprzedaży drewna (gwarancja bankowe, ubezpieczenia) dla wszystkich klientów LP. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz