/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stelmet chce jeszcze w tym roku zadebiutować na giełdzie

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2016-09-05


Stelmet SA, w ocenie zarządu spółki, największy w Polsce i Europie producent i dystrybutor tzw. drewnianej architektury ogrodowej, zamierza przeprowadzić publiczną ofertę akcji oraz ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Stelmet - zakład produkcyjny w Zielonej GórzeStelmet - zakład produkcyjny w Zielonej GórzeFot. Stelmet

Giełdowy debiut Stelmetu planowany jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2016 roku, przy czym ostateczny termin uzależniony będzie m.in. od warunków rynkowych. Oferta będzie się składać z emisji nowych akcji spółki, jak i sprzedaży akcji istniejących. Wszystkie szczegóły dotyczące publicznej oferty zostaną udostępnione w prospekcie emisyjnym po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego i publikacji.

Funkcję globalnych koordynatorów, współzarządzających księgą popytu oraz współoferujących będą pełnić Dom Maklerski mBanku oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Doradcą prawnym spółki oraz akcjonariusza sprzedającego w zakresie oferty publicznej akcji jest kancelaria Weil, Gotshal & Manges – Paweł Rymarz sp.k.

Stelmet S.A. to spółka z polskim kapitałem, której 100% akcji posiada pośrednio jej założyciel - Stanisław Bieńkowski, pełniący od początku jej działalności funkcję Prezesa Zarządu.

To drugie podejście Stelmetu do Giełdy Papierów Wartościowych. Poprzedni debiut planowany był na jesień 2008r. jednak w związku z globalnym kryzysem gospodarczym i spodziewaną niską wyceną akcji został odwołany.

 

Grupa Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej architektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. różnego rodzaju płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania, upiększania oraz dekoracji ogrodów, działek, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym. Asortyment Grupy Stelmet obejmuje ponad 2,6 tys. wzorów wyrobów, znajdujących się w bieżącej produkcji. 

Według wiedzy zarządu spółki, pod względem wolumenu produkcji w m3, Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Roczne zdolności produkcyjne wynoszą obecnie około 250 tys. m3 gotowych wyrobów. W najbliższych czterech latach firma planuje je zwiększyć o 60% do poziomu około 400 tys. m3.

 

Grupa wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne - od zakupu surowca drzewnego, poprzez produkcję, aż po pakowanie gotowych wyrobów. Stelmet zarządza również w pełni logistyką dostaw do większości swoich klientów. Większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach, głównie do czołowych europejskich sieci sklepów DIY („Zrób To Sam”) i specjalistycznych marketów budowlanych. W ostatnim roku obrotowym sprzedaż na rynki zagraniczne stanowiła ponad 85% łącznych przychodów Grupy. 

"Wieloletnie doświadczenie, wiodąca pozycja rynkowa, obecność na wielu europejskich rynkach oraz unikalna zdolność do realizacji dużych, skomplikowanych zamówień w krótkich terminach to tylko wybrane przewagi konkurencyjne Grupy Stelmet. W połączeniu z bardzo dobrymi wynikami finansowymi oraz silną bazą kapitałową stanowią doskonały fundament dalszego rozwoju" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

 

Strategia spółki zakłada dalszy wzrost sprzedaży produktów, wspierany nowymi mocami produkcyjnymi i optymalizacją operacyjną w ramach Grupy. Dążąc do umocnienia pozycji w Europie, firma stawia zarówno na rozwój organiczny, jak i potencjalne akwizycje innych podmiotów. W związku z tym, jeśli warunki rynkowe będą temu sprzyjały, planujemy przeprowadzić publiczną ofertę akcji oraz zadebiutować na warszawskiej giełdzie. W lipcu złożyliśmy prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Przygotowania do oferty wkraczają obecnie w decydujący etap.

 

Historia firmy sięga 1985r. i od początku związana jest z produkcją wyrobów drewnianych i przetarciem drewna. Dziś Grupa Stelmet jest liderem na rynku drewnianej architektury ogrodowej w Europie, pod względem wolumenu produkcji w m3. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, który jest systematycznie modernizowany i powiększany. Grupa zatrudnia łącznie ok. 1500 pracowników.

Do Grupy Stelmet należą w Polsce cztery główne zakłady produkcyjne o wysokim stopniu automatyzacji oraz jeden mniejszy zakład pomocniczy. W 2014r. przejęła również firmę Grange Fencing Limited, jednego z dwóch największych podmiotów w branży drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii – jednym z trzech największych rynków europejskich w tym segmencie obok Niemiec i Francji. Akwizycja Grange Fencing umożliwiła Grupie Stelmet ekspansję na rynku brytyjskim oraz pozwoliła na umocnienie pozycji wiodącego podmiotu w segmencie drewnianej architektury ogrodowej na rynku europejskim.

 

Ponadto, poprzez spółkę zależną MrGarden sp. z o.o., od 2015r. Grupa Stelmet realizuje budowę nowego zakładu w Grudziądzu. Według planów nowa fabryka zostanie uruchomiona w IV kwartale 2016r. i będzie najnowocześniejszym zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej w Europie oraz najbardziej efektywnym operacyjnie zakładem Grupy Stelmet, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 500 pracowników. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, nowy zakład w Grudziądzu będzie przecierał około 600 tys. m3 drewna w ciągu roku. Dzięki tej inwestycji roczne zdolności produkcyjne Grupy Stelmet w segmencie drewnianej architektury ogrodowej wzrosną z obecnych około 250 tys. m3 do poziomu około 400 tys. m3 gotowych wyrobów. Osiągnięcie wyznaczonych wskaźników ma zostać osiągnięte w roku obrotowym 2019/2020.

 

Przychody Grupy Stelmet, z uwzględnieniem wyników Grange Fencing, w ciągu 12 miesięcy roku obrotowego zakończonego 30. września 2015r. sięgnęły 572,8 mln zł. EBITDA spółki wyniosła 79,5 mln zł, a zysk netto 64,7 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz