/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TECHNOLOGIE

Technodrewno: Nowoczesne rozwiązania w toczeniu drewna od firmy Intorex

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-08-31


Jeśli firma produkuje dziesiątki lub setki tysięcy elementów toczonych z drewna, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w jej zakładzie pracują maszyny tokarskie hiszpańskiej marki Intorex. Od ponad 20 lat w Polsce urządzenia tej marki sprzedaje Maciej Olszewski, z którym rozmawiamy o aktualnej sytuacji na rynku i najnowszej ofercie polskiego przedstawicielstwa Intorex, firmy Technodrewno.

Maciej Olszewski od ponad 20 lat reprezentuje w Polsce markę IntorexMaciej Olszewski od ponad 20 lat reprezentuje w Polsce markę IntorexFot. D.Jabłoński

Jak wyglądały początki współpracy z Intorexem?

Na początku lat dziewięćdziesiątych, pracując już jako sprzedawca maszyn pojechałem na targi Ligna do Hannoweru. Tam zobaczyłem stoisko Intorex z tokarkami od robienia drewnianych gałek. Po rozmowie dostałem kasetę video z prezentacją tych maszyn, z którą wróciłem do kraju i pokazywałem potencjalnym klientom. Tak wyglądały początki mojej współpracy z Intorex, która trwa do dziś. Przez te dwadzieścia parę lat formy tej współpracy zmieniały się, tak jak zmieniała się rzeczywistość gospodarcza w Polsce, ale personalne kontakty i dobre relacje przetrwały. W 2010r. założyłem spółkę Technodrewno, która dziś jest przedstawicielem firm Intorex na Polskę.

Intorex to firma specjalizująca się w produkcji maszyn do toczenia drewna. Przedsiębiorstwo założone zostało  w 1982r., jednak jego początki sięgają pół wieku wcześniej, kiedy w 1931r. działalność rozpoczęła firma Bardolet produkująca maszyny do obróbki drewna.

 

Kto kupuje tokarki produkowane przez Intorex?

Oferta Technodrewno kierowana jest do segmentu branży drzewnej zajmującego się produkcją elementów toczonych z drewna. Naszymi klientami są firmy produkujące różnego rodzaju nóżki i gałki meblowe, tralki i inną galanterię drewnianą. Ponieważ maszyny Intorex należą do elity urządzeń tego typu i nie należą do najtańszych, wyznacznikiem opłacalności zakupu takich urządzeń jest skala prowadzonej działalności. Dlatego ich nabywcami są przede wszystkim średnie i duże zakłady realizujące masowe zamówienia, które dzięki zastosowaniu maszyn Intorex mogą, często znacząco, obniżyć koszty produkcji.

 

Jak wygląda polski rynek produkcji galanterii toczonej z drewna?

Krajowy rynek stale się rozwija. Głównie poprzez eksport. Moich klientów można podzielić na dwie grupy: produkujących na rzecz największych krajowych producentów mebli oraz produkujących elementy toczone bezpośrednio na eksport. W ostatnim czasie pojawia się też segment wysoko zaawansowanych usług toczenia dla klientów krajowych.

Wyraźnie odczuwalny był moment tąpnięcia na rynku w latach 2009-2010. Intorex poprzez swoją specjalizację zaczął odbudowywać pozycję na rynku wcześniej niż większość branży, bo już w 2013. Rok 2014 był już bardzo dobry. Znaczenie miał tu zapewne fakt, że w tej branży decyzje inwestycyjne podejmowane są długofalowo. Często rozmowy w sprawie kontraktu trwają dwa-trzy lata, ale też często taki kontrakt to cała linia produkcyjna, która zapewnia dużą efektywność produkcji. Często też klienci, którzy zainwestowali w oferowane przez nas maszyny, wracają po kolejne.

Uważam, że rynek produktów galanteryjnych z drewna będzie się w najbliższych latach rozwijać. Jednak głównie przez rozwój firm już działających. Bariera wejścia na ten rynek staje się coraz wyższa i  nie będzie łatwo nowym podmiotom osiągnąć skalę działalności pozwalającą na odpowiedni poziom inwestycji. W tej branży bardzo istotnym elementem jest też know-how, którego wartość firmy znają i starają się dobrze strzec.

 

Intorex TMC-1500

 

Taka sytuacja oznacza, że klienci kupują bardzo nowoczesne rozwiązania?

Tak. O pozycji polskich producentów może świadczyć fakt, że w kraju najlepiej sprzedają się urządzenia najdroższe. Jednocześnie przez ostatnie dwa lata Polska była jednym z dwóch największych rynków Intorex, tocząc wyrównaną walkę z USA.

Na potrzeby klientów odpowiada też oferta Intorex. W ostatnich latach wprowadzona do sprzedaży została cała gama urządzeń sterowanych numerycznie. Najnowszymi produktami są wieloosiowe centrum obróbcze TKC-1500 - maszyna technologicznie usytuowana pomiędzy najbardziej zaawansowanym centrum numerycznym TMC-1500 i TMC-3000 oraz centrum obróbcze FCI-2500 przeznaczone do szybkiej obróbki listew. Nowoczesne rozwiązania pozwalają tym maszynom za jednym mocowaniem elementu jego obróbkę z czterech stron.

 

Intorex FCI-2500Intorex FCI-2500Fot. Technodrewno

FCI-2500 to nowe centrum obróbcze o 3 osiach zaprojektowane specjalnie do obróbki komponentów meblowych z drewna litego, takich jak: podstawy stelaży łóżek, materacy, komponentów ogrodowych, taboretów, krzeseł, kołysek, itp. Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania operacji frezowania,wiercenia i cięcia na prosto lub pod kątem. Podawanie i rozładunek elementów odbywa się w sposób automatyczny, maszyna może obrabiać elementy o długości maksymalnej do 2500 mm, szerokości 150 mm i wysokości 70 mm.

Maszyna FCI-2500 wyposażona jest w specjalne oprogramowanie CAM IntorEDIT opracowane przez INTOREX w celu projektowania elementów i wykonywania programu obróbczego, a ponadto w zależności od profilu elementu, można edytować różne makra, które ułatwiają i znacznie przyspieszają projektowanie elementu.

Firma poświęca też dużo uwagi oprogramowaniu m.in. pozwalającemu na wykorzystanie technologii skanowania 3D. Oferta Intorex to ponad 25 różnych modeli, która obejmuje centra obróbcze CNC, tokarki sterowane numerycznie, tokarki elektroniczne do małych elementów, szlifierki do elementów toczonych – standardowe iCNC, maszyny do produkcji drążków, do toczenia frontalnego, tokarko-szlifierki rotacyjne, maszyny do produkcji kółek do zasłon, do wiercenia i wkręcania muf. Intorex wykonuje też maszyny specjalne, dedykowane pod indywidualne potrzeby klienta.

W ubiegłym roku powstała nowa strona internetowa Technodrewno, która znacząco ułatwia prezentację oferty produktowej.

Intorex TKC-1500Intorex TKC-1500Fot. Technodrewno

TKC-1500 to najnowszy produkt firmy Intorex

 

Na rynku z reguły obecna jest konkurencja...

Intorex jest światowym liderem rynku w swojej branży. Oczywiście odczuwamy działania konkurencji, ale nie jest to tak, że istnieje pięciu konkurentów i boksujemy się ceną. Szeroka oferta pozwala na dobranie urządzeń do potrzeb nabywcy. Zadowoleni klienci z reguły wracają po nowe rozwiązania. Ważnym elementem jest też serwis. W Technodrewno bardzo dbamy o obsługę posprzedażną. Często powtarzam, że  pierwszą maszynę sprzedaje sprzedawca, ale drugą, trzecią i następne sprzedaje serwis. Kupując u nas maszynę klient, po okresie gwarancji, ma ciągłe wsparcie technologiczne i techniczne. Podstawowe części mamy na miejscu, jeśli czegoś brakuje, możemy ściągnąć z Hiszpanii praktycznie następnego dnia.

 

Wspomniał Pan o nowej stronie internetowej. Czy internet zmienił sposób sprzedaży maszyn do drewna?

Na pewno. Prostą i tanią maszynę możemy sprzedać również przez sklep internetowy. Urządzenia dopasowane do potrzeb klienta wymagają jednak poznania ich oczekiwań, często wielu rozmów i spotkań. Upowszechnienie elektronicznych kanałów dotarcia do klienta paradoksalnie pokazuje jak ważny pozostaje kontakt osobisty. Internet ułatwia prezentację oferty, ale ważnym źródłem pozyskiwania nowych klientów są dla nas targi, podczas których aktywnie pracujemy rozbudowując bazę naszych kontaktów. Targi potwierdzają, że im bardziej upowszechnia się sprzedaż masowych urządzeń przez internet, tym bardziej przy specjalistycznych maszynach liczy się kontakt z człowiekiem. Dalej fachowość jest w cenie i to mnie cieszy.

 

Dziękuję za rozmowę

 

Firma TECHNODREWNO będzie obecna na poznańskich targach DREMA 2016.

W dniach 13-16. września br. zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 12 w hali nr 5 i zapoznania się z pełną ofertą maszyn i urządzeń. 

Technodrewno: Nowoczesne rozwiązania w toczeniu drewna od firmy Intorex (Zdjęcia: 4)

Maciej Olszewski od ponad 20 lat reprezentuje w Polsce markę IntorexIntorex FCI-2500Intorex TKC-1500Intorex TKC-1500

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz