/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK DREWNA

Spadające ceny drewna w Niemczech i Austrii nie hamują rosnącego importu

Autor: oprac. red
Źródło: WRQ
Data: 2016-08-11


Ceny drewna okrągłego w Austrii i Niemczech w ciągu dwóch ostatnich lat spadły do najniższego od 2006r. poziomu wynika z raportu Wood Resource Quaterly za pierwszy kwartał 2016r. Mimo korzystnej tendencji przemysł drzewny szuka drewna za granicą.

Polska jest drugim, największym dostawcą surowca drzewnego do NiemiecPolska jest drugim, największym dostawcą surowca drzewnego do NiemiecFot. D.Jabłoński

Choć ceny surowca drzewnego w I kwartale. br. były o ok. 12% niższe niż dwa lata temu, tartaki w tych dwóch krajach mają wciąż jedne z najwyższych kosztów surowcowych wśród państw europejskich. 

 

Pomimo spadku cen, w obu państwach właściciele tartaków zmagają się z najwyższymi od lat kosztami pozyskiwania lokalnego drewna. Wysokie ceny  na rynku lokalnym powodują  znaczący wzrost importu surowca drzewnego z krajów sąsiadujących. Niemcy i Austria są odpowiednio drugim i trzecim (po Chinach) największym importerem drewna okrągłego na świecie. 

 

W 2008r. bilans międzynarodowego handlu drewnem okągłym wskazywał, że Niemcy są netto eksporterem drewna z masą sięgającą 1,6 mln m3. W ciągu siedmiu lat nastąpiła diametralna zmiana sytuacji. W 2015r. bilans handlowy wykazał nadwyżkę importu drewna na poziomie 5,4 mln m3. W 2015r. i na początku 2016r. głównymi dostawcami drewna na niemiecki rynek były Czechy, Polska, Norwegia i Estonia. Warto zauważyć, że w 2015r. pozyskanie drewna w Niemczech wyniosło ponad 55,6 mln m3 i było wyższe niż rok wcześniej. 

 

Z kolei Austria zakupiła w 2015r. po za granicami 6,5 mln m3 drewna. Według prognoz, w 2016r. ilość ta wzrośnie do 7,5 mln m3. Głównymi dostawcami są Czechy, Niemcy i Słowenia, które odpowiadają za 85% dostaw na ten rynek. W ostatnim dziesięcioleci dramatycznie zmniejszyły się zakupy drewna w Niemczech, a wzrosły dostawy ze Słowenii (z 180 tys. m3 w 2006r. do 1,2 mln m3 w 2015r.). Zgodnie z informacjami WRQ, głównym sortymentem kupowanym za granicą jest surowiec tartaczny, chociaż importowane jest również surowiec dla papierni w postaci papierówki i zrębek - szczególnie ze Słowenii, gdzie ceny w ostatnich latach podobnie jak na rynku wewnętrznym spadły (z 90 USD w 2011r. do 60 USD 2016r. za 1m3 papierówki).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz