DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wzrost inwestycji zagranicznych

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-25


Het Financiele Dagblad z dn. 20.04.05 korespondencja z Warszawy "Zagraniczni inwestorzy w Polsce".
W ubiegłym roku Polska przyciągnęła inwestycje zagraniczne na kwotę 7, 86 miliardów $, co oznacza wzrost w stosunku do 2003 r. o 23 %...<

Poinformowała o tym w czwartek Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych . Biorąc pod uwagę spadek wartości dolara w stosunku do euro, ubiegłoroczny wzrost wyniósł ok. 16%. Tym samym inwestycje zagraniczne osiągnęły poziom z roku 2000. Wg PAIZ inwestycje zagraniczne stworzyły 15 tys. nowych miejsc pracy. Większość tych inwestycji (41%) ma miejsce nadal w sektorze produkcyjnym, ale udział sektora usług rośnie.
Większy napływ inwestycji zagranicznych należy zawdzięczać przede wszystkim wejściu Polski do UE. Prawie trzy czwarte inwestycji pochodzi z innych państw Unii. W nowych państwach UE zachodnioeuropejskie firmy przyciągają niskie koszty pracy spowodowane wysokim bezrobociem. Do tej pory inwestycje zagraniczne prawie w ogóle nie przekładały się na zwiększenie liczby miejsc pracy. Wiele z tych inwestycji polegało na prywatyzacji przedsiębiorstw, przez co wiele osób straciło pracę.
Prywatyzacja stanowi jednak coraz mniejszą część inwestycji. Udział tzw. green fields, dostarczających nowych miejsc pracy, wzrósł w ubiegłym roku do 58%. Wg prognoz - dzięki krajowym przedsiębiorstwom - spodziewany jest w tym roku dalszy wzrost inwestycji. Polskie firmy odnotowały w minionym roku rekordowe zyski wskutek silnego wzrostu eksportu do Europy Zachodniej.
Ponownie największym inwestorem w Polsce były francuskie firmy (1,57 miliarda EUR), następnie holenderskie (14 % inwestycji zagranicznych).

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz