/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA i DRZWI

Fakro kontra Komisja Europejska - w tle walka z konkurencją

FAKRO / VELUX

Autor: oprac.red
Źródło: FAKRO / VELUX
Data: 2016-07-14


12. lipca br. w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez producenta okien dachowych - firmę Fakro, której wiodącym hasłem było: "Czas stworzyć „procedurę praworządności” w stosunku do Komisji Europejskiej?" W tle działań Fakro znajduje się kolejna odsłona walki konkurencyjnej z duńską Grupą Velux.

Konferencja prasowa Fakro dotycząca postępowania w Komisji EuropejskiejKonferencja prasowa Fakro dotycząca postępowania w Komisji EuropejskiejFot. Fakro

Głównym celem konferencji jest sprowokowanie Komisji Europejskiej do rozpoczęcia procedowania złożonej 4 lata temu, skargi Fakro, dotyczącej nadużywania pozycji dominującej przez Grupę Velux. To druga sprawa dotycząca działalności rynkowej Grupy Velux - w 2008r. KE prowadziła w związku z działaniami duńskiego producenta okien dachowych postępowanie z urzędu. Dochodzenie zakończone w 2009r. nie wykazało, aby Velux działał naruszając prawo konkurencji.

 

W 2012r. Fakro dokonało bezpośredniego zgłoszenia jako strona postępowania. Tym razem polska firma zgromadziła kilka tysięcy stron materiału dowodowego w sprawie naruszenia przez Velux prawa antymonopolowego. W dokumentach tych znalazło się m.in. ok. 300 przykładów nadużywania przez duńską firmę pozycji dominującej. Ponad 95% zgromadzonych dowodów pochodzi z okresu po zamknięciu prowadzonego wcześniej postępowania.

 

Podczas konferencji przedstawiciele Fakro prezentowali aktualną sytuację jaka ma miejsce w sprawie, a mianowicie brak reakcji i decyzji ze strony Komisji Europejskiej na przedłożone doniesienie. Według Fakro, w grudniu 2015 roku KE wydała jedynie krótkie, lakoniczne oświadczenie, w którym stwierdzono, że rozpoczęcie analizy sprawy wymagałoby znacznych zasobów i najpewniej byłoby nieproporcjonalne ze względu na ograniczone prawdopodobieństwo stwierdzenia występowania naruszenia prawa.

 

Zdaniem Fakro brak decyzyjności Komisji Europejskiej w sprawie jest dowodem na niestosowanie podstawowych zasad demokracji wewnątrz unijnego rynku. -Zostały naruszone zasady równej konkurencji, co wpływa na destabilizację i uniemożliwia rozwój zdrowej konkurencji – komentuje Ryszard Florek, prezes Fakro. Zdaniem Florka brak działań KE spowodowany jest faktem, że duńska Komisarz ds. konkurencji - Margrethe Vestager, nie chce rozpocząć  postępowania dotyczącego nadużywania pozycji dominującej przez duńską firmę Velux.

 

Według przedstawicieli Fakro, sytuacja taka nie jest tylko indywidualną sprawą polskiej firmy, ale także sprawą miejsca Polski i polskich interesów w Unii Europejskiej. Fakro zadeklarowało, że w dbałości o polską i europejską wspólnotę podejmie wszelakie możliwe działania aby przeciwstawić się dyskryminacji Polski w UE.

 

Ryszard Florek w programie Rzecz o Biznesie  - wideo

 

Działania Fakro nie zostały bez reakcji Grupy Velux. Przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej, w której odbywała się konferencja, rozdawano materiały informujące, że w 2008r. Grupa Velux została poddana kontroli Komisji Europejskiej, która nie wykazała jej nadużyć. Do materiałów dołączono również artykuł pochodzący z biuletynu KE (o którym będzie jeszcze mowa poniżej).

 

Velux wydał również oświadczenie, w którym czytamy:

"W zaproszeniu na konferencję prasową organizowaną przez firmę Fakro (jednego z naszych konkurentów) w Warszawie w dniu 12 lipca 2016 roku, jak również w opisie konferencji opublikowanym na stronie internetowej centrum prasowego PAP, Fakro zawarło nieprawdziwe informacje na temat Grupy Velux. Z zaproszenia i oświadczeń wygłaszanych publicznie przez Fakro można było wywnioskować, że nasz konkurent zamierza wykorzystać konferencję do prezentacji swoich nieprawdziwych założeń i twierdzeń, do których nie możemy i nie będziemy odnosić się w szczegółach, dopóki postępowanie przed Komisją Europejską nie zostanie zamknięte. Tym oświadczeniem pragniemy wyrazić nasz sprzeciw wobec metod postępowania stosowanych przez Fakro.

Pragniemy podkreślić, że Fakro już od 2008 roku dezinformuje opinię publiczną, jakoby Grupa Velux ograniczała działalność Fakro w sposób niezgodny z prawem. Te zarzuty są nieprawdziwe. Grupa Velux nie podejmowała i nie podejmuje działań sprzecznych z regułami konkurencji i nigdy nie stwierdzono wobec nas naruszeń prawa konkurencji. W Polsce, Unii Europejskiej i na innych rynkach Grupa Velux rywalizuje z konkurentami, w tym z Fakro, na uczciwych rynkowych zasadach zgodnie z krajowymi i europejskimi przepisami.

W komunikacji firmy Fakro wielokrotnie pojawia się wątek postępowań toczących się przed Komisją Europejską. Faktem pozostaje jednak, że przeprowadzone przez Komisję Europejską skrupulatne kontrole praktyk gospodarczych Grupy Velux nie doprowadziły nigdy do stwierdzenia jakichkolwiek naruszeń ani nawet podejrzeń działań antykonkurencyjnych. W naszym przekonaniu działanie Fakro ma na celu oczernianie Grupy Velux w oczach opinii publicznej. Postępowanie Fakro oceniamy jako nieuczciwe.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że już w 2008 roku Grupa Velux została poddana wnikliwej i nieoczekiwanej kontroli przez Komisję Europejską, przeprowadzonej jednocześnie w kilku naszych siedzibach, w tym w centrali Grupy Velux. Po szczegółowym dochodzeniu sprawa została zakończona przez Komisję, która nie stwierdziła naruszeń prawa konkurencji. W biuletynie informacyjnym Komisji Europejskiej wyjaśnione zostały główne powody, dla których zarzuty o działaniach antykonkurencyjnych Velux nie zostały potwierdzone.

Od 2012 roku Komisja Europejska rozpatruje kolejną skargę złożoną przez Fakro. Komisja ponownie przeprowadziła wnikliwe dochodzenie, zbierając szczegółowe informacje o działaniach gospodarczych Grupy Velux. Postępowanie ciągle trwa, ale jesteśmy przekonani, że zakończy się podobnymi wnioskami, jak poprzednie. Grupa Velux w swej działalności kieruje się przepisami prawa, ale także wskazaniami całościowego wewnętrznego programu weryfikującego i zapewniającego zgodność z prawem konkurencji.

Przestrzegamy prawa i szanujemy instytucje stojące na jego straży. Dlatego Grupa Velux kieruje się zasadą niekomentowania toczących się postępowań, w związku z czym nie będziemy odnosić się do trwającego dochodzenia Komisji Europejskiej. Grupa Velux szanuje zasady prawa i bezstronność organów władzy. Jesteśmy przekonani, że upolitycznianie spraw z zakresu prawa konkurencji obniża rangę prawa i osłabia fundamenty europejskiego rynku wewnętrznego.

 

Odnosząc się do powyższego Fakro poinformowało, że wielokrotnie spotykało się z opiniami, że obecnie prowadzone postępowanie jest tożsame z tym zamkniętym przez Komisję w 2009r. Przedstawiciele firmy wskazują, że jest to nieprawdziwe twierdzenie. Są to zupełnie różne postępowania, prowadzone w oparciu o rozbieżne przesłanki, odmienną argumentację i inne dowody, dodatkowo rozpatrywane w odrębnych trybach proceduralnych. Poprzednie postępowanie prowadzone było przez Komisję Europejską z urzędu na wniosek UOKiK, co oznaczało, że Fakro nie miało w nim przymiotu strony, a zatem nie dysponowało prawem dostępu do akt, prawem inicjatywy dowodowej, prawem odwołania, itd.

 

Wobec przywoływanego przez Velux artykułu opublikowanego w wydawanym przez Komisję Europejską biuletynie Competition Policy Newsletter odnoszącego się do postępowania z 2008r. Fakro zwraca uwagę, że jego współautorem autorem jest Duńczyk, zaś sam artykuł nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska KE i jest jedynie prywatną opinią pracownika KE (co zresztą zostało wprost wskazane w treści przypisu nr 1 do tego artykułu). Dodatkowo Fakro przypomina, że artykuł ten odnosi się do poprzedniego postępowania, które nie ma nic wspólnego z obecnie toczącym się postępowaniem. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Linia obrony potomków Hamleta jakoś nie przekonuje...

w Brukseli największe znaczenie ma lobbing a nie sprawiedliwość.., a argument tej firmy o "uczciwych, zdrowych zasadach konkurencji" jakoś nieodparcie kojarzy mi się z pewnym dużym, niemieckim koncernem motoryzacyjnym, który też się stawiał jako wzór uczciwości, do czasu... :)

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2016-07-14 15:34:01

Zgłoś nadużycie

W tej nowej rzeczywistości

poprosiłbym "wujka" o komentarz do wywiadu !
Najbardziej mnie ciekawi czy zmienił zdanie czy pracę :)

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2016-07-14 21:37:09

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz