/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego

Lasy Państwowe / PAP

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe / PAP
Data: 2016-07-12


Powodzeniem turystów cieszy się Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Mucznem. Według informacji pracowników Nadleśnictwa Stuposiany, które muzeum stworzyło, z historią wypalania węgla drzewnego zapoznało się już blisko 20 tys. osób.

Z bieszczadzkiego krajobrazu znikają wypalarnie węgla drzewnegoZ bieszczadzkiego krajobrazu znikają wypalarnie węgla drzewnegoFot. D. Jabłoński

Dymiące retorty, w których wypalany jest węgiel drzewny, to charakterystyczny dla bieszczadzkich lasów widok, a praca smolarzy obrosła legeną i doczekała się uwiecznienia w literaturze. Nietety, mimo dużego zaplecza surowcowego, ze względów ekonomicznych ilość czynnych retort każdego roku maleje. 

 

Jeszcze na początku XXIw. w Bieszczadach działało ponad 50 baz wypału węgla drzewnego,  w których pracowało ponad 600 retort. Aktualnie zostało mniej niż 10 baz z niespełna 40 retortami.

 

Według prognoz w najbliższych latach dymiące piece całkowicie znikną z górskiego krajobrazu Bieszczad.

 

Aby uchronić od zapomnienia ten element kulturowego dziedzictwa Nadleśnictwo Stuposiany stworzyło plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego w miejscu gdzie jeszcze do niedawna taki wypał funkcjonował. W tym celu wybudowano mielerz, ustawiono retorty, umieszczono barak wykorzystywany w celach mieszkalnych przez wypalaczy. Przy każdym z tych elementów ustawiono tablicę edukacyjną, z treściami dotyczącymi funkcjonowania wypału węgla drzewnego. Ponadto wykonano ścieżki pomiędzy poszczególnymi elementami muzeum, ogrodzenia oraz ustawiono ławostoły i kosze na śmieci. Muzeum znajduje się przy drodze ze Stuposian do Mucznego. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz