/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
HISTORIA

Archeolodzy badają średniowieczny drewniany trakt w Gniewie

Autor: oprac. red
Źródło: UMiG Gniew
Data: 2016-06-30


W Gniewie (woj. pomorskie) trwają prace archeologiczne przy odkrytym w ubiegłym tygodniu średniowiecznym drewnianym trakcie.

Archeolodzy badają średniowieczny drewniany trakt w GniewieArcheolodzy badają średniowieczny drewniany trakt w GniewieFot. UMiG Gniew

Drogę wyłożoną dębowymi balami odkryto podczas prac budowlanych, związanych z realizacją inwestycji wymiany i budowy sieci wodociągowej na terenie miasta Gniew na głębokości ok. 0,8m.

 

Drewniany trakt odkryty w południowo-wschodniej części miejskiej starówki ma około 21 metrów długości, a jego szerokość w najszerszym miejscu przekracza 3 metry.

 

Zdaniem archeologów fragmenty drewnianej drogi mimo upływu setek lat zachowały w doskonałym stanie. Inspektorzy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podjęli decyzję, by XIV-wieczną drogę rozebrać i przetransportować do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Archeolodzy badają średniowieczny drewniany trakt w GniewieArcheolodzy badają średniowieczny drewniany trakt w GniewieFot. UMiG Gniew

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Gniew trzy metry sześcienne drewna zostaną zabezpieczone i przewiezione do konserwacji do Gdańska, pozostała część materiału będzie składowana w bezpiecznym miejscu. Z dębowych bali, którymi wyłożony był trakt, pobrany został też materiał do badań dendrochronologicznych, które pozwolą na dokładne określenie wieku drewnianej drogi.

 

Po zdjęciu dębowych elementów drogi, archeolodzy będą badać głębsze warstwy mając nadzieję na odnalezienie innych zabytków.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz