DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sołowow dokapitalizuje Barlinek

Puls Biznesu

Autor: Marcin Gesing
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2003-08-06


Barlinek, producent podłóg z drewna, podniesie kapitał o 20 mln zł. Dofinansowanie pozwoli na rozbudowę zakładu i ponad dwukrotny wzrost mocy produkcyjnych.

Spółka Barlinek, czołowy gracz na polskim rynku desek podłogowych i parkietów, podniesie kapitał zakładowy z dotychczasowych 30 do 50 mln zł. Zdecyduje o tym najbliższe nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zaplanowane jest na 14 sierpnia. Zgodnie z proponowaną uchwałą, podniesienie ma się odbyć poprzez emisje 20 mln akcji na okaziciela po 1 zł za sztukę. Walory w całości obejmie Michał Sołowow, dominujący akcjonariusz spółki, w którego rękach jest 99,4 proc. udziałów. Pozostałe 0,6 proc. akcji firmy w dalszym ciągu należy do Skarbu Państwa.

Mimo głębokiej dekoniunktury w branży budowlanej i materiałów budowlanych, zarząd Barlinka zdecydował się na przyspieszenie rozwoju.

- W czasie kryzysu można przyjąć dwa warianty zachowania: strategię przetrwania albo wzmocnienia. My wybraliśmy tę drugą. Kiedy minie zapaść na rynku, będziemy mieć znacznie silniejszą pozycję - uważa Paweł Wrona, prezes Barlinka.

Podniesienie kapitału posłuży do sfinansowania inwestycji w nową linię technologiczną i urządzenia towarzyszące. Dzięki temu spółka podniesie moce produkcyjne o - bagatela - 167 proc. Barlinek produkuje obecnie około 1,5 mln mkw. podłóg rocznie. Rozbudowa firmy, która rozpocznie się we wrześniu, pozwoli na powiększenie wolumenu do 4 mln mkw.

- Zakończenie inwestycji i osiągnięcie pełnych zdolności produkcyjnych planujemy na wrzesień 2004 r. To plan ostrożny. Ten bardziej optymistyczny zakłada rozruch nowej części zakładu już w czerwcu - ocenia prezes spółki.

Paweł Wrona dodaje, że nie liczy na znaczne zwiększenie sprzedaży deski barlineckiej na rynku krajowym. Firma ma za to nadzieję na wzrost eksportu, który już obecnie obejmuje połowę produkcji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz