DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kronospan rośnie

Autor: r
Źródło: Głos Pomorza
Data: 2003-08-19


Nawet ponad 400 milionów złotych mogą wynieść tegoroczne inwestycje w szczecineckim Kronospanie. Próżno szukać drugiego takiego inwestora w dawnym województwie koszalińskim.

Uwagę mieszkańców Szczecinka przykuwa potężna i wciąż rosnąca konstrukcja z błyszczącej blachy, która góruje nad instalacjami fabryki wyrobów drewnopochodnych.

Ten komin to cyklon
Wysoki na ponad 60 metrów komin to cyklon - urządzenie do separacji trocin. - Jest to jeden z elementów czwartego już w Szczecinku ciągu do produkcji płyt MDF - mówi Jerzy Wakuła, dyrektor Kronospanu.
Prace w firmie postępują w zawrotnym tempie i już na początek września zaplanowano rozruch nowego ciągu płyt MDF używanych głównie przez przemysł meblarski (zakłady Grupy Kronospan zaopatrują w surowiec m. in. polskie fabryki Ikei). Rocznie na nowym ciągu będzie powstawać około 120 tysięcy metrów sześciennych płyt. Po uruchomieniu produkcji na nowej linii zatrudnienie powinno wzrosnąć przynajmniej o 50 osób.

No i jeszcze shen compact
To nie jedyne tegoroczne inwestycje u największego szczecineckiego pracodawcy. Uruchomiono produkcję płyt shen compact (nowe płyty na elewacje wytwarzane bez użycia kleju), nowy ciąg paneli ściennych, rozbudowano oczyszczalnię ścieków, linię cienkich płyt HDF, czy linię płyty szlifowanej.
- Trzeba ciągle coś modernizować i ulepszać, bo cały czas wchodzą nowe technologie, a konkurencja nie śpi - uważa dyrektor Wakuła. - Od roku 1989, czyli od chwili, gdy powstał Polspan, nie było roku bez nowych inwestycji. Szef Kronospanu szacuje, że - zależnie od kilku czynników - nakłady inwestycyjne w szczecineckim zakładzie mogą się wahać od 50 do 100 milionów euro (od około 225 do 450 mln zł).

Karlino wciąż w kręgu zainteresowania
Ważą się także losy lokalizacji zakładu wytwarzającego płyty budowlane OSB. Nie jest tajemnicą, że Kronospan złożył syndykowi "Płyt" Karlino ofertę kupna upadłej fabryki, gdzie m. in. mogłaby zostać ulokowana produkcja płyt budowlanych. - Jesienią syndyk ma wrócić do tematu - wyjaśnia dyrektor Wakuła.
Kierownictwo Kronospanu nie ukrywa, że o tym, gdzie ostatecznie powstanie nowa fabryka zadecydują warunki, jakie zostaną zaproponowane inwestorowi. Zwolnieniami z podatków, czy ulgami kuszą nie tylko polskie miasta, ale też zagraniczni partnerzy. Przed podjęciem decyzji o wydaniu milionów rozważa się wszystkie atuty każdej możliwej lokalizacji. Obok zachęt finansowych ważne jest położenie, bo bliskość surowców i rynków zbytu ogranicza koszty transportu, czy też stan infrastruktury drogowej.

Przydałaby się Szczecinkowi obwodnica
- Szczecinek, niestety, nie tworzy najlepszych warunków dla inwestorów - twierdzi Wakuła. - Przydałaby się obwodnica, mamy drogi gaz, prąd, wodę i ścieki, ceny gruntów i podatki.
Tajemnicą poliszynela stał się pomysł przerejestrowania kronospanowskiego taboru samochodowego (razem z autami osobowymi firma ma około stu pojazdów) do jednej z ościennych gmin, w której obowiązują niższe niż w Szczecinku stawki podatku od środków transportu. Dyrektor Wakuła nie chce na ten temat mówić, ale potwierdza, że tzw. podatek drogowy jest w Szczecinku jednym z wyższych w Polsce.
- Pytanie, czy miasto zamierza wprowadzić jakieś udogodnienia w tej materii dla dużych firm proszę kierować do ratusza - odpowiada dyplomatycznie. - Gdybyśmy nie liczyli kosztów, to już by nas dawno nie było.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz