/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PODŁOGI DREWNIANE

Lakierowanie kontra olejowanie

Autor:
Źródło: PPG Deco Polska
Data: 2016-05-31


Lakierowanie to wciąż najpowszechniejszy sposób zabezpieczania podłóg drewnianych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak olejowanie, które wykonuje się przy pomocy produktu na bazie olejów i wosków naturalnych. O systemach i różnicach w aplikacji środków opowiada Ernest Wesołowski, ekspert PPG Deco Polska ds. lakierów Domalux.

Podłoga wykończona olejem posiada wyjątkowy urokPodłoga wykończona olejem posiada wyjątkowy urokFot. PPG Deco Polska

Zarówno lakierowanie jak i olejowanie skutecznie wzmacnia powierzchniową strukturę malowanego drewna. Co więcej, dzięki dedykowanym środkom podłogi zyskują specyficzny pod względem wyglądu, struktury i połysku charakter. Inaczej też reagują na czynniki zewnętrzne stąd różnią się też przeznaczeniem.

 

Dlaczego i dla kogo lakier?

Lakier pozostawia na powierzchni drewna solidną powłokę odporną na większość uszkodzeń mechanicznych. Podłogom zapewnia dobrą kondycję przez wiele lat, bez potrzeby renowacji. Zalecany jest do pomieszczeń mocno eksploatowanych. Zapewnia, w zależności od stopnia połysku, efekt lustrzanego odbicia lub satynowe czy matowe wykończenie. Zabezpieczoną lakierem podłogę łatwo jest utrzymać w czystości, choć wszelkie zarysowania i skazy są bardziej widoczne (szczególnie na podłogach w połysku) niż na podłogach matowych.

 

Dlaczego i dla kogo olej?

Z kolei olej nie tworzy powłoki na powierzchni posadzki, ale zabezpiecza ją dzięki temu, że głęboko impregnuje drewno. Zapewnia matowy efekt wykończenia. Tym samym podkreśla naturalne piękno i usłojenie desek, które zachowują częściowo swoją oryginalną, lekko chropowatą fakturę. Polecany jest tym osobom, które cenią naturalne i bardziej ekologiczne rozwiązania. Ponadto, olejowane podłogi są antystatyczne (nie przyciągają kurzu) i antypoślizgowe, bardziej stabilne od lakierowanych, więc z powodzeniem można stosować je na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym czy w łazience i kuchni. Dodatkowo, w przypadku poważniejszych uszkodzeń nie ma konieczności renowacji – cyklinowania i malowania – całego parkietu, wystarczy wyszlifowanie i ponowne zaolejowanie zniszczonego miejsca. Zabezpieczanie podłogi za pomocą oleju należy ponawiać co ok. rok, dwa, a cykliczną pielęgnację i konserwację wykonywać jedynie dzięki specjalnym preparatom zalecanym przez producenta użytego oleju. Olej polecany jest do wnętrz, które odznaczać się mają ciepłem i przytulnością.

 

Przygotowanie powierzchni i warunków pracy

Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być: czysta, sucha, stabilna i równa. Nie inaczej jest w przypadku przygotowań do olejowania. Lakierujemy w optymalnych warunkach, w temp. od 15 do 25 °C i przy wilgotności drewna 7-11% oraz przy względnej wilgotności powietrza od 40 % do 65 %. Przy czym podczas nakładania i wysychania oleju temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić przynajmniej 15°C, a wilgotność względna powietrza maks. 80%.

 

Aplikacja środków

Lakierowanie to proces skomplikowany i wymagający specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia, więc prace warto zlecić profesjonalnym parkieciarzom. W zakres prac lakierniczych wchodzą: przygotowanie pomieszczenia i posadzki do lakierowania, w przypadku renowacji też usunięcie starych powłok – szlifowanie, czyszczenie, lakierowanie i szlifowanie międzywarstwowe. Niezbędne są odpowiednie narzędzia: wałki do nakładania dobierane w zależności od rodzaju lakieru, który nakładamy, pędzle, szpachla parkieciarska oraz urządzenia mechaniczne – cykliniarka. –Lakier aplikuje starannie się w 2-3 warstwach za pomocą dedykowanego wałka, uwzględniając przerwy na schnięcie i szlifowanie międzywarstwowe – tłumaczy Ernest Wesołowski, ekspert PPG Deco Polska. Olej do podłóg drewnianych również nakłada się w 2-3 (cienkich) warstwach. Aplikuje się go za pomocą narzędzi: pędzla płaskiego z naturalnym włosiem, wałka z krótkim włosiem 6 mm lub szpachli parkieciarskiej. – Nierozcieńczony olej rozprowadzamy starannie oraz równomiernie na powierzchni posadzki. Każdorazowo, po nałożeniu warstwy, pozostawiamy naniesiony olej na parę minut, aby się wchłonął. Następnie należy zebrać nadmiar oleju przy pomocy maszyny polerskiej, nie dopuszczając do podsychania powierzchniowego oleju, ponieważ może to wpłynąć na obniżenie odporności posadzki, na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne oraz pogorszyć jej walory estetyczne – wyjaśnia Ernest Wesołowski. Po wyschnięciu oleju, czyli po około 6 godzinach od nałożenia (czas zależy od warunków panujących podczas aplikacji), posadzkę możemy ponownie przepolerować w celu wyrównania stopnia połysku.

 

Najczęstsze błędy – tego się wystrzegaj

Do najczęstszych błędów podczas prac lakierniczych należą: nieodpowiednie przygotowanie powierzchni, nieprzestrzeganie czasu schnięcia i utwardzania się lakieru, nanoszenie lakieru nieodpowiednim narzędziem i w niewłaściwej ilości np.: zbyt cienko – lakiery wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, zbyt grubo – lakiery alkidowe, uretanowe. Natomiast do najczęstszych błędów podczas prac mających na celu zaolejowanie podłogi zaliczyć można: nieodpowiednie przygotowanie powierzchni, nierównomierne, zbyt obfite nanoszenie środka na podłogę, zbyt krótki bądź zbyt długi czas pozostawienia oleju po aplikacji na posadzce.

 

Wybór środka zabezpieczającego posadzkę z drewna zawsze pozostaje w gestii klienta ostatecznego, jednak warto go wcześniej poinformować o efekcie, jaki uzyskamy dzięki danemu produktowi oraz o zasadach późniejszego użytkowania podłogi i jej pielęgnacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA