/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Drzewa produkują 26 mln ton tlenu rocznie

Newseria

Autor:
Źródło: Newseria
Data: 2016-05-25


W ciągu jednego roku 1 m2 liści drzew może wyprodukować od 0,5 kg do około 1 kg czystego tlenu rocznie, a to oznacza, że już nawet niewielka roślina ma ogromne znaczenie dla środowiska. Drzewa oczyszczają także powietrze z gazów i pyłów, poprawiają jakość wód podziemnych i zwiększają bioróżnorodność.

dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawiedr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w WarszawieFot. Newseria

–Drzewa dają człowiekowi bardzo dużo, przede wszystkim zapewniają nam tlen. W skali roku drzewa na całym świecie produkują 26 mln ton tlenu. Zaspokaja to mniej więcej zapotrzebowanie na tlen połowy ludzi na całym globie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

 

Drzewa są również swoistym filtrem różnych zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, które znajdują się w powietrzu. Wzbogacają je natomiast o substancje, które stymulują i regulują funkcjonowanie organizmu człowieka.

 

Mówi: dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie

 

–Dzięki drzewom mamy więcej wilgoci w naszym powietrzu, w otaczającej atmosferze. Poza tym warto jeszcze pamiętać o tym, że drzewa wpływają nie tylko na cyrkulację wody w atmosferze, lecz także dzięki systemowi korzeniowemu wpływają na gospodarkę wody w glebie. Wiele roślin, wiele liści, kwiatów, owoców naszych rodzimych drzew, a także tych obcego pochodzenia stosowanych jest w farmacji czy parafarmacji – tłumaczy dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz.

 

Drzewa tłumią także hałas i mają walor estetyczny. Dzięki nim można się cieszyć pięknym krajobrazem oraz chwilą relaksu i wytchnienia w gąszczu zielonych liści. Dlatego w najbliższym otoczeniu warto sadzić ich jak najwięcej, przy okazji zdobywając gruntowną wiedzę na temat tego, jak pielęgnować rośliny i jak zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.

 

–Warto pamiętać o tym, że drzewo ma ogromną wartość przyrodniczą. Od takiej malutkiej roślinki po wielką roślinę. Trzeba też uświadomić sobie, jak wiele nawet taka mała roślina potrafi nam dać. W ciągu jednego roku metr kwadratowy liści drzew może wyprodukować od nieco ponad 0,5 kg do około 1 kg czystego tlenu. Zatem nawet malutka roślina ma ogromne znaczenie przyrodnicze – podkreśla dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz.

 

Dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz przyznaje, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. W wielu przydomowych ogrodach i na działkach pojawia się coraz więcej drzew. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA