/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Paged: Daniel Mzyk zrezygnował z funkcji prezesa

Paged

Autor: oprac. pks
Źródło: Paged
Data: 2016-05-13


Daniel Mzyk złożył z dniem 30. czerwca br. rezygnację z funkcji prezesa zarządu Paged SA, którą pełnił od 2008r. Na swojego następcę zarekomendował Tomasza Modzelewskiego, byłego prezesa firmy Zelmer.

Daniel Mzyk, prezes zarządu Paged SADaniel Mzyk, prezes zarządu Paged SAFot. Paged

Przyczynę swojej decyzji Mzyk przedstawił w specjalnym oświadczeniu:

 

Szanowni Państwo, Drodzy Inwestorzy, 

Kiedy pod koniec 2008r. obejmowałam stanowisko Prezesa Zarządu, Paged stał na skraju bankructwa – Grupa borykała się z efektami toksycznych opcji walutowych, które doprowadziły do rekordowej straty netto przekraczającej 50 mln zł. W najgorszym momencie na początku 2009r. kapitalizacja spółki wynosiła około 20 mln zł. 

Wraz z szeregiem współpracowników rozpocząłem wtedy ciężką pracę naprawy Paged i przywrócenia Grupie jej wcześniejszego blasku – nie wolno zapominać, że historia Paged S.A. sięga lat 30. XX wieku, kiedy powołano spółkę „Polska Agencja Eksportu Drewna” Spółka z ograniczoną poręką. 

W 2008r. Paged był podmiotem działającym tylko w sektorze drzewnym, poprzez prowadzenie biznesu w 3 segmentach, które są w Grupie do dzisiaj, tj. sklejkowym, meblowym oraz handlowym. Dzisiaj Paged jest już holdingiem przemysłowo-inwestycyjnym, który oprócz tych 3, podstawowych, historycznych segmentów prowadzi także działalność w innych branżach, czego przykładami są spółki Europa Systems produkująca systemy transportu wewnętrznego czy Ivopol zajmująca się wynajmem samochodów zastępczych dla poszkodowanych w wypadkach. 

Niewątpliwie, te ostatnie ponad 7 lat to olbrzymi sukces Pagedu. Przychody Grupy wzrosły ponad 2-krotnie, z 340 do ponad 820 mln zł. EBITDA, jedna z najważniejszych miar działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, wzrosła prawie 8 razy, z 20 do 156 mln zł. Wynik netto z ponad 50 mln zł straty wzrósł do prawie 80 mln zł (wynik za 2015r., po odwróceniu jednorazowego wpływu odpisu na utratę wartości DTP S.A.). Wzrost kursu akcji Paged przyniósł również duże zadowolenie inwestorom – ktokolwiek zainwestował 1 zł w akcje spółki w samym dołku kryzysu finansowego na początku 2009r., dzisiaj może się cieszyć wartością około 25-razy większą, co czyni Paged jedną z najlepszych inwestycji na GPW w Warszawie w tym okresie, o średnim rocznym wzroście prawie 300%. 

Paged dołącza do grona spółek miliardowych. Suma bilansowa Grupy przekroczyła wartość 1 miliarda zł już w 2014r., obecnie zbliżamy się do osiągnięcia 1 miliarda zł przychodów, a kapitalizacja spółki już kilkukrotnie ocierała się o tę magiczną liczbę. 

Moim marzeniem jest by Paged nadal rosła szybko, mimo osiągnięcia już dość dużej skali, gdzie o ten wzrost jest coraz trudniej. Działania, które podejmowaliśmy w ostatnich latach były oparte przede wszystkim na dużej przedsiębiorczości, szybkości działania oraz zapałowi całego zespołu Paged. Żeby dalej skalować biznes w wysokim tempie, potrzebujemy zmiany podejścia - więcej uporządkowania, standaryzacji procesów (zarówno inwestycyjnych, jak i zarządczych), międzynarodowych kompetencji a także strategii kreowania wartości. Długo zastanawiałem się czy Paged w obecnej formie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu i doszedłem do wniosku, że należy zupełnie inaczej podejść do strukturalizacji zarządzania organizacją. Dlatego zdecydowałem się przejść do grona Rady Nadzorczej i zaprosić do zespołu kilka osób, które podzielą się swoimi doświadczeniami oraz pomogą nam w realizacji naszych celów. 

Jednocześnie nie pozostawiam statku bez kapitana – będę rekomendował Radzie Nadzorczej powołanie na stanowisko Prezesa Zarządu Pana Tomasza Modzelewskiego. Pan Tomasz jest światowej klasy managerem, z ponad 20-letnim, międzynarodowym doświadczeniem w pracy w takich organizacjach jak Procter & Gamble, GlaxoSmithKline, Gilette, a ostatnio Zelmer (obecnie część Bosch Siemens Hausgeraete; BSH). W Zelmer, w czasie 10 lat pracy, Pan Tomasz zbudował międzynarodową organizację sprzedającą produkty do ponad 40 krajów, jednocześnie znacząco zwiększając skalę biznesu, z 200 do 1,000 mln zł przychodów oraz wprowadzając nowoczesne standardy organizacyjne z naciskiem na rozwój pracowników, kultywowanie odpowiedniej kultury spółki i standaryzację. Najlepszym dowodem na sukces, który odniósł Pan Tomasz w Zelmer była sprzedaż spółki do niemieckiej BSH, na której to transakcji poprzedni właściciel Zelmer uzyskał wysoki, kilkukrotny zwrot z inwestycji. Dodatkowo, Pan Tomasz ma również doświadczenie w sprawowaniu nadzoru nad spółkami; zasiada m.in. w Radzie Nadzorczej Polskiego Banku Komórek Macierzystych (spółka miała swoje IPO w zeszył miesiącu). Pan Tomasz ma doświadczenie zarówno w rozwoju produktów i sprzedaży na nowych rynkach, transakcjach fuzji i przejęć (w tym integracji potransakcyjnej), skalowaniu biznesów, jak również w budowaniu wizji oraz strategii przedsiębiorstw. Paged jest właśnie na etapie, gdzie tego rodzaju umiejętności są nam szczególnie potrzebne i jestem przekonany, że Pan Tomasz bardzo skutecznie zbuduje dalszy sukces Grupy. 

 

Daniel Mzyk 

Prezes Zarządu „Paged” S.A. 

Warszawa, 12. maja 2016


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz