/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA i DRZWI

Rynek okien w Europie Środkowej i Wschodniej powraca na ścieżkę wzrostu

Autor: oprac red.
Źródło: InterConnection Consulting
Data: 2016-05-10


InterConnection Consulting, międzynarodowa firma consultingowa z siedzibą w Wiedniu opublikowała raport na temat okien w Europie Środowej i Wschodniej obejmujący Polskę, Czechy i Słowację.

Rynek okien w Europie Środkowej i Wschodniej powraca na ścieżkę wzrostuRynek okien w Europie Środkowej i Wschodniej powraca na ścieżkę wzrostuFot. InterConnection Consulting

Jak wynika z danych zawartych w opracowaniu w minionym roku w regionie po raz pierwszy od dłuższego czasu zanotowano ilościowy wzrost sprzedaży, który wyniósł 1,5%. Jak przewiduje InterConnection Consulting pozytywny trend utrzyma się w najbliższych latach, a średni roczny wzrost do 2019 roku wyniesie 3,5%. 

Polska lokomotywą rynku okien w regionie 

Lwią część ubiegłorocznego wzrostu w regionie wypracowała Polska, gdzie ilościowa sprzedaży wzrosła o 1,9% do 5,6 mln okien. Wzrost ten wsparty został przez znaczny wzrost gospodarczy wynoszący 3,6%, co pozytywnie wpłynęło na rynek okien, przede wszystkim w sektorze budownictwa mieszkaniowego, który odpowiada za 58,7% ilości sprzedanych okien w Polsce. Zdaniem autorów raportu za tak pozytywny stan rzeczy odpowiada niskie oprocentowanie kredytów, wzrost wynagrodzeń, lepsze funkcjonowanie rynku pracy oraz spadek bezrobocia. Najmocniejszą grupę produktową w Polsce stanowią okna PVC z udziałem w rynku wynoszącym 75,2%. Okna drewniane stanowią 16,5% sprzedaży,a metalowe 6,5%. 

 

Nowe przepisy budowlane wspierają sprzedaż droższych okien na Słowacji

Słowacki rynek okien w 2015r. wzrósł o 1,0%, na co według raportu wpływ miał wzrost wynagrodzeń. Jednak istotna zmiana na tym rynku będzie miała w roku bieżącym. Według prognoz InterConnection Consulting do końca 2016r. wzrost sprzedaży w ujęciu ilościowym wyniesie 5,7%, a wartościowo może osiągnąć nawet 10,1%. Powodem są nowe przepisy budowlane, które podwyższyły wymagania względem nowo instalowanych okien. Wyższa jakość stolarki wpłynie automatycznie na wzrost poziomu cen.  Największą siłą napędową na Słowacji ma być w tym roku sektor nowego budownictwa, który zwiększy udział w rynku z 42,2% do 43,3%. Najpopularniejszą grupą towarową w tym kraju są okna PVC z rynkowym udziałem na poziomie 75,2%, a następnie drewniane 16,5% oraz metalowe 6,5%.

 

Spadające ceny ropy stawiają czeski przemysł okienny na nogi 

Po długotrwałym spadku, Czechy w końcu osiągnęły wzrost sprzedaży na rynku okien o 0,4%. Całkowita wartość rynku okien w Czechach wynosi obecnie około 240 mln euro. Gospodarka w Czechach wzrosła przede wszystkim dzięki spadkowi cen ropy i niskiej inflacji. W 2015 roku sprzedano łącznie 1,34 mln sztuk okien, przy czym motorem wzrostu byli głównie nabywcy z segmentu nowego budownictwa. Rynek renowacyjny pozostał stabilny, choć w następnych latach prawdopodobnie doświadczy wolnego wzrostu. Odmiennie niż w Polsce i na Słowacji, w Czechach dominuje rynek związany z wymianą okien, z udziałem rynkowym na poziomie 60,7%. Inna jest również struktura towarowa czeskiego rynku: okna PVC stanowią 58,4%, a za nimi plasują się okna metalowe z udziałem na poziomie 23,5%, a na końcu są ona drewniane stanowiące 9,4% rynku. 

 

Trendy: Okna metalowe i nowe budownictwo

Ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny, dominującym materiałem okiennym w Polsce, Czechach i na Słowacji jest PVC, jednak jego udział w rynku powoli spada. Specjaliści z InterConnection Consulting przewidują, że do 2019 roku segment okien PVC straci 0,9% udziałów - głównie na korzyść okien metalowych, gdzie przewidywany wzrost udziału wyniesie 0,8%. Rynek nowego budownictwa, którego udział w 2015 roku wyniósł 56,8%, pozostanie dominującym segmentem rynku i ciągle będzie wzrastał. Dodatkowo domy mieszkalne, mające 58% udział w rynku okien i dominujące nad budynkami komercyjnymi, do 2019r. utrzymają swoją pozycję.

Rynek okien w Europie Środkowej i Wschodniej powraca na ścieżkę wzrostu (Zdjęcia: 2)

Rynek okien w Europie Środkowej i Wschodniej powraca na ścieżkę wzrostuSegment "Nowego Budownictwa" zwiększa udział w rynku okien

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz