/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ MEBLARSKI

Dlaczego systemy odciągowe w przemyśle meblarskim są konieczne?

Höcker Polytechnik

Autor:
Źródło: Höcker Polytechnik
Data: 2016-05-09


Podczas procesu obróbki drewna do powietrza dostają się zanieczyszczenia w postaci drobnego pyłu. Wpływa on drażniąco na drogi oddechowe pracowników, obniża ich samopoczucie, a ponadto jest zagrożeniem dla zdrowia.

Systemy odciągowe w obróbce drewna są konieczneSystemy odciągowe w obróbce drewna są konieczneFot. gen_A

Przemysł meblarski związany jest z koniecznością odpowiedniej obróbki drewna – obsługa specjalnych maszyn służących do cięcia surowca wymaga zachowania przepisów bezpieczeństwa i dużej ostrożności. Warto jednak pamiętać, że nie mniej istotną kwestią wpływającą na jakość i warunki pracy jest montaż odpowiednich systemów odciągowych, czyli odsysanie pyłu drzewnego. Dlaczego jest to tak ważne i na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania maszyn odpylających?

 

Bezpieczeństwo podczas pracy

Zgodnie z przepisami prawa, zanieczyszczenie powietrza w zakładach przemysłowych nie może przekraczać najwyższego dopuszczalnego stężania. Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy należy więc zamontować specjalne maszyny, które oczyszczają powietrze. Jest to istotne z kilku powodów. Przede wszystkim unoszący się przy maszynie do obróbki drewna pył podrażnia drogi oddechowe obsługującego ją pracownika, co znacznie obniża komfort pracy. Niskie samopoczucie zmniejsza efektywność, a drobny pył jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego też przy stanowiskach obróbki drewna należy montować odciągi miejscowe. Warto przy tym wspomnieć, że unoszący się w powietrzu pył utrudnia widoczność, a także może przyczynić się do krótszej żywotności maszyn znajdujących się w zakładach produkcyjnych, ponieważ jest szczególnie szkodliwy dla silników i układów łożyskowych. Odpowiednio dobrane urządzenia odsysające zanieczyszczenia ze stanowiska pracy nie tylko zapewnią większe bezpieczeństwo pracownikom, ale też zapobiegną szybkiemu zużywaniu się maszyn.

Systemy odciągowe Höcker PolytechnikSystemy odciągowe Höcker PolytechnikFot. Höcker Polytechnik

Na co zwrócić uwagę?

O skuteczności urządzeń odciągowych decyduje kilka czynników. Przede wszystkim należy montować je w niewielkiej odległości od źródła zanieczyszczeń, aby szkodliwy pył usuwany był sukcesywnie bezpośrednio z miejsca jego powstawania. Podczas projektowania tego typu systemów należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane jego poszczególne elementy. Nie mogą one wytwarzać ładunków elektrostatycznych, które przyczyniają się do zagrożeń pożarem. Ponadto istotne jest, aby urządzenia odciągowe montowane w zakładzie wyprodukowane były z wysokiej jakości wytrzymałych materiałów – w ten sposób zyskamy pewność, że zagwarantują one pracownikom bezpieczeństwo i posłużą  przez wiele lat. W razie wątpliwości warto sięgnąć po radę specjalistów. Firmy zajmujące się dostarczaniem systemów odciągowych na potrzeby zakładów przemysłowych często oferują profesjonalne doradztwo. 

Dlaczego systemy odciągowe w przemyśle meblarskim są konieczne? (Zdjęcia: 3)

Systemy odciągowe w obróbce drewna są konieczneSystemy odciągowe Höcker PolytechnikSystemy odciągowe Höcker Polytechnik

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA