/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER I CELULOZA

Stora Enso planuje w Polsce inwestycję wartą ponad 1,7 mld zł

Stora Enso

Autor: oprac. red
Źródło: Stora Enso
Data: 2016-05-04


Stora Enso postanowiła rozpocząć prace nad studium wykonalności projektu, którego celem jest zwiększenie produkcji papieru o 500.000 ton rocznie w zakładzie produkcyjnym w Ostrołęce. Szacowany koszt inwestycji może wynieść nawet 400 mln euro.

Maszyna papiernicza MP5 w OstrołęceMaszyna papiernicza MP5 w OstrołęceFot. Stora Enso

Zakończenie prac nad studium wykonalności, które oszacować ma rentowność ewentualnej rozbudowy zakładu, planowane jest na koniec roku 2016. Badana mają odpowiedzieć czy inwestycja będzie konkurencyjna pod względem kosztowym oraz jakie są możliwe efekty synergii z maszyną papierniczą (M5) działającą w Ostrołęce od 2013 roku.

-Polska jest dużym i rosnącym rynkiem, na którym Stora Enso ma silną pozycję i bazę klientów. Stora Enso regularnie przeprowadza studia wykonalności w celu zbadania możliwości rozwoju. Decyzja o ewentualnym rozwoju zakładu w Ostrołęce zostanie podjęta wówczas, gdy ocena będzie zakończona - powiedział Gilles van Nieuwenhuyzen, EVP (Executive Vice President) w Division Packaging Solutions.

Jeśli inwestycja zostanie zatwierdzona, nakłady inwestycyjne na rozbudowę zakładu w Ostrołęce szacowane są na około 350-400 mln euro w ciągu kilku lat.

Jak informuje Stora Enso w wydanym komunikacie, długoterminowym kryterium inwestycyjnym firmy jest utrzymanie nakładów inwestycyjnych w środki trwałe na tym samym poziomie co amortyzacja. Planowana inwestycja w zakładzie w Ostrołęce spełnia te założenia. Poza inwestycjami w środki trwałe grupa Stora Enso inwestuje ok. 100 mln euro rocznie w aktywa biologiczne (np. plantacje drzew szybkorosnących).

Stora Enso jest jednym z największych producentów wyrobów drzewnych i papierniczych na świecie, w tym papierów do druku, wysokiej jakości papierów graficznych, opakowaniowych i drewna. Celem firmy jest zastąpienie materiałów bazujących na paliwach kopalnych, innowacyjnymi produktami i usługami bazującymi na drewnie i innych materiałach odnawialnych. Firma zatrudnia ok. 26    000 pracowników w ponad 35 krajach świata. Sprzedaż firmy w 2015 roku wyniosła 10,040 mld euro (2014: 10,213 mld euro), a zysk netto 1,059 mld euro wobec 400 mln euro rok wcześniej. Akcje Stora Enso są notowane na giełdach w Helsinkach i w Sztokholmie.

Trzy lata temu Stora Enso uruchomiła w Ostrołęce kosztem 285 mln euro nowoczesną linię produkcyjną papieru (MP5), której zakładana zdolność produkcyjna wynosi 455 tys. m3 papieru rocznie. Surowcem do produkcji jest makulatura.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA