/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Policzkowanie czyli bezpyłowa strukturyzacja powierzchni drewna

Autor: oprac. red
Źródło: BSD
Data: 2016-04-21


Pierwsza publiczna demonstracja innowacyjnej głowicy policzkującej opracowanej przez zespół BSD odbędzie się w Strefie Wiedzy organizowanej przez portal Drewno.pl podczas tegorocznych targów DremaSilesia w Sosnowcu.

Policzkownaie - bezpyłowa strukturyzacja powierzchni drewnaPoliczkownaie - bezpyłowa strukturyzacja powierzchni drewnaFot. BSD

Moda związana z zastosowaniem drewna rustykalnego wciąż rośnie, a ze względu na ograniczone możliwości zastosowania prawdziwego "starego drewna" w produkcji przemysłowej, strukturyzowanie powierzchni drewna jest wykorzystywane coraz powszechniej.

Innowacyjna metoda Bezpyłowej Strukturyzacji Drewna opracowana przez zespół BSD, nazywana również "policzkowaniem" jest dopiero w fazie badań, ale już na tym wstępnym etapie można śmiało powiedzieć, że rokowania dla niej są bardzo obiecujące. Zastosowanie tej metody może być wykorzystywane nie tylko w przypadku drewna, ale i w kamieniarstwie, metalurgii czy nawet we włókiennictwie.

Strukturyzacja powierzchni drewna
Strukturyzacja powierzchni drewna to nadaniu jej faktury drewna, które wygląda (przede wszystkim) jak poddane upływowi czasu poprzez uwypuklenie rysunku słojów rocznych drewna. Czasami może polegać na zaznaczeniu na powierzchni innych elementów np. śladów po obróbce narzędzi, naśladowaniu zużycia elementów podczas użytkowania czy udawaniu śladów żerowania owadów.
 
W przypadku "postarzania" powierzchni wykorzystywane są obecnie głównie dwie metody: piaskowanie i szczotkowanie. Piaskowanie polega na zastosowaniu strumienia piasku, który wyrzucony ze sporą energią uderza o powierzchnię i wyrwa jej fragment. W przypadku szczotkowania, metalowe lub plastikowe szczotki wirując uderzają o powierzchnię i wyrywają słabsze czy bardziej miękkie fragmenty drewna.

Wadami obu procesów jest przede wszystkim duża ilość pyłu powstająca podczas procesu. Dodatkowo dochodzi do uszkodzenia uszkodzenia powierzchni drewna przez co ulega ona osłabieniu. Znany jest również fakt, że powierzchnia taka musi zostać zabezpieczona środkami chemicznymi, a np. na lakierowanie takiej powierzchni zużywa się znacząco większej ilości lakieru.

Policzkownaie - bezpyłowa strukturyzacja powierzchni drewnaPoliczkownaie - bezpyłowa strukturyzacja powierzchni drewnaFot. BSDNa czym polega policzkowanie?
W wielkim skrócie, policzkowanie to ugniatane, a może bardziej uklepywanie powierzchni drobnymi elementami. Podczas procesu wyeliminowane zostały wszystkie wady szczotkowania czy piaskowania.

Istotą procesu jest zastosowanie maszyny wyposażonej w opatentowany element (wał obróbczy), do którego umocowane są elementy obróbcze. Zbudowane są one według unikalnej opatentowanej technologii. Elementy stykające się z powierzchnią nie ocierają się o nią, tak jak się to dzieje w przypadku szczotkowania, ale uderzają w powierzchnię. Dzięki temu powierzchnia zostaje utwardzona otrzymując unikalną fakturę. W procesie nie dochodzi do ścierania powierzchni i wydrapywania miękkiego materiału, przez co aby uzyskać finalny efekt nie jest konieczne późniejsze polerowanie powierzchni czy stosowania różnych środków ściernych. Metoda jest bezpyłowa, a dzięki temu, że bardziej miękkie fragmenty zostają wgniecione w głąb materiału uzyskujemy nie tylko rustykalną powierzchnię, ale i jej utwardzenie. Meblarze już się cieszą bo wydadzą mniej na lakiery. Ekolodzy również. W niektórych wypadkach można z lakieru zrezygnować całkowicie.

Czy to wszystko ma znaczyć, że ta technologia nie ma wad? Tak do końca nie jest. Znany jest efekt pamięci drewna, który to charakteryzuje się tym, że po ugnieceniu a następnie po nawilżeniu drewno wraca do poprzedniej postaci, a często też jakby puchnie.

Nie jest to pożądany efekt dla meblarzy, którzy chcieli by sprzedawać meble surowe i tylko policzkowane. Bo wystarczy na przykład powierzchnię policzkowaną stołka przetrzeć wilgotną szmatką w trakcie dokonywania domowych porządków i cały efekt znika. W takim przypadku powierzchnię należy związać olejem, woskiem na gorąco czy odpowiednim lakierem.

Innym ograniczeniem jest słaba przydatność do zastosowania przy drewnie twardym. Na przykład dąb. Nie ma tutaj za wiele elementów miękkich które by można było ugnieść. Ale prace nad tym też trwają i jest szansa że i tutaj będzie można wykorzystać policzkowanie by zmniejszyć koszty, czy uatrakcyjnić wyrób.

Dlatego przy wyborze tej technologii należy być ostrożnym, wykonać odpowiednie próby i wspierać się wiedzą zdobytą przez twórców tego opatentowanego, innowacyjnego rozwiązania. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że zainteresowani technologią powinni być głównie producenci z drewna miękkiego iglastego takiego jak sosna, świerk, modrzew, daglezja.

Elementy ze strukturą powierzchni uzyskaną poprzez policzkowanie mogą być wykorzystane np. w produkcji: paneli drewnianych zewnętrznych, podłóg drewnianych, elementów ozdabiających, mebli, elementów wykończeniowych balustrad, okiennic, belek stropowych, boazerii i wielu innych.

Jest to młoda technologia, która może być zastosowana zarówno w małych stolarniach, jak i na skalę przemysłową. Choć znajduje się dopiero w fazie prób oraz badań, dotychczas uzyskane efekty pozwalają dobrze rokować na przyszłość.

Osoby zainteresowane technologią Bezpyłowej Strukturyzacji Drewna mogą kontaktować się z jej twórcami pod adresem e-mail: policzkowanie@gmail.com


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA