DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Protestujący odzyskali pracę

Rzecz Krotoszyńska

Autor: Sebastian Pośpiech
Źródło: Rzecz Krotoszyńska
Data: 2003-04-30


Ugoda między pracownikami Fabryki Parkietów Biadki a zarządcą Wielkopolskich Tartaków Witar. Sześciu członków komitetu strajkowego zakładu przywrócono do pracy.

Związkowcy z Fabryki Parkietów Biadki 8 i 14 kwietnia w siedzibie swojej firmy rozmawiali o wycofaniu się ze sporu zbiorowego z pracodawcą, tj. Zarządem Komisarycznym Wielkopolskich Tartaków Witar. Dopiero druga tura rozmów przyniosła skutek - spór zbiorowy zażegnano, strony doszły do porozumienia odnośnie przebiegu prowadzonej prywatyzacji przedsiębiorstwa i wydzielenia FP Biadki z jego struktur, a sześciu członków komitetu strajkowego: Emilia Cybińska (przewodnicząca NSZZ Solidarność), Zenon Jędrzejak (przewodniczący NSZZ Drzewiarzy), Jadwiga Młyńska, Janina Kaźmierczak, Ryszard Nowicki i Stanisław Karolczak - powróciło do pracy po ponad dwóch tygodniach od dyscyplinarnego zwolnienia ich przez prezesa Witaru.

Jak pisaliśmy w poprzednich numerach Rzeczy, 10 marca br. związkowcy sformułowali listę swoich postulatów pod adresem kierownictwa Witaru. Domagali się wyłączenia zakładu w Biadkach ze struktur tego przedsiębiorstwa państwowego. Chcieli rozwiązania fikcyjnej ich zdaniem spółki z o.o. Fabryka Parkietu oraz wnosili o odwołanie wicedyrektor Ewy Perlińskiej, nominowanej na to stanowisko przez zarządcę komisarycznego 18 grudnia 2002 r. Zarządca Witaru, Paweł Grześkowiak, nie spełnił ich żądań. 17 marca oba zakładowe związki zawodowe biadkowskiej fabryki, po uzyskaniu akceptacji załogi w referendum przeprowadzonym cztery dni wcześniej, weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Jego przyczyną było niepodjęcie rokowań oraz hamowanie procesu komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Witar i prywatyzacji Biadek (Grześkowiak nie zgadza się z tymi zarzutami).

24 marca rozwiązano umowę o pracę z Dariuszem Kozerą, dyrektorem FP Biadki, m.in. za brak kontroli nad pracownikami. 25 marca w zakładzie odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Dwa dni później, po spotkaniu z komitetem strajkowym, zarząd Witaru zwolnił ze skutkiem natychmiastowym sześciu jego członków za zorganizowanie i przeprowadzenie w dniu 25 marca w Fabryce Parkietów Biadki nielegalnego, tj. niezgodnego z ustawą z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, strajku z udziałem załogi. Związkowcy cały czas twierdzili, że strajk był przeprowadzony zgodnie z prawem. Ponadto, dysponując opinią prawną biura konsultacyjno-negocjacyjnego Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność uważali, że pracodawca nie mógł zwolnić członków komitetu, ponieważ nie uzyskał na to zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Wobec realnej groźby podjęcia strajku generalnego (pracownicy Fabryki Parkietów Biadki murem stanęli za komitetem - przyp. aut.) zarząd Witaru spotkał się 2 kwietnia z Zarządem Porozumienia Związków Zawodowych zakładu w Biadkach i Zarządem Regionu NSZZ Solidarność. 8 i 14 kwietnia kontynuowano rozmowy, które ostatecznie zakończyły się podpisaniem porozumienia.

Jaka jest aktualna sytuacja firmy w Biadkach? Paweł Grześkowiak podtrzymuje swoje stanowisko, wyrażone pisemnie 8 kwietnia: - 13 marca 2002 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa złożono wniosek o komercjalizację Wielkopolskich Tartaków "Witar". Obecnie oczekujemy na akt komercjalizacji, który przekształci naszą firmę w spółkę akcyjną "Witar SA". Następnym posunięciem będzie wniesienie zakładu produkcyjnego w Biadkach do utworzonej już i oczekującej na ten ruch spółki Fabryka Parkietu Biadki sp. z o.o. Nastąpi wtedy faktyczne wydzielenie FP Biadki ze struktur "Witaru". Dalszym ruchem będzie konwersja zadłużenia wobec Agencji Rozwoju Przemysłu i Lasów Państwowych na udziały w FP Biadki sp. z o.o. Te dwa podmioty będą miały zatem większość udziałów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz