/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Skarga do Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej

Greenpeace

Autor: oprac red.
Źródło: Greenpeace
Data: 2016-04-19


Siedem organizacji pozarządowych zrzeszających prawników, przyrodników i aktywistów wysłało dziś skargę do Komisji Europejskiej, zgłaszającą naruszenie prawa przez decyzję ministra środowiska Jana Szyszkę. Według prawników z ClientEarth podpisanie przez ministra Szyszkę aneksu do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, który trzykrotnie podwyższa limity pozyskania drewna, narusza artykuł 6 dyrektywy siedliskowej.

Świerki w Puszczy Białowieskiej zasiedlone przez kornikaŚwierki w Puszczy Białowieskiej zasiedlone przez kornikaFot. Lasy Państwowe

Skargę do Komisji podpisały: ClientEarth, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, WWF Polska oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Według prawników z ClientEarth podpisanie przez ministra Szyszkę aneksu do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, który trzykrotnie podwyższa limity pozyskania drewna, narusza artykuł 6 dyrektywy siedliskowej, w którym czytamy: Każdy plan lub przedsięwzięcie, które nie jest bezpośrednio związane lub konieczne do zagospodarowania terenu, ale które może na nie w istotny sposób oddziaływać, zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu z innymi planami lub przedsięwzięciami, podlega odpowiedniej ocenie jego skutków dla danego terenu z punktu widzenia założeń jego ochrony. W świetle wniosków wynikających z tej oceny oraz bez uszczerbku dla przepisów ust. 4, właściwe władze krajowe wyrażają zgodę na ten plan lub przedsięwzięcie dopiero po upewnieniu się, że nie wpłynie on niekorzystnie na dany teren oraz, w stosownych przypadkach, po uzyskaniu opinii całego społeczeństwa. 

-Minister Szyszko podpisał aneks bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny jego skutków  na chronione siedliska i gatunki, wymaganej przez prawo unijne.  Minister zaakceptował wycinkę pomimo naszych ostrzeżeń, że nie została przeprowadzona odpowiednia ocena i  że zmiana Planu Urządzenia Lasu będzie niezgodna z unijnym prawem - tłumaczy Agata Szafaniuk, prawniczka ClientEarth i autorka skargi. - Nie możemy zaskarżyć tej decyzji na gruncie prawa krajowego, dlatego zdecydowaliśmy się na skargę do Komisji. Mamy nadzieję, że minister cofnie się, zanim stracimy ten bezcenny las na zawsze.

Co ciekawe m.in.na zapis tego samego artykułu powołuje się Ministerstwo Środowiska legitymizując swoje działania mające zapobiec pogorszeniu stanu siedlisk przyrodniczych na terenach Puszczy Białowieskiej zarządzanych przez Lasy Państwowe. W ust. 2 artykułu 6 zapisano bowiem: Państwa Członkowskie podejmują odpowiednie działania w celu uniknięcia na specjalnych obszarach ochrony pogorszenia stanu siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, jak również w celu uniknięcia niepokojenia gatunków, dla których zostały wyznaczone takie obszary, o ile to niepokojenie może mieć znaczenie w stosunku do celów niniejszej dyrektywy. Według oceny Ministerstwa Środowiska i Krajowej Rady Leśnictwa podjęcie pilnych działań ratujących lasy na terenie Puszczy Białowieskiej jest niezbędne.

Sygnatariusze skargi do KE podkreślają, że wyczerpali już wszystkie możliwe sposoby komunikacji z ministrem. -Zrobiliśmy już wszystko, co mogliśmy żeby w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej porozumieć się w Polsce, bez pośrednictwa zagranicznych instytucji – tłumaczy Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. -Apelowaliśmy, słaliśmy listy, prosiliśmy o spotkania, protestowaliśmy. Wypowiadali się naukowcy, prawnicy, a 140 tysięcy Polek i Polaków podpisało apel do premier Szydło, by powstrzymała ministra Szyszko. Nic nie pomogło. Dzisiaj sięgamy po prawo Unii Europejskiej.

Jak informuje PAP, urzędnicy z Brukseli już wcześniej skontaktowali się w sprawie Puszczy Białowieskiej z polskimi władzami, by upewnić się, że proponowane przez nasz rząd działania są zgodne z prawem unijnym. W poniedziałek do Komisji Europejskiej wpłynęły wyjaśnienia z Warszawy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz