/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
EDUKACJA

Prof. Piotr Łakomy Dziekanem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: Wydział Leśny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Data: 2016-04-18


W dniu 15. kwietnia br. Wydziałowa Komisja Wyborcza na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że Kolegium Elektorów wybrało na Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w kadencji 2016-2020 prof. dr hab. Piotra Łakomego.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. dr hab. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Fot. WL Poznań

Wybrany Dziekan jest prof. dr hab. Nauk Leśnych specjalność Fitopatologia Leśna. Od 1990 roku pracuje w Katedrze Fitopatologii Leśnej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Stopień naukowy doktora oraz doktora habilitowanego, otrzymał odpowiednio w 1997 i 2005 roku, a tytuł naukowy profesora w 2011r. W latach 2008-2015 pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Leśnego, a od 2015 roku, po przyspieszonych wyborach, Dziekana Wydziału Leśnego. 

Prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu z przedmiotów: fitopatologia leśna, ochrona drzew leśnych, integrowana ochrona roślin, diagnostyka chorób drzew leśnych oraz grzyby w środowisku leśnym. Jest specjalistą z zakresu mikologii i fitopatologii leśnej. 

Główny kierunek badawczy związany jest z dwoma najważniejszymi gospodarczo chorobami – hubą korzeni i opieńkową zgnilizną korzeni. Prace dotyczą występowania i identyfikacji sprawców chorób - grzybów rodzaju Heterobasidion i Armillaria oraz biologicznej metody ochrony drzewostanów, a ostatnio także integrowanej metody ochrony przed tymi patogenami.

Piotr Łakomy jest autorem około 169 oryginalnych prac twórczych, artykułów popularno-naukowych, prac z konferencji międzynarodowych i krajowych oraz streszczeń konferencyjnych. Kierował i był wykonawcą projektów zlecanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki, Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Unię Europejską. Autor ekspertyz wykonywanych na potrzeby m. in. Lasów Państwowych z zakresu diagnozowania chorób drzew leśnych i opracowywania zaleceń ochronnych. Uczestniczy w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Współpracuje z wieloma ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi (Austria, Finlandia, Kanada, Szwecja, Serbia, USA, Włochy, Wielka Brytania). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Komitet Nauk Leśnych PAN, Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych O/PAN w Poznaniu, International Society for Plant Pathology, European Foundation for Plant Pathology, Mycological Society of America (1997-2005), Kolegium Lasów Państwowych, Rady Naukowej Leśnictwa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz