/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach dającą Lasom Państwowym prawo pierwokupu gruntów leśnych

Autor: oprac red.
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2016-04-15


Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach, która pozwala na pierwokup lub wykup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe po 1 maja 2016r.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach dającą Lasom Państwowym prawo pierwokupu gruntów leśnychSejm przyjął nowelizację ustawy o lasach dającą Lasom Państwowym prawo pierwokupu gruntów leśnychFot. D.Jabłoński

Lasy państwowe są zasobami naturalnymi o strategicznym charakterze, a na Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (PGL LP) ciąży obowiązek powiększania areału oraz doskonalenia funkcjonowania lasów państwowych.

 

Według informacji Ministerstwa Środowiska po 1 maja 2016r., kiedy minie ograniczona możliwość nabywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców, istnieje ryzyko wzrostu popytu ze strony osób fizycznych i podmiotów prawa prywatnego na nieruchomości gruntowe, w tym na niepaństwowe grunty leśne, których jest w Polsce blisko 2 mln ha. 

 

Ustawa wprowadza nowe instrumenty prawne do nabywania przez Skarb Państwa, reprezentowany przez PGL LP, gruntów leśnych. W przypadku sprzedaży gruntów leśnych przez osobę fizyczną lub prawną Skarbowi Państwa przysługiwać będzie prawo pierwokupu tych gruntów. Jeżeli nabycie gruntów leśnych będzie następować na podstawie umów innych niż sprzedaż lub jednostronnych czynności prawnych Skarbowi Państwa przysługiwać będzie z kolei prawo wykupu. Prawo pierwokupu i wykupu nie będzie dotyczyć przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

 

Zdaniem rządu PiS prawo pierwokupu oraz tzw. prawo wykupu, przysługujące Skarbowi Państwa, umożliwi powiększenie areału zasobów naturalnych o strategicznym charakterze, jakimi są lasy państwowe. Zapewnienie trwałości lasów wraz z ich wielofunkcyjnością (lasy pełnią funkcje ochronne, produkcyjne i społeczne) ma istotne znaczenie także dla bezpieczeństwa ekologicznego kraju. Osiągnięcie tego celu możliwe jest właśnie przez zwiększanie strategicznych zasobów leśnych kraju, jakimi są lasy państwowe. Spodziewanym efektem będzie powiększenie powierzchni lasów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz poprawa stanu i kondycji lasów w ten sposób nabytych, przez objęcie ich standardami zagospodarowania i ochrony obowiązującymi w PGL LP.

 

Nowe przepisy pozwolą zwiększyć lesistość kraju, która obecnie wynosi ona 29,4% powierzchni kraju. Krajowy program zwiększania lesistości zakłada zwiększenie lesistości do 30% w 2020r. i 33% w 2050r.

 

Do pobrania:

Tekst nowelizacji ustawy o lasach z dn. 13.04.2016r. >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz