/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Włókno drzewne metodą na letni upał

Steico

Autor:
Źródło: Steico
Data: 2016-04-21


Od wielu lat drewno jest bardzo cenionym materiałem konstrukcyjnym. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż włókno drzewne posiada również bardzo dobre właściwości izolacyjne. W Polsce, w Czarnkowie i w Czarnej Wodzie od początku lat sześćdziesiątych produkowane są materiały izolacyjne z włókien drzewnych. W obecnej chwili można powiedzieć, iż Firma STEICO, mając oddziały handlowe w całej Europie, jest największym producentem tego typu izolacji.

Fot. STEICO

Termoizolacja przez cały rok

W polskim klimacie, aby wybudować dom energooszczędny powinno się dążyć do uzyskania przez przegrody zewnętrzne (ściana i dach) współczynnika przenikana ciepła U

Bardzo cenną zaletą włókna drzewnego jest połączenie w jednym materiale kliku właściwości. Współczynnik przenikania ciepła drewnopochodnych materiałów izolacyjnych λ waha się od 0,038 do 0,049 W/(mK). Jednak λ to nie wszystko. Drewno, a więc i włókno drzewne, charakteryzuje się bardzo dużą właściwą pojemnością cieplną c = 2100 J/(kgK). Jest to naturalna zdolność materiału do kumulacji ciepła i to właśnie ona w połączeniu z dużą gęstością ( dla materiałów STEICO od 50 aż do 270 kg/m3) odpowiada za bezwładność cieplną, a co za tym idzie izolacje letnią.

Należy tu zwrócić szczególną uwagę na aspekt „przegrzewania” się dachu lub ściany w okresie letnim. Materiał izolacyjny powinien „zmagazynować” ciepło i nie przepuścić go do środka budynku tak długo, dopóki na zewnątrz temperatura powietrza nie obniży się (aż do nocy). Wówczas izolacja „ostygnie” na zewnątrz budynku, a nie do środka. W innym przypadku izolacja przegrzewa się, gdy na zewnątrz jest jeszcze gorąco (dachówka na słońcu nagrzewa się nawet do 80oC) i wówczas rośnie temperatura powietrza w pomieszczeniach, albo zwiększa się zużycie energii na wentylacje lub klimatyzacje.

Na co również należy uważać

Niemniej ważny aspekt w planowaniu nowego budynku energooszczędnego lub pasywnego dotyczy jego położenia względem stron świata, z jednoczesnym właściwym ułożeniem pomieszczeń, a co za tym idzie rozmieszczenia okien na ścianach i ewentualnie dachu. Należy pamiętać, iż okna dachowe są zawsze elementem, przez który poddasze bardzo mocno się nagrzewa oraz, że tradycyjnymi metodami nie da się ich zamontować bez liniowego mostka termicznego. Należy zatem w miarę możliwości ograniczyć ich ilość, oraz stosować żaluzje lub rolety osłaniające przed słońcem. To samo dotyczy dużych przeszkleń w ścianach zewnętrznych, zwłaszcza południowych.

Bardzo ważna jest też zwarta bryła budynku. Redukuje ona głównie straty na ogrzewaniu w okresie zimowym. Zależność między powierzchnią ścian, a kubaturą budynku jest tu elementem kluczowym. Najgorzej przedstawia się sytuacja pomieszczeń na poddaszu, gdzie największą powierzchnię stanowią przegrody zewnętrzne (ściana kolankowa i dach).

Teoria a praktyka

Izolacja cieplna w lecie musi być traktowana tak samo poważnie jak zimowa. Skuteczność termoizolacji układanej z myślą o zimowych mrozach można dokładnie obliczyć. To samo dotyczy także termoizolacji letniej. W niektórych krajach Europy Zachodniej ( i nie są to tylko kraje południowe gdzie jest najgoręcej) ochrona cieplna przed zbyt wysokimi temperaturami traktowana jest bardzo poważnie – Austria i Szwajcaria wypracował sobie normy i zasady wykorzystywania takiej termoizolacji.

Podsumowując

Wszystkie zasady, które są ważne dla ochrony przed zimnem i wilgocią w zimie, dotyczą także termoizolacji letniej. Jednak nie wszystkie rodzaje izolacji spełnią swoje zadanie latem. Dlatego też w kwestii właściwej termoizolacji budynku, nie chodzi wyłącznie o jej funkcjonowanie latem czy zimą, ale o takie jej zoptymalizowanie, żeby swe zadania spełniała odpowiednio w ciągu całego roku. Do takich właśnie izolacji należą proponowane przez STECIO podstawowe materiały izolacyjne. Wspólnie tworzą one system zapewniający komfort mieszkania w budynku zarówno zima jak i latem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz