DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Najwyższy na świecie wieżowiec o konstrukcji z drewna powstanie w Vancouver?

Autor: oprac red.
Źródło: Westbank Projects
Data: 2016-04-13


Od decyzji radnych kanadyjskiego Vancouver zależy realizacja projektu budowy 43-piętrowego wieżowca o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo (CLT).

Alberni TowerAlberni TowerFot. Kengo Kuma / Westbank Projekty Corp.

Gotowy do realizacji futurystycznego projektu, którego autorem jest japoński architekt Kengo Kuma, jest inwestor Westbank Projects Corp. Do rozpoczęcia budowy konieczna jest jeszcze zgoda radnych miasta Vancouver na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Projekt Japończyka to 43-piętrowa wieża z dwoma głębokimi wycięciami, które mają nadać budynkowi lekkość oraz zdecydowanie odróżnić go od tradycyjnej prostokątnej formy drapaczy chmur. Według autora projektu, taka forma pozwoli również na zachowanie "symbiozy" z sąsiednimi wieżowcami, gdyż jego forma nie będzie zakłócać panoramy i przestrzeni miasta.

Alberni TowerAlberni TowerFot. Kengo Kuma / Westbank Projekty Corp.

Elewacja wieżowca ma zostać wykonana z odblaskowych elementów co jeszcze bardziej zwiększy jego "ulotność" poprzez miękkie i rozmyte odbicia.

 

Konstrukcja budynku oparta została na drewnie klejonym krzyżowo (CLT). Ten nowoczesny, przyjazny środowisku materiał, umożliwia realizację projektów, które przy użyciu tradycyjnych materiałów budowlanych (betonu i stali) byłyby trudne lub zbyt drogie w użyciu.

 

Z drewna wykonane zostaną również balkony wieżowca. -Lubię używać drewna ze względu na jego ciepło jako materiału. Uzycie go na balkonach da każdej osobie poczucie bycia blisko ziemi i natury - podkreślił Kengo Kuma. Sympatię projektanta do drewna widać również w wizualizacjach wnętrz budynku.

Alberni TowerAlberni TowerFot. Kengo Kuma / Westbank Projekty Corp.

W liczącym 133 metry wysokości wieżowcu ma znaleźć się 188 mieszkań, na parterze budynku - lokale usługowe, a w podziemiach sześciopoziomowy parking z miejscami dla 271 pojazdów. W budynku zaplanowano również 248 miejsc parkingowych dla rowerów oraz 49 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. 

 

Kengo Kuma to jeden z wiodących architektów w Japonii. Niedawno jego projekt stadionu, w którym również duży udział ma drewno, został wybrany w konkursie na Stadion Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

Najwyższy na świecie wieżowiec o konstrukcji z drewna powstanie w Vancouver? (Zdjęcia: 10)

Alberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni TowerAlberni Tower

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz