/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Tragiczny pożar lasu

Autor: oprac. pks
Źródło: Straż Pożarna
Data: 2016-04-08


Tragicznie zakończył się pożar lasu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn.

Tragiczny pożar lasuTragiczny pożar lasuFot. KPPSP w Wolsztynie

5. kwietnia br., około godziny 15:00, Straż Pożarna została powiadomiona o prawdopodobnym pożarze lasu i zasłabnięciu osoby w miejscowości Wojciechowo k. Wolsztyna. Na miejsce pożaru zostały zadysponowane zastępy ratownicze z JRG Wolsztyn oraz OSP Siedlec, Chobienic, Kopanicy, Tuchorzy. 

Pierwsi strażacy, którzy przybyli na miejsce pożaru, znaleźli leżącego nieprzytomnego mężczyznę. Po ewakuacji poszkodaowanego do strefy bezpiecznej, przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadząc resuscytacje krążeniowo-oddechową. Następnie czynności te przejęli wezwani ratownicy ratownictwa medycznego. Niestety pomimo prowadzonych czynności lekarz stwierdził zgon mężczyzny. 

Równocześnie do akcji ratunkowej przybyłe na miejsce zastępy Straży Pożarnej prowadziły działania gaśnicze na terenie leśnym.  W wyniku pożaru spaleniu uległa pokrywa gleby na powierzchni ok. 30 arów.

Okoliczności całego zdarzenia bada policja.

 

Leśnicy spodziewają się, że rok bieżący może okazać się bardzo trudny, jeśli chodzi o sytuację pożarową lasów. Przyczyną jest drastyczne obniżenie się poziomu wód gruntowych. Największy deficyt wody występuje na terenie regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych: lubelskiej, katowickiej, poznańskiej, łódzkiej, warszawskiej i wrocławskiej.

Lasy Państwowe pozyskały ponad 28,5 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu: zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów, realizowanego wspólnie z CKPŚ przy wsparciu IBL. W ramach programu, do którego zakwalifikowano 135 nadleśnictw (100 jest na liście rezerwowej) zaplanowano m.in. budowę i modernizację dostrzegalni przeciwpożarowych, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych, a także sprzętu do lokalizacji pożarów. Docelowo, również zakup i modernizację stacji meteorologicznych oraz doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz