/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Dach domu pasywnego w technologii STEICO

STEICO

Autor:
Źródło: STEICO
Data: 2016-04-06


Dach wykonany w technologii STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające nawet najbardziej rygorystyczne wymogi w budownictwie. Bogaty wybór przekrojów belek dwuteowych, będących podstawowym materiałem konstrukcyjnym dachów oraz jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów termoizolacyjnych na świecie, pozwala na projektowanie oraz wznoszenie dachów w standardzie pasywnym.

Dach domu pasywnego w technologii STEICODach domu pasywnego w technologii STEICOFot. STEICO

Polska jest największym w Europie producentem najbardziej ekonomicznych materiałów konstrukcyjnych dla budownictwa energooszczędnego (w tym pasywnego). Ten materiał to tzw. belki dwuteowe, produkowane z certyfikowanego drewna, m. in. na konstrukcję dachów. Ich produkcja odbywa się w zakładzie STEICO w Czarnkowie (Wielkopolska), gdzie od prawie 60-ciu lat wytwarza się również materiały termoizolacyjne. W stosunku do powszechnie znanych produktów termoizolacyjnych w Polsce, te z Czarnkowa są produkowane z naturalnego włókna drzewnego. Czerpią zatem swoje właściwości z naturalnych zalet drewna. W rezultacie firmie STEICO udało się stworzyć doskonały kompromis dla budownictwa, jakim są gotowe rozwiązania dla dachu, spełniające aktualne i przyszłe prawne wymogi energooszczędności oraz dbające o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Montaż belek STEICO + płyta STEICOuniversalMontaż belek STEICO + płyta STEICOuniversalFot. STEICO

Belki dwuteowe STEICO
Podstawą konstrukcji dachu STEICO są ekonomiczne belki dwuteowe, będące sprawdzonym i cenionym na całym świecie materiałem konstrukcyjnym o najwyższej jakości. Belki te produkowane są z suchego, skandynawskiego drewna świerkowego.
Na czym polega ekonomika takiego rozwiązania? Na całym świecie dąży się do projektowania i budowania przegród o coraz większej zdolności do zatrzymania ciepła mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła „U”. Im grubsza warstwa materiału termoizolacyjnego, tym współczynnik przenikania ciepła jest lepszy (niższy).

Montaż belek do kalenicyMontaż belek do kalenicyFot. STEICO

Standardowe przekroje drewna, stosowane w Polsce jako krokwie dachowe, są zbyt niskie, aby stworzyć przestrzeń do termoizolacji, spełniającą wymogi standardu pasywnego. Z pomocą przychodzą na szczęście belki dwuteowe. Wysokość belek dwuteowych reguluje się wysokością bardzo wytrzymałego środnika. Środnik jest wykonany z wytrzymałego, a jednocześnie taniego w produkcji materiału. W rezultacie przy wzroście wysokości krokwi dachowej STEICO, maleje jej cena w stosunku do krokwi z drewna litego czy klejonego. Dzięki temu warstwa izolacji cieplnej o odpowiedniej grubości w łatwy sposób montowana jest między krokwiami, bez potrzeby stosowania izolacji od wewnątrz. Jednocześnie redukujemy tzw. liniowe mostki termiczne (miejsca, przez które ucieka ciepło). Dzięki temu przenikanie ciepła przez przekrój belek STEICO jest o 40% mniejsze w porównaniu do drewna litego. Powoduje to dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania. System ten otrzymał certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Montaż belek STEICOjoist do kalenicy z STEICO LVLMontaż belek STEICOjoist do kalenicy z STEICO LVLFot. STEICO

Montaż belek STEICOMontaż belek STEICOFot. STEICO

Dach otwarty dyfuzyjnie
Dach STEICO jest dachem otwartym dyfuzyjnie, co oznacza, że pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci zmagazynowanej wewnątrz, na zewnątrz przegrody. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na uniknięciu w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci. Otwartość dyfuzyjna przyczynia się także do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu. W celu zapewnienia swobodnego przepływu wilgoci na zewnątrz budynku, bezpośrednio na krokwiach dachowych montuje się otwarte dyfuzyjnie płyty STEICOuniversal. To o wiele bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie niż np. deskowanie i papa, czy płyty OSB i papa. Zastosowanie płyt STEICO z naturalnego włókna drzewnego przede wszystkim zapewnia natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV itd. . Dodatkowo płyta STEICOuniversal pełni funkcję wiatroizolacji oraz stanowi warstwę izolacji cieplnej po zewnętrznej stronie dachu. Taka warstwa sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Ponadto warstwa izolacji ponad krokwiami redukuje efektywnie liniowe mostki termiczne, co jest kluczowym aspektem w budownictwie pasywnym. Duża gęstość płyty oraz specjalna struktura sprawia, że płyta STEICOuniversal chroni dach także przed hałasem z zewnątrz.

STEICO - systemSTEICO - systemFot. STEICO

Dach jak naturalna klimatyzacja
Zadaniem dachu STEICO jest doskonała ochrona przed stratami ciepła w okresie zimy oraz ochrona budynku przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni lata. Taka ochrona jest możliwa dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości drewna –  ściślej, dużej właściwej pojemności cieplnej. Wszystkie materiały izolacyjne STEICO wyróżniają się na rynku bardzo dużą właściwą pojemnością cieplną. Dzięki temu dach ocieplony systemowo sprężystymi matami STEICOflex oraz wspomnianą już płytą nakrokwiową, jest perfekcyjnym akumulatorem ciepła w zimie i w lecie. Efekt: ciepło pozostaje wewnątrz w zimie, w lecie natomiast upał panuje tylko na zewnątrz budynku. Dach STEICO działa zatem jak naturalna klimatyzacja.

Przekrój dachu STEICOPrzekrój dachu STEICOFot. STEICO

Głównym materiałem termoizolacyjnym stosowanym w przegrodzie dachu STEICO są maty STEICOflex. Maty wciska się pomiędzy krokwie dachowe. Podobnie jak płyty nakrokwiowe, również maty STEICOflex są otwarte dyfuzyjnie, czyli regulują zdrowy mikroklimat wewnątrz domu oraz chronią trwale konstrukcję. W dodatku produkty STEICO podobnie jak drewno mają charakter higroskopijny. Potrafią zatem magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci bez utraty właściwości izolacyjnych. To bardzo rzadka zdolność materiałów izolacyjnych, występująca tylko w przypadku włókien naturalnych, jak np. drewno.

Przekrój belki dwuteowej STEICOPrzekrój belki dwuteowej STEICOFot. STEICO

Trwała konstrukcja dachu
Belki STEICO są naturalnie zabezpieczone przed szkodnikami i nie wymagają dodatkowej impregnacji. Najlepszą metodą impregnacji drewna jest suszenie komorowe. Podczas suszenia giną wszystkie larwy pasożytów. Dodatkowo w procesie tym dochodzi do ścinania się protein, które mogłyby stanowić źródło pożywienia dla pasożytów. Dlatego też, nawet jeśli w przyszłości do takiego drewna dostanie się robak, to zginąłby z głodu.

STEICO dach modelowySTEICO dach modelowyFot. STEICO

STEICOflexSTEICOflexFot. STEICO

Dzięki stałemu poziomowi wilgotności i mniejszemu przekrojowi belek (w stosunku do drewna litego) materiał zachowuje stabilne rozmiary i z biegiem lat nie „pracuje”, gwarantując bezpieczeństwo konstrukcji dachu i ograniczając choćby ilość spękań na płytach gips-karton.

Belki dwuteowe STEICO posiadają prestiżową Europejską Aprobatę Techniczną. Podlegają stałej kontroli zewnętrznej British Board of Agrément (BBA). Wg tego dokumentu minimalny okres żywotności materiału w drugiej klasie użytkowej wynosi aż 50 lat.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.steico.com/pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz