/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIOTWORZYWA

W Szwecji opracowano przezroczysty materiał z drewna

Autor: oprac. dja
Źródło: Puys.org
Data: 2016-04-01


Określenie "drewniane okna" może w przyszłości nabrać nowego znaczenia. Naukowcy ze szwedzkiego instytutu badawczego opracowali przezroczysty materiał z drewna.

W Szwecji opracowano przezroczysty materiał z drewnaW Szwecji opracowano przezroczysty materiał z drewnaFot. KTH Royal Institute of Technology

Nowe biotworzywo wymaga jeszcze badań, ale zdaniem naukowców Królewskiego Instytutu Technologii KTH ze Sztokholmu już jest gotowe do produkcji na skalę masową. W obecnej postaci nadaje się do produkcji paneli słonecznych, czy półprzeźroczystych elementów fasad i okien. Wynalazek opisany został amerykańskim piśmie naukowym Biomacromolecules.

 

Członek zespołu badawczego, prof. Lars Berglund z Centrum Nauki o Drewnie im. Wallenberga działającego w ramach KTH, wyjaśnia, że drewno to najpopularniejszy biomateriał używany w budownictwie. Pochodzi z naturalnych źródeł, ma świetne właściwości mechaniczne, w tym wytrzymałość, giętkość, niewielką gęstość i niską przewodność cieplną. Tani, odnawialny i niesprawiający problemów podczas utylizacji. To bardzo istotne dla surowców wykorzystywanych w produktach wytwarzanych w ogromnych ilościach.

 

Transparentne drewno wytwarza się z forniru, z którego w procesie chemicznym usuwa się ligninę. -Gdy usuniemy ligninę drewno staje się pięknie białe. Jednak ponieważ drewno nie jest naturalnie przezroczyste, aby osiągnąć ten efekt musimy nad nim jeszcze popracować w nanoskali - powiedział Berglund. Porowata struktura białego forniru impregnowana jest przezroczystym polimerem. Na dalszym etapie dostosowywane są właściwości optyczne materiału.

 

Dalsze prace zespołu badawczego dotyczyć będą m.in. zwiększenie przejrzystości materiału i opracowaniu procesu produkcyjnego. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz