/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Rada Naukowa Leśnictwa przedstawiła swój raport w sprawie Puszczy Białowieskiej

Autor:
Źródło: KPRM
Data: 2016-04-01


Minister Elżbieta Witek i prof. Janusz Sowa przedstawili efekty prac ekspertów z Rady Naukowej Leśnictwa (RNL) dotyczące przyszłości Puszczy Białowieskiej.

Prof. J. Sowa podczas konferencji prasowejProf. J. Sowa podczas konferencji prasowejFot. P. Tracz / KPRM

-Dzisiaj mamy martwy las – zaznaczył przewodniczący Rady prof. Janusz Sowa. -Wyjściem jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika – dodał.

Szefowa Gabinetu Politycznego Prezes Rady Ministrów mówiła, że w sprawie Puszczy Białowieskiej nie można czekać. Z inicjatywy premier Beaty Szydło 18. lutego 2016r. powołana została Rada Naukowa Leśnictwa, która skupia niezależnych ekspertów doradzających w zakresie gospodarowania polskimi lasami. Jak podkreśliła minister, grupa naukowców miała ocenić jaki jest stan i perspektywy Puszczy Białowieskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowane zostały efekty pracy tego zespołu badaczy, którzy dokonali wizji lokalnej Puszczy.

 

„Lasy atakowane przez korniki stają się martwe”

-To, co zobaczyłem w Puszczy Białowieskiej przeraziło mnie i nas wszystkich - powiedział prof. Janusza Sowa. -Ten cud przyrody, powstały na skutek działalności człowieka, umiera na naszych oczach. Co gorsza, na skutek błędnych decyzji człowieka - wyjaśnił. Profesor omówił stan niszczenia Puszczy, który jego zdaniem jest bardzo duży. Problemy związane z obumieraniem drzew nie są jedynymi, które dotykają ten obszar, bo fauna, która dotychczas znajdowała w nim schronienie i pożywienie zaczyna zanikać.

 

Przewodniczący Rady podkreślił, że obecna degradacja Puszczy jest wynikiem błędnych decyzji podejmowanych w listopadzie 2011 roku. Te niewłaściwe działania związane były m.in. z pozostawieniem drzew, które uległy zniszczeniu podczas porywistych wiatrów, co dało początek gradacji. Ponadto, problemem jest także tzw. „etat cięć”, który ogranicza działania leśniczych.

 

Raport o stanie Puszczy Białowieskiej

Wyjściem w tej chwili jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika – mówił profesor Sowa, podkreślając, że to da możliwość uratowania zdewastowanych drzewostanów świerkowych i sosnowych.

 

Rada Naukowa Leśnictwa przygotowała dla premier Beaty Szydło raport nt. stanu Puszczy Białowieskiej. Profesor Sowa mówił, że zawarte zostały w nim informacje o przyczynach problemów oraz wskazania w jaki sposób przeciwdziałać niszczeniu Puszczy. Rekomendacje dotyczą np. zmian w prawie, które umożliwią sprawniejsze działania leśników. Profesor podkreślił, że ratowanie Puszczy jest również ważne ze względu na rozwój regionu, bo to miejsce które daje utrzymanie wielu osobom mieszkającym w jej pobliżu.

 

Całość wystąpienia prof. J.Sowy można obejrzeć tutaj >>>

Do pobrania:

Opinia Rady Naukowej Leśnictwa w sprawie Puszczy Białowieskiej >>>

Aneks do opinii RNL >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz