/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA i DRZWI

Dobry rok Grupy Velux

Velux

Autor:
Źródło: Velux
Data: 2016-03-31


Grupa VELUX i jej spółki siostrzane zakończyły ubiegły rok bardzo dobrym wynikiem i po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję lidera stolarki budowlanej w Polsce. Plany na 2016 rok zakładają dalszy rozwój potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach.

Fabryka Velux w GnieźnieFabryka Velux w GnieźnieFot. Velux

Łączny przychód Grupy Velux w Polsce w 2015 roku wyniósł ponad 1,5 mld zł. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 6,7%. Został on osiągnięty głównie dzięki sprzedaży produkowanych w Polsce okien Nowej Generacji na eksport do krajów Europy Zachodniej. -Okna z Polski cieszą się dużym popytem na rynku europejskim i jest to stały trend. Dzięki naszym inwestycjom w modernizację i rozwój polskich fabryk produkujemy nowoczesne, energooszczędne okna, z których większość trafia właśnie na eksport. Warto dodać, że blisko ¼ wartości polskiego eksportu okien jest naszym udziałem, natomiast w segmencie okien drewnianych obsługujemy ¾ całego eksportu - mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

 

Inwestycje w polskie fabryki - wzrost produkcji oraz efektywności energetycznej

Realizowane w 2015 roku projekty w polskich fabrykach pozwoliły na poszerzenie asortymentu i potencjału produkcyjnego. -Wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła blisko 125 mln zł i związana była z rozbudową fabryki okuć w Gnieźnie, budową hali magazynowej w fabryce okien w Namysłowie oraz budową lakierni proszkowej w fabryce należącej do spółki Dovista w Wędkowach koło Tczewa. W ciągu ostatnich czterech lat (2012-2015) Grupa zainwestowała w rozwój produkcji okien w naszym kraju prawie 500 mln zł - mówi Siwiński.

 

W związku z ostatnimi inwestycjami zatrudnienie wzrosło o 180 osób. W sumie w Grupie VELUXi spółkach siostrzanych pracuje ponad 3500 osób. Na lokalnych rynkach - w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowach to największy pracodawca. Zwiększyła się również powierzchnia fabryk, która obecnie wynosi ponad 226 tys. metrów kwadratowych.

 

Inwestycje w polskie fabryki, które obejmowały również ich modernizację i wymianę parku maszynowego, wpłynęły na poprawę ich efektywności energetycznej. W ubiegłym roku zakłady produkcyjne VELUX przeszły pozytywnie audyt energetyczny i dołączyły do nielicznego w Polsce grona zakładów posiadający system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. Oznacza to duże oszczędności energii, które z jednej strony przekładają się na oszczędności kosztów, z drugiej mają olbrzymi wpływ na środowisko naturalne i ograniczenie emisji CO2. W ciągu najbliższego roku firma VELUX spodziewa się obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii o 5-10 proc. W kolejnych latach szacowane oszczędności to kolejne 10 procent.

Wartość przychodów i zatrudnienie w Grupie VELUX i spółkach siostrzanychWartość przychodów i zatrudnienie w Grupie VELUX i spółkach siostrzanychFot. Velux

 

Plan na 2016 - rozwój potencjału produkcyjnego w Polsce

Grupa VELUX patrzy w przyszłość z optymizmem i zapowiada dalsze wzrosty. -W 2016 roku nie zwalniamy tempa, jak na lidera przystało. Będziemy koncentrować się na wykorzystaniu potencjału produkcyjnego inwestycji zrealizowanych w 2015 roku. Planujemy zwiększyć wielkość i wartość produkcji w Polsce, i nadal rozwijać eksport. Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji zatrudnienie będzie nadal systematycznie rosło, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych - zapowiada Jacek Siwiński.

 

75 lat Grupy VELUX i społeczna odpowiedzialność

W 2016 roku Grupa VELUX obchodzi 75-lecie założenia firmy przez wynalazcę współczesnego okna dachowego, duńskiego inżyniera Villuma Kann Rasmussena. -Motorem naszych działań od zawsze było tworzenie lepszych warunków do życia poprzez zapewnianie dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza. A podstawą naszej działalności biznesowej od początku była społeczna odpowiedzialność. Chcielibyśmy w tym roku szczególnie to zaakcentować podejmując różne inicjatywy w tym zakresie - mówi Jacek Siwiński.

 

Jedną z inicjatyw społecznych z okazji jubileuszu jest wspólny projekt Grupy VELUX i organizacji społecznej Little Sun, które wspólnie zleciły opracowanie lampy solarnej. W wyniku konkursu wybrano projekt lampy opracowany przez studentów z Argentyny, wyprodukowano 14500 lamp (tyle, ile jest pracowników VKR Holding A/S, właściciela Grupy VELUX) i przekazano je na rzecz społeczności w Senegalu, Zambii i Zimbabwe, czyli tam gdzie dostęp do elektryczności po zachodzie słońca jest wciąż nieosiągalnym luksusem.

 

Przy tej okazji warto również wspomnieć o wieloletnim zaangażowaniu w życie społeczności lokalnych oraz wsparciu działalności organizacji społecznych w Polsce m.in. poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. W sumie od 2003 roku przekazały one 27 grantów na ponad 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności.

 

***

Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 9-ciu krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40-stu krajach. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz