/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Ingvar Kamprad obchodzi 90. urodziny

IKEA

Autor: oprac. dja
Źródło: IKEA
Data: 2016-03-30


Założyciel koncernu IKEA obchodzi dziś 90. urodziny. Firmę, dzięki której stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie założył firmę mając 17 lat.

Ingvar Kamprad - założyciel koncernu IKEAIngvar Kamprad - założyciel koncernu IKEAFot. IKEA

Ingvar Kamprad urodził się 30. marca 1926r. w szwedzkiej gminie Älmhult, a wychowywał na rodzinnej farmie Elmtaryd w parafii Agunnaryd w Szwecji. Te dane są o tyle istotne, że kiedy młody Szwed w 1943r. założył swoją firmę, jej nazwę utworzył od pierwszych liter Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd - IKEA.

IKEA

Początki IKEA to wysyłkowa sprzedaż drobnej galanterii, dopiero w 1947r. Kamprad wszedł w handel meblami. Początkowo sprzedaż odbywała się wysyłkowo, równolegle do innych produktów. W 1951r. w Szwecji ukazał się pierwszy katalog mebli IKEA. Zapewne prace przy tworzeniu katalogu podsunęły Kampradowi pomysł, który przyniósł mu olbrzymi sukces. W 1953r. w Älmhult stworzył pierwszą stałą ekspozycję, gdzie prezentowane były meble w postaci gotowego pomysłu na urządzenie pomieszczenia. To nowość przyciągnęła klientów i sprawiła, że IKEA zaczęła się błyskawicznie rozwijać. W 1955r. firma rozpoczęła sama projektować meble i zlecać je do produkcji. W 1958r. powstał pierwszy sklep IKEA będący pierwowzorem tych, które działają obecnie. Na powierzchni 6000 m2 klienci mogli obejrzeć aranżacje różnych pomieszczeń i zakupić zarówno meble, jak i elementy wystroju wnętrz. Dzięki kontraktowaniu dużych ilości mebli w fabrykach IKEA mogła zaoferować im niższe niż u konkurencji ceny, co sprawiło, że chętni przyjeżdżali nawet z daleka. Tym bardziej, że na miejscu znajdowały się nadzorowany plac zabaw dla dzieci i restauracja. Ten model działania został powielony w kolejnych lokalizacjach. 

Sukces IKEA w Szwecji stał się solą w oku konkurencji. W 1960r. Szwedzki Związek Sprzedawców Mebli wezwał do bojkotu firmy Kamprada. Członkowie związku zagrozili producentom mebli, że wycofają swoje zamówienia, jeśli ci nie zrezygnują z dostaw dla IKEA. Firma Kamprada z dnia na dzień stanęła przed widmem bankructwa. Uparty Szwed ratunku zaczął szukać w Danii i Polsce, która pozwoliła mu nie tylko wyjść z kryzysu, ale dokonać dalszej ekspansji. Początkiem współpracy był zawarty w 1961r. kontrakt z fabryką mebli w Radomsku. W ciągu dwóch dni zawarto umowę, która na przestrzeni kolejnych lat wygenerował obrót rzędu 2 mld szwedzkich koron.

W kolejnych latach IKEA rozpoczęła międzynarodową ekspansję swoich sklepów. Na początek poszły Skandynawia. W 1963r. otworzono pierwszy sklep w Norwegii, w 1969 w Danii. W 1973r. przyszła kolej na Szwajcarię, a w 1974r. powstał sklep w Niemczech. Potem poszło już błyskawicznie, jeszcze w latach 70-tych: Japonia, Australia,Kanada, Hong Kong, Singapur, a w następnym dziesięcioleciu kolejne kraje Europy i USA. Dziś w 24 krajach działa ok. 330 sklepów IKEA, a dostawy do nich realizowane są z 50 krajów.

Równolegle do rozwoju rynkowego firma budowała swoją unikalną kulturę biznesową. Początki "mebli z paczki" to odkręcane nogi stołów, które ułatwiały transport. W 1971r. w odbudowanym po pożarze sklepie pod Sztokholmem, zaimplementowano sprzedaż samoobsługową. W 1976r. Kamprad publikuje "Przykazania sprzedawcy mebli", wokół których w poźniejszych latach zbudowana została strategia koncernu. Wśród nich chyba najważniejsze: To co dobre dla naszych klientów, w dłuższej perspektywie jest dobre również dla nas". Wzmocnieniem tego przekazu był opublikowany w 1996r. przez założyciela firmy "Mały słownik IKEA".

IKEA wciąż się rozwija. W latach 2004-2015 ani razu nie zanotowała spadku sprzedaży. W minionym roku finansowym uzyskała przychody na poziomie 32,7 mld euro, co oznacza wzrost o 11,1% w stosunku do roku poprzedniego.

Mimo skali działalnosci IKEA pozostaje firmą rodzinną. -Uznałem, że wejście na giełdę nie jest dobrą alternatywą dla IKEA. Wiedziałem, że tylko myślenie w perspektywie długofalowej może zabezpieczyć nasze plany rozwoju i nie chciałem, żeby IKEA stała się zależna od instytucji finansowych - powiedział Ingvar Kamprad w jednym z wywiadów.

Ingvar Kamprad

Założycie IKEA to bez wątpienia człowiek sukcesu. Jest też osobą, która budzi skrajne emocje. W 1976r. ze względów podatkowych opuścił Szwecję i przeniósł się do Szwajcarii. Do rodzinnego kraju powrócił w 2013r., w atmosferze skandalu podatkowego wywołanego ujawnieniem konstrukcji holdingu IKEA, która służyła unikania opodatkowania. Głośna była też sprawa walki o majątek jaką Kamprad toczył z synami, ujawniona w książce "IKEA: w drodze do przyszłości".

W 1994 roku została ujawniona faszystowska przeszłość Kamprada, który po doniesieniach medialnych przyznał publicznie, że jest to jedna z tych rzeczy w życiu, których się wstydzi. W geście pojednania z organizacjami żydowskimi wspomógł je finansowo.

Po innych publikacjach, dotyczących wykorzystywania przez dostawców IKEA pracy dzieci, firma zaczęła aktywnie wspierać działania na rzecz organizacji walczących z tym procederem.

Choć według rankingów znajduje się w czołówce najbogatszych ludzi świata, jeździ wciąż tym samym, wiekowym samochodem, ubiera się na wyprzedażach, a dom urządzony ma meblami z IKEA. Mimo wieku, cały czas aktywnie działa na rzecz zbudowanej przez siebie firmy. Oficjalnie na emeryturę przeszedł trzy lata temu, w wieku 87 lat.  Po rezygnacji z fotela szefa Inter IKEA Group pełni oficjalną funkcję starszego konsultanta rady nadzorczej firmy Ingka Holding. Jest też członkiem rad nadzorczych fundacji Interogo i Ingka, poprzez które sprawowana jest kontrola nad Grupą IKEA. Wciąż odwiedza sklepy i fabryki IKEA, aby dzielić się swoimi pomysłami i poglądami pomagając osiągnąć stałą poprawę.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz