DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

LIGNAplus 2003

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2003-06-30


1721 wystawców z 45 krajów uczestniczyło w największych europejskich targach branży drzewnej Ligna+ 2003.

Od 26-30 maja Hannover (Niemcy) był miejscem spotkań drzewiarzy nie tylko z Europy. Wśród wystawców nie zabrakło firm z USA i Wschodniej Azji.
W bieżącym roku prym wśród wystawców wiedli producenci maszyn i urządzeń dla przemysłu meblarskiego. Licznie reprezentowane były również firmy związane z urządzeniami i narzędziami do przerobu drewna litego.
Mniejsza ilość wystawców (na poprzednich targach w 2001r. było ich 1933) oraz spadek liczby zwiedzających do poziomu 100.000 (w 2001r. ponad 114.000) nie wpłynęła na oficjalne ocenę tego światowego show. Wg nich tegoroczne targi dla leśnictwa i przemysłu drzewnego lasu prześcignęły wszystkie oczekiwania. Wystawcy zanotowali znaczny wzrost popytu dla dóbr inwestycyjnych i usług, szczególnie po za granicami Niemiec. Za główne przyczyny zmniejszenia zainteresowania targami uważane są takie zewnętrzne czynniki jak ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny, groźba ataków terrorystycznych i trwające zagrożenie SARS.

Jednak z perspektywy zwiedzających Lignę gości, jaki i wystawiających się firm ocena jest jednoznaczna - jest źle. Europejski przemysł drzewny przeżywa kryzys popytu. Podobnie jak w latach ubiegłych prym wśród wystawców wiodły firmy niemieckie, które wyraźnie mówą o załamaniu rynku. Np. w wyrobach parkieciarskich w Niemczech w ubiegłym roku produkcja zmniejszyła się tylko o 1%, ale sprzedaż aż o 8%. Renomowani wystawcy wypowiadali się o spadku zainteresowania ich wyrobami, z jednoczesnym przesunięciem zapytań na tańsze wyposażenie. Większość firm wskazuje, że swoją szansę widzi w dostawach na rynek rosyjski i państw WNP. Znamienna była obecność firm z Dalekiego Wschodu. m.in. z Chin. Ten do niedawna bezkresny rynek zbytu staje się niebezpieczną konkurencją dla uznanych w świecie producentów. Dziś to stamtąd pochodzi oferta niezłej jakości maszyn i narzędzi w konkurencyjnych cenach. Barierą wydają się być jeszcze usługi serwisowe, lecz to przecież trudność, którą szybko można pokonać.
Wśród wystawców znaleźli się również znani polscy producenci m.in firma Wirex - oferująca m.in. traki taśmowe oraz producenci narzędzi dla przemysłu drzewnego - Faba Baboszewo i Gopol Jarocin.

Pomimo trudności jakie przeżywa gospodarka europejska, w tym również przemysł leśno-drzewny, Ligna pozostaje światowym wydarzeniem dla branży. To właśnie podczas tych targów można zapoznac się z obecnymi trendami jakie panują na świecie.
Można zauważyć m.in., że branża maszyn i urządzeń meblarskich podąża w stronę coraz większej precyzji wytwarzania mebli, co zapewnić ma wysoką jakość podczas ich produkcji. m.in. poprzez zastosowanie obrabiarek CNC czy robotów znanych z linii montażowych firm motoryzacyjnych. W nieco innym kierunku rozwija się przemysł przetwórstwa drewna litego, m.in. tartacznictwo. Podzielić je mozna na dwa segmenty. W pierwszym dotyczącym przetwórstwa drewna (głównie iglastego) o zastosowaniu masowym - rozwój dotyczy zdolności przerobowych. Linie produkcyjne o możliwości ponad pół miliona m3 surowca rocznie to standard. Tą drogą podąża też jeden z najważniejszych kierunków przerobu - struganie. Firma Ledinek w swej ofercie posiada linie do strugania o zawrotnej prędkości 600 mb/min. Drugi segment stanowi drewno cenne (głównie liściaste) - w tym przypadku uwaga inżynierów koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu materiału. W ofercie firm znajdują się specjalne systemy pomiaru kłód, pozwalajace na najlepsze wykorzystanie surowca w stosunku do posiadanego zapotrzebowania. W tym celu powstają również urządzenia do płynnego sterowania kłodą podczas jej przetracia.

Spośród wielu tematów obecnych na targach wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania Europy zastosowaniem energetycznym drewna. Pellety i systemy energetyczne je wykorzystujące to główny trend. Jednak zaraz obok można postawić technologie ogrzewania drewnem polegające na jego gazyfikacji. Na tegorocznych targach kilka firm prezentowało tego typu systemy grzewcze oraz technologie łupania drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz