/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer Grajewo: Wyniki finansowe za 2015r.

Pfleiderer

Autor: oprac. pks
Źródło: Pfleiderer
Data: 2016-03-21


Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. opublikowała wyniki za ubiegły rok. Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy, po raz pierwszy od 2008r.

Linia produkcyjna MDF w GrajewieLinia produkcyjna MDF w GrajewieFot. Pfleiderer

Przychody Grupy Pfleiderer wyniosły 984,5 mln euro po wyłączeniach (2014: 959,9 mln euro). Sprzedaż Dywizji Zachodniej sięgnęła 651,3 mln euro, przy 626,8 mln euro rok wcześniej (+3,9%), a Dywizji Wschodniej (Pfleiderer Grajewo S.A.) 374,2 mln euro wobec 363,9 mln euro w 2014r. (wzrost o 2,8%). Wynikom w Polsce sprzyjał wzrostowy trend w branży meblarskiej związany przede wszystkim z rozwojem eksportu. Sprzedaż w tej grupie produktowej roku do roku wzrosła o 8,4%). W Niemczech  (Dywizja Zachodnia) wzrost rynku meblarskiego był zrównoważony, a zwiększenie przychodów wynikało przede wszystkim z rozwoju sprzedaży produktów o wyższej wartości dodanej. 

Znaczący wzrost dotyczył zysków. Zrównoważony wskaźnik EBITDA, podwyższył się z 119,7 mln euro do 132,3 mln euro (+10,6% r/r), wyprzedzając wzrost przychodów. 

Marża EBITDA wzrosła do 13,4% (2014: 12,5%). W Dywizji Wschodniej zrównoważona EBITDA wzrosła z 49,1 mln euro do 54,5 mln euro (11% rok do roku). Natomiast w Dywizji Zachodniej podniosła się o 10,3% rok do roku, z 70,6 mln euro do 77,8 mln euro. Podstawowymi czynnikami, które wpłynęły na poprawę zysku operacyjnego były realizowany program efektywności kosztowej oraz skoncentrowanie się na sprzedaży produktów o większej wartości dodanej.

-W styczniu z sukcesem udało nam się sfinalizować transakcję związaną z połączeniem zachodniej i wschodniej części naszego biznesu. Dzięki temu powstał skonsolidowany podmiot działający na najbardziej perspektywicznych rynkach w sercu Europy, który jest w stanie zaoferować szeroką gamę zróżnicowanych produktów w najszybciej rosnących segmentach. Wyniki 2015 roku jasno pokazują - Pfleiderer jest w bardzo dobrej kondycji. Wzrost przychodów osiągnięty w 2015 roku jest zadowalający, zwłaszcza, że był to pełen wyzwań czas przygotowań do rozpoczęcia procesu integracji naszego biznesu. Jestem przekonany, że w tym roku, gdy będą już widoczne efekty synergii, nasze wyniki będą jeszcze lepsze - powiedział Michael Wolff, Prezes Zarządu i CEO Pfleiderer Grajewo S.A.

Grupa znacząco obniżyła zadłużenie – aż o 80,2 mln euro – do 243,5 mln euro na koniec grudnia 2015r. Był to rezultat wzrostu gotówki o 32,4 mln euro oraz spłaty i zmniejszenia zobowiązań finansowych. Na koniec 2015 roku wskaźnik długu netto do EBITDA wyniósł 1,8, w porównaniu do 2,7 rok wcześniej i 4,0 na koniec 2013 roku. 

Pod koniec stycznia 2016r. agencja ratingowa Standard & Poor’s uznała, że powstanie skonsolidowanego podmiotu ma pozytywny wpływ na sytuację kredytową podmiotu i przyznała korporacyjny rating kredytowy „B” spółce Pfleiderer Grajewo S.A. oraz podwyższyła z „B-” do „B” długoterminowy korporacyjny rating kredytowy Pfleiderer GmbH.

-Udało nam się osiągnąć zapowiadane przed transakcją połączenia parametry długu. Teraz skupiamy się na wewnętrznej integracji, aby przyniosła ona jak największe synergie. Dodatkowo, na podstawie danych rynkowych, oczekujemy dalszego rozwoju kluczowych dla nas segmentów rynku, co również powinno przyczynić się do wzrostu przychodów i poprawy wyników - dodaje Prezes Wolff.

Biorąc pod uwagę dobrą sytuację finansową Grupy oraz znaczące obniżenie zadłużenia, Zarząd Pfleiderer Grajewo S.A. zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 64,701 mln zł (57,7% zysku netto za 2015r.). Będzie to pierwsza wypłata dywidendy od 2008 roku (za rok finansowy 2007). Ostateczna decyzja o wysokości wypłaty dywidendy zostanie podjęta przez Walne Zgromadzenie.

Grupa Pfleiderer Grajewo zainwestowała w 2015 roku 46,9 mln euro. Najważniejszymi inwestycjami były: kocioł na biomasę w Wieruszowie (listopad 2015), linia blatów kuchennych w Wieruszowie oraz rozpoczęcie inwestycji związanymi z konfekcjonowaniem płyt HDF. W 2016r. Grupa planuje utrzymać wydatki inwestycyjne na podobnym poziomie jak w roku poprzednim.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz