/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Na Białorusi powstało stowarzyszenie przemysłu meblowego i drzewnego

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2016-02-19


Pod koniec stycznia na Białorusi zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Przemysłu Meblowego i Drzewnego. Wśród członków założycieli są zarówno państwowe koncerny jak mp. Bellesbumprom, Molodechnomebel, Minskproektmebel oraz firmy prywatne jak np. białoruska spółka Kronospanu.

Białoruś stawia na przemysł drzewnyBiałoruś stawia na przemysł drzewnyFot. D.Jabłoński

Celem stowarzyszania jest działanie na rzecz reprezentacji i obrony interesów branży drzewnej i meblarskiej działającej na Białorusi.

Powołanie Stowarzyszenia Przemysłu Meblowego i Drzewnego wpisuje się w politykę rządu Białorusi, który branżę tę uznał za jedna z priorytetowych. To dzięki działaniom prowadzonym w ramach strategii rozwoju przemysłu drzewnego białoruskie firmy realizują wielomilionowe inwestycje, lokalizowane są zakłady światowych potentatów branży czy wprowadzane zakazy eksportu drewna nieprzetworzonego.

Przykładem działań promocyjnych sektora może być mająca miejsce na początku lutego br. misja handlowa w Turcji. Delegacja reprezentantów największych białoruskich firm drzewnych odwiedziła tureckie miasta Inegöl, które jest jednym z centrów drzewnej i meblarskiej produkcji w Turcji. Podczas cyklu spotkań biznesowych omawiano perspektywy pogłębienia współpracy między białoruskimi i tureckich firm w sektorze drzewnym oraz negocjowano realizację wspólnych projektów w zakresie produkcji podłóg, mebli, akcesoriów meblowych i innych produktów, które są poszukiwane tak na rynku tureckim, jak i szerzej na rynkach Bliskiego Wschodu, Afryki Zachodniej i innych.

Udział przemysłu drzewnego na Białorusi wynosi ponad 3,5% w strukturze produkcji przemysłowej. W ramach tej branży działają przedsiębiorstwa zajmujące się np. produkcją materiałów tartacznych, sklejki, mebli, gotowych domów i elementów i konstrukcyjnych z drewna, czy produkcji zapałek. W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje produkcja płyt drewnopochodnych realizowana głównie poprzez inwestycje zagraniczne. Jednym z głównych graczy na białoruskim rynku stał się Kronospan.

Rodzime przedsiębiorstwa państwowe zjednoczone są w ramach koncernu Bellesbumprom, który jest monopolistą w zakresie pozyskiwania drewna i produkcji niektórych wyrobów. 

Do Bellesbumpromu należy 47 firm reprezentujących sektory usług leśnych, wielu gałęzi przerobu drewna, produkcji mebli czy produkcji papieru i celulozy. Ciekawostką może być przedsiębiorstwo Lesohimik operujące w sektorze produktów chemicznych wytwarzanych na bazie produktów drzewnych (np. żywicy). W skład koncernu wchodzą również Białoruskie Lasy Państwowe. W latach 2013/2014 firmy skupione w ramach koncernu odpowiedzialne były za około 70% przetwórstwa drewna i około 45% produkcji mebli w Republice Białorusi. 

Do największych białoruskich firm sektora drzewnego należą m.in.: Gomeldrev, Mostodrev, Ivatsevichidrev, Vitebskdrev, Pinskdrev, czy FanDok.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz