/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

KLON: Wzrost cen surowca obniżył zyski

Klon

Autor: oprac. dja
Źródło: Klon
Data: 2016-02-18


Spółka Klon z Nowej Świętej przekazała informacje dotyczące wyników finansowych za cztery kwartały 2015r. Przy stabilnym poziomie sprzedaży firma zanotowała znaczący spadek zysku spowodowany wzrostem cen surowca drzewnego.

KLON: Wzrost cen surowca obniżył zyskiKLON: Wzrost cen surowca obniżył zyskiFot. Klon

W minionym roku Klon SA uzyskał przychody netto na poziomie 21,291 mln zł (2014: 21,370 mln zł) oraz osiągnął zysk na działalności operacyjnej w wysokości 2,018 mln zł (2014: 2,587 mln zł). Zysk netto spadł do poziomu 0,523 mln zł wobec 1,107 mln zł osiągniętego rok wcześniej.

 

Jak informuje zarząd spółki, na wyniki osiągnięte w ostatnim kwartale 2015r. oraz w całym roku największy wpływ miała cena surowca. Zmniejszenie puli drewna portalowego przez Lasy Państwowe oraz wzmożony popyt na drewno spowodował wzrost o 16,5 % ceny surowca bukowego. W porównaniu z 2014r. spowodowało to w skali roku wydatki na zakup surowca drzewnego większe o ponad 1 mln zł.

 

Podsumowując miniony rok, zarząd spółki wskazuje na utrzymanie stabilizacyjnego trendu rozwoju działalności, i płynne dostosowywanie się do otoczenia i warunków rynkowych przy jednoczesnej dbałości o realizację długofalowego wzrostu wyników przedsiębiorstwa.

 

Zarówno w ilości przetartego drewna jak i wolumenu sprzedaży firma utrzymała poziomy z rekordowego pod względem wolumenu jak i stopnia przyrostu roku 2014. Podjęta w 2015r. decyzja o nie zmniejszaniu przerobu drewna pomimo znacznego wzrostu cen surowca i utrzymanie wielkości przetarcia nawet kosztem ceny nabywanego surowca, znalazły swoje odzwierciedlenie w zmniejszeniu zysku na poziomie operacyjnym i tym samym stracie netto w IV kwartale na poziomie 160 tys zł. 

 

Jednocześnie polityka ta spowodowała, że w bieżącym roku zwiększyła się przydzielona pula drewna zakupywanego w systemie portalowym wynikająca z “historii zakupów” od Lasów Państwowych. Jest to istotne ponieważ stabilizuje zaopatrzenie w surowiec pod względem masy oraz pozwala na zakup większej ilości  drewna w cenie znacznie niższej niż w systemie aukcyjnym.

 

Klon SA jest spółką zależną od MERA SA. która posiada 69,11% jej kapitału. Akcje spółki notowane są na rynku NewConnect. Firma zatrudnia 106 osób. Spółka specjalizuje się w produkcji tarcicy, elementów meblowych, płyt klejonych oraz mebli. Ok. 23% sprzedaży realizowane jest na rynki zagraniczne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz