/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Wyniki przetargów na drewno cenne w RDLP Białystok, Krosno i Wrocław

Lasy Państwowe

Autor: oprac. pks
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2016-02-18


W ostatnich dniach odbyły się przetargi ofertowe na drewno cenne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych w Białymstoku, Krośnie i Wrocławiu. Łącznie sprzedano ponad 3400 m3 surowca drzewnego wysokich klas jakości.

Drewno z nadleśnictw RDLP Wrocław przygotowane do oględzinDrewno z nadleśnictw RDLP Wrocław przygotowane do oględzinFot. Paweł Zelenay

Drewno Podlasia i Mazur 2016

11. lutego odbyła się  IV Submisja Drewna Cennego i Tartacznego, która objęła ponad 500 m3 surowca drzewnego pochodzącego z 19 nadleśnictw RDLP w Białymstoku. Na submisję wpłynęło 11 ofert zakupu, w tym jedna zagraniczna. Drewno ostatecznie trafiło do dziesięciu oferentów.

Przeciętnie na każdy wystawiony do sprzedaży los, wpłynęły niemal 3 oferty. (los to określenie sztuki drewna przeznaczonej do sprzedaży podczas submisji drewna; każdy los jest opisany – podany jest jego numer, gatunek, długość, średnica oraz masa podana w metrach sześciennych). Każdy kupiec wyceniał poszczególne losy samodzielnie, nie wiedząc jak zrobili to pozostali oferenci.

Łącznie sprzedano około 96% drewna uzyskując średnią cenę w wysokości 1146 zł za m3

Najwyższe ceny osiągnęło drewno dębowe – za metr sześcienny drewna tego gatunku oferowano nawet 2854 zł. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również olcha i sosna, których ceny sięgały od 1000 do 1200 zł za 1 m3. Nabywców znalazło też drewno jesionu, brzozy i modrzewia.

-Oferując tak cenny surowiec mamy świadomość, że chwalimy się nie tylko naszymi efektami pracy, ale także  poprzednich pokoleń. Pieniądze ze sprzedaży tego drewna trafią, jak zawsze na zagospodarowanie lasów, powiększanie zasobów leśnych i ich ochronę - powiedział Ścibor Zawiślak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska.

 

X Submisja Drewna Specjalnego Przeznaczenia w RDLP we Wrocławiu

Rozstrzygnięcie przetargu odbyło się 12. lutego w siedzibie Nadleśnictwa Świdnica.

Od 8. lutego na placu składowym w miejscowości Mościsko zainteresowani kontrahenci mogli oglądać oferowany surowiec (w ilości 1916,91 m3). Do kupienia było drewno pięciu gatunków (tj. dąb - 1769,77 m3, jesion - 72,87, jawor - 5,69, olsza - 11,47 m3, modrzew - 57,11 m3 ), pozyskane na terenie piętnastu nadleśnictw dolnośląskiej dyrekcji.

Do komisji przetargowej wpłynęło 29 ofert. Wszystkie spełniały wymogi regulaminu submisji i zostały przyjęte do rozpatrzenia. Po komputerowym wyborze najkorzystniejszych ofert uzyskano następujące ceny średnie:

  • dąb           2.537,85 zł/m3
  • jesion     1.056,01 zł/m3
  • jawor     2.396,22 zł/m3
  • olsza            646,55 zł/m3
  • modrzew       765,50 zł/m3     

Najwyższą cenę zaoferowano za kłodę dębu (los nr 5364), w przeliczeniu 5008 zł za 1 m3,

Zdaniem leśników, wyniki submisji oraz rosnące z roku na rok zainteresowanie submisją ze strony firm przerabiających surowiec drzewny pozwalają sądzić, że tego typu forma sprzedaży jest atrakcyjna dla kupujących i przynosi sprzedającym znakomite efekty finansowe. 

Klienci szczególnie pozytywnie oceniają sposób przygotowania drewna - zgromadzenie w jednym miejscu tak dużej ilości cennego surowca oraz sposób jego wyeksponowania.

 

Krosno 2016

Aż 23 firmy z Austrii, Estonii, Polski i Słowacji ubiegały się o prawo zakupu surowca wystawionego na XVII Submisji Drewna Cennego RDLP Krosno, którą rozstrzygnięto 16. lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów.

Do sprzedaży przedstawiono 985 m3 drewna pozyskanego na terenie 20 nadleśnictw RDLP w Krośnie. W przetargu sprzedano 100% oferowanego surowca, a uzyskana średnia cena 1703 zł za metr sześcienny, to prawie 300 zł więcej niż w ubiegłym roku. 

Największym zainteresowaniem cieszyły się dąb i jawor, najniższe ceny osiągnęła olsza czarna.

Najwięcej drewna, prawie 212 m3, zakupiła firma z Austrii. 

Najwyższą cenę za pojedynczą sztukę drewna  - w przeliczeniu 12320 zł za m3 - uzyskano za rezonansową kłodę jaworową pochodzącą z Nadleśnictwa Strzyżow.

Krośnieńska submisja jest obecnie jedną z wielu odbywających się w kraju, stąd coraz trudniej jest zdobywać nabywców. Dlatego też w tym roku zdecydowano o zmianie terminu przetargu, który dotąd odbywał się zawsze w ostatni piątek lutego.

-Wprawdzie nie było rekordów cenowych, z których kiedyś nasze submisje słynęły, ale za to bardzo atrakcyjna cena średnia pozwala zaliczyć tę submisję do udanych - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. -Bardzo ważna jest dla nas również strona promocyjna całego przedsięwzięcia i pokazanie, że lasy Podkarpacia pozostają źródłem surowca bardzo poszukiwanego na rynkach europejskich.

 

Przedstawiciele zainteresowanych firm mieli tydzień czasu na dokładne obejrzenie surowca i złożenie swoich ofert cenowych. Ich otwarcie nastąpiło  w trakcie publicznej inauguracji submisji w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Nabywców poszczególnych kłód wybiera system informatyczny stworzony przez leśników kilkanaście lat temu specjalnie do tego celu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz