/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK MEBLI

Dobre prognozy niemieckiego rynku mebli

Marketmedia24

Autor: oprac red.
Źródło: Marketmedia24
Data: 2016-01-14


Niemieccy analitycy podsumowują rynek mebli i tekstyliów mieszkaniowych w 2015r. oraz przedstawiają prognozy na 2016r.

Dobre prognozy niemieckiego rynku mebliDobre prognozy niemieckiego rynku mebli

Na 18,779 mld euro (w cenach detalicznych) oszacowali wartość niemieckiego rynku mebli i tekstyliów mieszkaniowych w roku 2015 analitycy z z Marketmedia24 i RegioData. Oznacza to wzrost o 5,1% od 2011r.

 

Przeciętny Niemiec na meble i tekstylia mieszkaniowe wydał w ubiegłym roku 579,1 euro . Oznacza to, że niemieccy konsumenci znajdują się w europejskiej czołówce ustępując tylko Szwajcarom (718,8 euro) i Austriakom (587,5 euro).

 

Ten dobry dla producentów i dystrybutorów mebli trend utrzymany ma zostać również w 2016r. Zdaniem autorów prognozy, wskazuje na to wiele czynników. Między innymi rosnące zaufanie konsumentów i przewidywane wzrosty w budownictwie mieszkaniowym. Według analiz siła nabywcza przeciętnego Niemca w przyszłym roku wzrośnie o 2,74% i wyniesie 21.449 euro. Według badań co trzeci Niemiec planuje w 2016r. wydać na wyposażenie domu ponad 1000 euro.

 

Zdaniem Petera Wippermanna, badacza trendów rynkowych, bardzo istotna jest narastająca wśród społeczeństwa tendencja nazwana przez niego "powrotem do prywatności", a polegająca na skupieniu się na własnym "małym" świecie i tęsknotą za bezpieczeństwem i prywatnością. Oznacza to, że nabywcy reprezentujący ten megatrend, skłonni będą ponosić większe wydatki na cele mieszkaniowe budując własną "bezpieczną przystań". Wippermann podkreśla również, że w trendzie tym ważne są też takie cechy jak indywidualność, charakter wnętrza i równowaga, które jako ważne wartości dla klientów muszą wziąć producenci m.in. podczas projektowania mebli.

 

Prognoza niemieckiego rynku mebli opublikowana przez Marketmedia24 zakłada wzrost we wszystkich segmentach branży meblarskiej. Według niej w 2016r. wartość rynek mebli mieszkaniowych wzrośnie o 1,4% i sięgnie 2,3 mld euro. Segment mebli do sypialni oraz mebli młodzieżowych wzrośnie do 6,1 mld euro, mebli do jadalni do 2,6 mld euro, mebli tapicerowanych do 6 mld euro, a mebli łazienkowych do 1,1, mld euro. Niewielki wzrost powinny osiągnąć meble do przedpokojów i inne drobne meble. Wartość tego segmentu ma wynieść niecałe 0,9 mld euro.

 

Kolejnym pytaniem na jakie stara się odpowiedzieć prognoza są kanały dystrybucji mebli. Bezsprzecznie liderem pozostaje  tu sprzedaż w salonach meblowych. W 2015r. stanowiła ona 78,5% rynku. Na drugim miejscu z 6,5% znalazła się sprzedaż wysyłkowa (bez internetu). Sprzedaż on-line nie gra obecnie na rynku niemieckim prawie żadnej roli, jednak działający na nim gracze są przekonani, że są w stanie nim wstrząsnąć.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz