/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK MEBLI

IKEA: Kolejny rok ze wzrostem przychodów

IKEA

Autor: oprac red.
Źródło: IKEA
Data: 2015-12-10


Zysk netto Grupy IKEA w roku finansowym 2015, obejmującym okres od 1 września 2014 roku do 31 sierpnia 2015 roku, wyniósł 3,5 miliarda euro, zaś całkowita sprzedaż wzrosła o 11,2% i wyniosła 31,9 miliardów euro. Sklepy IKEA odwiedziło w ww. okresie 771 milionów klientów. Ponadto Grupa IKEA zanotowała rekordowy wzrost sprzedaży w Niemczech, najszybciej rozwijającym się rynkiem pozostają zaś Chiny. Otworzono również pierwszy sklep w Korei Południowej. Łącznie w minionym roku w 9 krajach otwartych zostało 13 nowych sklepów IKEA.

Przychody ze sprzedaży Grupy IKEAPrzychody ze sprzedaży Grupy IKEAFot. IKEA

Grupa IKEA prowadzi działalność operacyjną w 43 krajach świata, m.in. posiada 328 sklepów w 28 krajach oraz 43 własne zakłady produkcyjne zlokalizowane w 11 krajach. Firma współpracuje też z wieloma dostawcami zewnętrznymi. W ubiegłym roku było ich 978 i reprezentowali 50 państw.

 

Największe przychody IKEA uzyskuje na rynkach europejskich, które odpowiadają za 67% sprzedaży. Prym wiodą tutaj Niemcy i Francja - odpowiednio 14 i 9 procent całkowitej sprzedaży Grupy. Drugim co do wielkości rynkiem jest Ameryka Północna (18%), na którym liderem są USA (14% całkowitej sprzedaży). 

 

 

Wartość sprzedaży w polskich sklepach IKEA wyniosła 2,65 miliarda zł, co oznacza również dwucyfrowy wzrost, o 12% rok do roku.

-To był bardzo dobry rok dla naszej firmy na wszystkich rynkach, gdzie obecna jest IKEA. W Polsce odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży i ponad 24 mln wizyt w naszych sklepach. Otworzyliśmy również nowy sklep w Bydgoszczy. Cieszę się, że coraz więcej Polaków wspólnie z nami spełnia swoje marzenia o pięknym, funkcjonalnym i wygodnym domu - mówi Evelyn Higler, CEO IKEA Retail w Polsce.

 

Polska jest drugim po Chinach dostawcą produktów do sklepów IKEA. W minionym roku dostawy z Polski stanowiły 19% wartości zakupów Grupy.

 

Stały wzrost wyników finansowych Grupa IKEA realizuje dzięki wzmocnieniu podstawowej działalności w istniejących sklepach, ale także wychodzeniu naprzeciw oczekiwań konsumentów w zakresie m.in. nowych kanałów sprzedaży. Ponadto firma w minionym roku zwiększyła inwestycje w odnawialne źródła energii i produkty dla zrównoważonego życia w domu, w tym oświetlenie w technologii LED.

 

-Działania w zakresie zmian klimatycznych są motorem innowacji i okazją, aby nasz biznes umożliwiał klientom jeszcze bardziej zrównoważone życie w domu - mówi Peter Agnefjäll, CEO Grupy IKEA. -Jestem dumny, że w ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 90 milionów żarówek i lamp LED, które nie tylko umożliwiły milionom gospodarstw domowych oszczędność w budżecie, ale również przyniosły znaczną oszczędność energii w skali globalnej - kontynuuje Peter Agnefjäll.

 

Kończący się rok jest także szczególny pod kątem zmian klimatycznych. Grupa IKEA jest partnerem tegorocznego szczytu klimatycznego COP-21. Ponadto, razem z IKEA Foundation, przekazała 1 miliard euro na wsparcie działań na rzecz przyspieszenia transformacji do gospodarki niskoemisyjnej oraz pomocy społecznościom najbardziej dotkniętym przez zmiany klimatyczne. Według informacji IKEA, 50% drewna użytego do produkcji wyrobów sprzedawanych w sklepach Grupy pochodzi z lasów, w których prowadzona jest gospodarka zrównoważona lub stanowi drewno z odzysku. Według planów, do roku 2020, wskaźnik ten ma osiągnąć 100%.

 

IKEA realizuje też program, zgodnie z którym do 2020r. chce wytwarzać ze źródeł odnawilanych taką ilość energii jaką zużywa w swojej działalności. W 2015r. było to 53%. W czołówce jest Polska, która mimo, że jest jednym z największych centrów produkcyjnych IKEA, dzięki inwestycjom w energię wiatrową wkrótce uzyska zakładany plan.

 

- W zeszłym roku zrealizowaliśmy kilka ważnych przedsięwzięć w ramach strategii People & Planet Positive i mamy dalsze, ambitne plany rozwoju, które przyczynią się do pozytywnych zmian w środowisku i otaczającym nas społeczeństwie. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii już za kilka miesięcy osiągniemy w Polsce całkowitą niezależność energetyczną. Będziemy kolejnym krajem po Skandynawii, który osiągnie ten cel – to dla nas duże wyróżnienie - informuje Evelyn Higler.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA