DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WSZYSTKO Z DREWNA

Drewniane superauto na targach motoryzacyjnych w Essen

Autor: oprac. dja
Źródło: joeharmondesign.com
Data: 2015-12-09


Splinter (Drzazga) - sportowe, dwuosobowe superauto wykonane w 90% z drewna zaprezentowano na targach Essen Motor Show w Niemczech. Projektantem i budowniczym samochodu napędzanego silnikiem o mocy ponad 600KM jest amerykański projektant Joe Harmon.

Splinter na targach Essen Motor ShowSplinter na targach Essen Motor ShowFot. Rainer Schimm / Messe Essen

-Drewno to nasz jedyny naturalny i w pełni odnawialny materiał konstrukcyjny. W trakcie jego przetwarzania zużywana jest niezwykle małe ilości energii, a sam materiał jest w całkowicie biodegradowalny. Posiada lepszy stosunek wytrzymałości do wagi niż stal i aluminium. Drewno może być wykorzystane na wiele więcej sposobów niż sądzi większość ludzi. Chcieliśmy przesunąć tę granicę świadomości i pokazać możliwości tego drewna jako materiału konstrukcyjnego jednocześnie spełniając marzenie o projektowaniu i budowie samochodu od podstaw - informuje Joe Harmon, który realizację projektu Splinter jako pracy dyplomowej rozpoczął jeszcze podczas studiów na North Carolina State University. Mimo pomocy wielu osób, budowa samochodu trwała pięć lat.

 

SplinterSplinterFot. joeharmondesign.com

Inspiracją Splintera był brytyjski samolot wojskowy z okresu II wojny światowej o nazwie De Havilland Mosquito. Wyposażony w dwa silniki V12 Rolls-Royce, był w tamtych czasach jednym z najszybszych samolotów o napędzie tłokowym - jednocześnie jego konstrukcja była niemal w całości wykonana z drewna, przez co zyskał przydomek "The Wooden Wonder" (Cud z drewna).

 

SplinterSplinterFot. joeharmondesign.com

Ok. 90% wykorzystanych podczas budowy Splintera materiałów stanowi drewno. Drewniane jest nadwozie, płyta podłogowa, elementy wyposażenia wnętrza, a nawet felgi kół. 

Prezentacja Splintera na targach w Essen

 

Samonośne nadwozie wykonano z laminatu, którego rdzeniem jest samodzielnie upleciona siatka z cienkich pasków forniru wiśni i balsy. które kształtowano na wzornikach z litych bloków sekwoi. Faktura otrzymanej w ten sposób karoserii przypomina carbon.

Splinter podczas budowySplinter podczas budowyFot. joeharmondesign.com

 

Z klejonych fornirów wykonana jest też płyta podwoziowa, do której przytwierdzone zostały klejone z drewna wahacze i poduszki powietrzne pneumatycznego systemu amortyzacji. 

Drewniane felgi składają się z 275 elementówDrewniane felgi składają się z 275 elementówFot. joeharmondesign.com

 

Również felgi kół wykonano metodą klejenia. Każde koło składa się z 275 drewnianych elementów z dębu, orzecha i wiśni.

 

Splinter napędzany jest silnikiem V8 o pojemności 7.0l, który może osiągnąć moc bliską 700 KM i wyposażony w sześciobiegową, manualną skrzynię biegów. Teoretycznie pojazd ten mający zaledwie 107 cm wysokości i ważący 1134 kg, mógłby rozpędzić się do 390 km/h, jednak próby takiej dotychczas nie przeprowadzono i zapewne nie zostanie ona podjęta w przyszłości.

 

Więcej informacji i zdjęć na temat Splintera znajduje się na stronie www.joeharmondesign.com


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz