/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer Grajewo wznowił zawieszoną w październiku emisję akcji

Pfleiderer

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer
Data: 2015-12-01


Pfleiderer Grajewo SA zdecydował się na wznowienie zawieszonej w październiku emisji nowych akcji. Zarząd spółki tłumaczy, że zdecydował się na wznowienie działań związanych z IPO. Spółka obniżyła widełki cenowe i ilość emitowanych akcji.

Pfleiderer Grajewo wznowił zawieszoną w październiku emisję akcjiPfleiderer Grajewo wznowił zawieszoną w październiku emisję akcjiFot. Pfleiderer

-W oparciu o pozytywne reakcje inwestorów oraz optymistyczne perspektywy dotyczące zainteresowania nabyciem akcji, postanowiliśmy kontynuować plan pełnego zintegrowania spółek Pfleiderer Grajewo S.A. i Pfleiderer GmbH w drodze odwrotnego przejęcia. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej transakcji zbudujemy solidne podstawy dla osiągnięcia naszego najważniejszego celu – stworzenia "Jednego Pfleiderera" - powiedział dyrektor Grupy Pfleiderer Michael Wolff.

 

Pfleiderer Grajewo ustalił przedział cenowy jednej akcji na 24-26 zł. Ostateczna cena oraz liczba nowych akcji zostanie określona w oparciu o proces budowy księgi popytu. Szczegółowy harmonogram oferty publicznej zostanie przedstawiony w aneksie do prospektu Pfleiderer Grajewo, który zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu przez KNF. 

 

Według pierwotnych planów, podtrzymywanych jeszcze w połowie października, Pfleiderer Grajewo miał wyemitować 32-40 mln akcji, w cenie od 27-31 zł/szt (przy rynkowej cenie nie przekraczającej 26 zł.). Przy maksymalnej wycenie wartość oferty wyniosłaby 1,24 mld zł, jednak spółka informowała, że chce pozyskać ok. 900 mln zł. 22. października zarząd spółki wydał komunikat o zawieszeniu emisji z powodu niekorzystnych i zmiennych warunków rynkowych. 

 

Nowe akcje będą dostępne w ofercie publicznej dla obecnych akcjonariuszy Pfleiderer Grajewo oraz inwestorów instytucjonalnych z Polski. Wybrani inwestorzy instytucjonalni z zagranicy będą mogli wziąć udział w ofercie prywatnej. Nie przygotowano oferty publicznej akcji Pfleiderer Grajewo z przeznaczeniem poza polski rynek.

 

Obecne oczekiwania dotyczące wysokości wpływów z IPO zostały ograniczone do ok. 740 mln zł. Oprócz niższej ceny zmniejszono również oferowaną ilość akcji. -Zarząd Pfleiderer Grajewo obecnie oczekuje oferty publicznej między 15,1 a 19 mln nowych akcji. Oferta prywatna obejmie od 3,1 do 9,0 mln istniejących akcji Pfleiderer Grajewo S.A., należących pośrednio do spółki Atlantik S.A - czytamy w komunikacie.

 

-Całkowita wielkość transakcji (nowe akcje oferowanych publicznie, istniejące akcje w ofercie prywatnej i istniejące akcje dla wierzycieli Atlantik) szacowana jest na ok. 740 mln zł (reprezentując między 28,6 do 31 mln akcji). Oczekuje się, że wpływy brutto do Pfleiderer Grajewo z emisji nowych akcji wyniosą do około 490 mln zł - czytamy dalej.

 

Po zakończeniu reorganizacji korporacyjnej, Atlantik planuje spłacić zadłużenie u niektórych wierzycieli wydając im od 6,5 do 7,1 mln istniejących udziałów w Pfleiderer Grajewo. Po transakcji Atlantik będzie posiadał pakiet od 25% do 33% akcji Pfleiderer Grajewo.

 

Pfleiderer Grajewo i Pfleiderer Service otrzymały już zapewnienie od funduszy reprezentowanych przez firmę Strategic Value Partners LLC, że wezmą udział w procesie book-buildingu i zakupią do 10,5 mln akcji.

 

Pozyskane z IPO środki Pfleiderer Grajewo SA zamierza wykorzystać do przejęcia niemieckiej "spółki matki" - Pfleiderer GmbH. Działanie to ma na celu integrację przedsiębiorstwa, która umożliwi wykorzystanie efektów synergii  i pozwoli na oszczędności szacowane na ok. 30 mln euro rocznie. 

 

Zintegrowane przychody Grupy powinny wynieść ok. ok 1 mld euro. Środki pozyskane z nowej emisji akcji mają być też wykorzystane na inwestycje związane ze zwiększenie mocy produkcyjnych płyt drewnopochodnych o około 200.000 m3, uruchomienie linii produkcyjnej blatów oraz modernizację linii produkcyjnej do produkcji pleców meblowych z HDF. Planowane jest również wykorzystanie części środków na zmniejszenie zadłużenia rozszerzonej grupy po zakończeniu reorganizacji przedsiębiorstw (o ok. 11-12 mln euro). 

 

Grupa Pfleiderer jest jednym z liderów w europejskiej produkcji płyt drewnopochodnych. Jest największym producentem w Niemczech i drugim w Polsce. Po zakończeniu integracji zarząd spółki nie wyklucza akwizycji, które pozwolą na zwiększenie udziału w rynku.

 

W pierwszych trzech kwartałach br. Pfleiderer Grajewo SA według skonsolidowanego raportu uzyskał przychody na poziomie 1,160 mld zł (2014: 1,148 mld zł), Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 108,380 mln zł (2014: 106,369 mln zł), a zysk netto 62,767 mln zł (2014: 55,451 mln zł). 

 

Zarząd Pfleiderer Grajewo poinformował, że zarekomenduje akcjonariuszom wypłatę 1-1,25 zł dywidendy za akcję za 2015 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

 

Warunkiem jest m.in. przeprowadzenie reorganizacji grupy i zgodność wypłaty z przepisami prawa, w tym z wymogiem wykazania wystarczającego poziomu zysku netto w jednostkowym sprawozdaniu finansowym. Począwszy od roku obrotowego zakończonego w dniu 31 grudnia 2016 roku, zarząd spółki zamierza wypłacać dywidendę w wysokości do 70% skonsolidowanego zysku netto grupy - poinformowano w komunikacie. Według wcześniejszych deklaracji, dywidenda wypłacana po integracji miała wynosić 25-50% zysku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz