DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe - sprzedaż drewna 2001/2002

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2002-04-09


Lasy Państwowe opublikowały dane dotyczące sprzedaży ilościowej za rok 2001. 24.482,5 tys. m3 drewna, to o 5,3% mniej niż w 2000r.

Mniej sprzedano drewna zaliczanego do grubizny iglastej. 9,1% mniejsza ilość w tej grupie jest tym bardziej dotkliwa, że grupa ta stanowi ponad 67% całości sprzedanej masy. W grubiźnie liściastej zanotowano wzrost sprzedanej masy (o 3,8%), podobnie jak w drobnicy (+ 2,1%).

Struktura odbiorców wg zakupionej ilości w minionym roku przedstawiała się następująco:
- duże przedsiębiorstwa - udział w masie ogółem 50,3% - spadek ilości zakupionego drewna w stosunku do roku 2000r. wyniósł 3,8%;
- małe i średnie przedsiębiorstwa - udział 29,6% - wzrost zakupionej masy drewna o 1,7%
- eksport - udział 0,6% - spadek zakupów o 8,1%
- rynek - udział 19,5% - spadek zakupów o 17,2%.

Na 2002r. Lasy Państwowe przewidują wzrost ilości sprzedanego drewna. Zakładany poziom to 25.368,1 tys. m3, czyli o 3,6% więcej niż w roku ubiegłym. W grupie drewna zaliczanego do grubizny iglastej przewidywany wzrost ma wynieść 2,2%. Dla grubizny liściastej planowany jest przyrost ilości o 9%.

Zarówno w przypadku danych za ubiegłe lata, jak przy danych dotyczących planów na rok 2002 brak jakiegolwiek komentarza. Nie zostały również udostępnione dane finansowe, bez których nie można pokusić się o dokonanie analizy, tak minionego okresu, jak i planów na rok bieżący.

Można się domyślać, że nie trafiona okazała się polityka LP dotycząca rynku detalicznego (bo zapewne to jest grupa określona jako "rynek"). Segment ten, który był wykorzystywany do uzasadniania podwyżek cen na drewno, okazuje się być bardzo wrażliwy na sytuację rynkową. Nie można się na nim opierać przy poszukiwaniu stabilnej sprzedaży.

Za bardzo optymistycznie oceniam plany dotyczące wielkości masy drewna, którą LP chcą sprzedać w b.r. Sądząc po aktualnej sytuacji np. branży tartacznej (m.in. kolejne upadłości zarówno tartaków, jak i ich klientów; utrzymujący się niekorzystny kurs walut; podejście banków do przedsiębiorstw - w tym szczególnie do firm drzewnych), meblowej czy stolarki, przewiduję raczej minimum 5% spadek masy jaką LP uda się sprzedać w tym roku. Stabilność odbiorów zapewniają jedynie zakłady płytowe (oprócz płyt pilśniowych) i papiernicze (z których część też przymierza się do zmiany technologii ograniczającej używanie surowca w postaci drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz