/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIZNES

Jak zaoszczędzić na wymianie walut w handlu zagranicznym?

ergokantor.pl

Autor:
Źródło: ergokantor.pl
Data: 2015-11-23


Handel zagraniczny ma istotny wpływ na polską gospodarkę. W walce o zagranicznych kontrahentów polskie firmy, zwłaszcza te z sektora MŚP napotykają na wiele problemów. Jednym z nich jest ryzyko kursowe. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zoptymalizować wymianę walut?

Jak zaoszczędzić na wymianie walut w handlu zagranicznym?Jak zaoszczędzić na wymianie walut w handlu zagranicznym?Fot. ergokantor.pl

W 2014 roku eksport towarów z Polski wzrósł o 5,6% w porównaniu do 2013 roku i wyniósł 157,2 mld EUR, natomiast import osiągnął dynamikę rok do roku na poziomie 7,2%, a jego wartość to 158,9 mld EUR. Po pierwszym półroczu 2015 roku odnotowano dalszy wzrost w handlu zagranicznym: eksport był wyższy o 6,7% (87,2 mld EUR) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a import wzrósł o 1,9% (84,3 mld EUR).

Warto zauważyć, że wśród grup towarowych, które osiągnęły największą dynamikę eksportu w 2014 roku, były wyroby przemysłu drzewno-papierniczego. Ich sprzedaż na rynki zagraniczne wzrosła rok do roku o 8,7% (stanowiły one 4,7% całego polskiego eksportu) i osiągnęła wartość 7,7 mld EUR. Najwięcej sprzedawaliśmy za granicę drewna, wyrobów z drewna, a także węgla drzewnego (źródło: http://www.mg.gov.pl/files/upload/24765/ROHZ2015_20150827_druk_ost.pdf). Już te liczby pokazują, jak wiele firm z sektora drzewnego może mieć problem z zarządzaniem ryzykiem walutowym - nieodłącznie związanym z handlem zagranicznym.
 
Nieprzewidywalny rynek walutowy
-Współpraca z zagranicznymi kontrahentami to duża szansa rozwoju dla firmy, ale także zagrożenie wynikające ze zmian kursów walut - mówi Roman Rosiński z kantoru internetowego ergokantor.pl, zajmującego się sprzedażą walut online. -Nieustannie zmieniające się kursy na rynkach walutowych mogą znacząco wpłynąć na przykład na obniżenie należności lub zwiększenie poziomu zobowiązań w obcej walucie. To może oddziaływać na stabilność i kondycję finansową firmy - podkreśla Rosiński.

 

Fot. ergokantor.pl


Próba przewidzenia kursu walut w perspektywie długoterminowej jest jak wróżenie z fusów. Rynki finansowe potrafią być nieprzewidywalne, a na kurs waluty wpływają nie tylko czynniki ekonomiczne, lecz także wydarzenia społeczno-polityczne. Ceny walut potrafią się zmieniać błyskawicznie, czego przykładem był przełom 2014 i 2015 roku, gdy zmiany kursowe znacznie przyspieszyły i doszło na przykład do dużej aprecjacji dolara amerykańskiego w stosunku do walut ważniejszych gospodarek światowych (o około 10% w lutym 2015 roku w porównaniu do października 2014 roku). Japoński jen i euro osłabiły się wobec dolara o około 7%.

Innym przykładem może być frank szwajcarski, który gwałtownie umocnił się na walutowych rynkach, gdy 15 stycznia 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że kończy ze sztywnym powiązaniem narodowej waluty z euro. Odczuli to mocno nie tylko kredytobiorcy posiadający zobowiązania we frankach szwajcarskich, ale także firmy rozliczające się w tej walucie (źródło: www.mg.gov.pl).

Jak korzystnie wymieniać walutę?
W eksporcie i imporcie zawsze istnieje ryzyko związane ze zmianą kursów walut. Przedsiębiorcy powinni umieć się przed nim zabezpieczyć. Na rynkach finansowych dostępne są instrumenty pochodne, które pozwalają przerzucić ryzyko kursowe na instytucje finansowe. Mogą to być na przykład kontrakty forward, opcje walutowe, swap walutowy itp.

Niestety, z instrumentów pochodnych korzysta zaledwie połowa polskich firm zajmujących się handlem zagranicznym. Wg danych NBP 40% polskich przedsiębiorców trudniących się eksportem lub importem nawet nie słyszało o możliwości ograniczenia ryzyka kursowego. Jeśli już instrumenty pochodne są wykorzystywane, to najczęściej są to kontrakty forward i opcje walutowe. Zabezpiecza się w ten sposób 60% dużych firm i 40% małych.

Do coraz popularniejszych sposobów optymalizacji wymiany walut wśród polskich eksporterów i importerów należy korzystanie z usług kantorów internetowych.
Kantory online stosują niższy spread niż banki lub tradycyjne kantory stacjonarne, a to sprawia, że można tam kupić walutę bardziej korzystnie Dla przedsiębiorcy, który dokonuje systematycznych transakcji wymiany waluty oszczędność kilku groszy na jednostce wymienianej waluty może przynieść spory zysk/oszczędność skali całego roku.

Korzystanie z internetowych kantorów jest nie tylko bezpieczne (sprzedawcy waluty online wykorzystują coraz częściej te same zabezpieczenia, jakie używane są w bankowości internetowej), ale także bardzo łatwe i wygodne. Przedsiębiorcy nie muszą nawet opuszczać własnego gabinetu - wystarczy tylko dostęp do Internetu. Firma musi posiadać konto złotowe oraz konto walutowe w banku. Po zarejestrowaniu się w serwisie internetowym przedsiębiorca wybiera interesujący go kurs i w kilka minut dokonuje transakcji.

Zarządzanie ryzykiem kursowym oraz korzystne wymienianie walut to kwestie ważne dla każdej firmy zajmującej się handlem zagranicznym. Na szczęście na rynku coraz łatwiej o instrumenty i rozwiązania, które nam w tym pomagają.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz