/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Konrad Tomaszewski nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-11-17


Jedną z pierwszych decyzji urzędującego od wczoraj Ministra Środowiska było powołanie na stanowisko Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, który zastąpił Adama Wasiaka.

Zgodnie z przeidywaniami zaczęła się wymiana władz Lasów PaństwowychZgodnie z przeidywaniami zaczęła się wymiana władz Lasów PaństwowychFot. D.Jabłoński

Jest to drugie powołanie Tomaszewskiego na to stanowisko. Był on już dyrektorem generalnym Lasów Państwowych w latach 1998-2001 za rządów AWS. Podobnie jak dziś, powołanie wręczył mu wtedy minister Jan Szyszko.

 

Dr. inż. Konrad Tomaszewski urodził się w 1949 roku, jest absolwentem wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1972r.), na tym wydziale uzyskał również stopień doktora (1979r.). Po ukończeniu studiów przez 12 lat pracował w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Był z jednym organizatorów "Solidarności" w Lasach Państwowych. W kolejnych latach był pracownikiem Pracowni Konserwacji Zabytków, Najwyższej Izby Kontroli. prowadził też własną działalność gospodarcza. W latach 1998-2001 pełnił funkcję dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a później był szefem gabinetu politycznego ministra środowiska (za czasów Jana Szyszko). Z tej funkcji podał się do dymisji w związku z toczącym się przed sądem procesem w sprawie tzw. afery w Matemblewie. Zarzuty dotyczyły zamiany gruntów leśnych w województwie pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie jaka miała miejsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W tej sprawie Tomaszewski uniewinniony został w 2005r. (na cztery lata w zawieszeniu skazano natomiast byłego szefa rdLP w Gdańsku Mariana K., który podpisał akt notarialny o zamianie gruntów). 

 

Po oczyszczeniu z zarzutów, zajął specjalnie dla niego utworzone stanowisko Głównego Analityka Lasów Państwowych (dyrektorem generalnym LP był w tym czasie A. Matysiak - rząd PiS). Po kolejnej zmianie rządu i władz Lasów Państwowych, Tomaszewski objął stanowisko Kierownika Zespołu do spraw Prognoz, Standaryzacji i Ocen w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu. 

 

W 2002r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Tomaszewskiemu w innej głośnej sprawie, dotyczącej przerobienia w 2001 roku dokumentu urzędowego. Prokuratura zarzucała mu, że po odwołaniu go z funkcji szefa Lasów Państwowych, sfałszował on zarządzenie wprowadzające konkursy na stanowiska dyrektorów regionalnych LP i nadleśniczych. Przestępstwo miało polegać na zmianie daty dokumentu. Według następcy Tomaszewskiego, Janusza Dawidziuka (rząd SLD), który złożył doniesienie do prokuratury w tej sprawie, jego poprzednik liczył na wysokie stanowisko w Lasach Państwowych, więc nie wprowadził przygotowanego już zarządzenia, bo wtedy musiałby przejść drogę konkursową. Gdy stanowiska nie dostał, wprowadził je, by "utrudnić następcy powoływanie i odwoływanie dyrektorów regionalnych i nadleśniczych". Tomaszewski nie przyznał się do zarzutów. Według jego obrońcy Generalna Dyrekcja LP instrumentalnie posłużyła się prokuraturą, by załatwić "niewygodną w owym czasie" sprawę powołań. Sąd uznał, że zarzut był "wewnętrznie sprzeczny", a oskarżony udowodnił swą niewinność, gdyż zgłosił świadków, którzy zeznali, że widzieli zarządzenie podpisane przez niego, gdy był jeszcze dyrektorem. Z zarzutów w tej sprawie Tomaszewski został uniewinnniony w 2009r.

 

W ostatnim czasie Konrad Tomaszewski był aktywnym członkiem zespołu PiS przeciwstawiającego się działaniom Platformy Obywatelskiej dotyczącym zmian w Ustawie o lasach.

 

W okresie pełnienia funkcji dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w latach 1998-2001, K.Tomaszewski "wymienił" 14 spośród 17 dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Był też mocno skonfliktowany z branżą drzewną ze względu na autorytarny sposób podejmowania decyzji dotyczących rynku drewna. Jako Główny Analityk Lasów Państwowych zainicjował i doprowadził do wprowadzenia w życie zasad sprzedaży surowca drzewnego z użyciem aukcji internetowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ciekawe

Czy w dalszym ciągu będzie się liczył interes LP , czy jednak gospodarki polskiej ?
A może w końcu ktoś zrozumiał , ze drewno musi być przerabiane u nas.
OBY !

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-18 11:20:40

Zgłoś nadużycie

wysadzą przemysł drzewny w powietrze terroryści

Następny bandyta wystawiony przez Pis ,nie mają umiaru - w tydzień zawłaszczyć kraj - tego nawet w dzikich krajach nie robią

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-18 13:49:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA