/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
KADRY

Jan Szyszko kandydatem na ministra środowiska

Drewno.pl

Autor: oprac.dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-11-09


Beata Szydło przedstawiła planowany skład przyszłego rządu. Wśród kandydatów na ministrów znalazł się prof. Jan Szyszko, który objąć ma tekę ministra środowiska. Jeśli tak się stanie, Szyszko ministerstwem środowiska rządzić będzie po raz trzeci.

Prof. Jan Szyszko kandydatem na ministra środowiska w nowym rządzieProf. Jan Szyszko kandydatem na ministra środowiska w nowym rządzieFot. J.Szyszko FB

Minister Środowiska to osoba w rządzie, która prawdopodobnie ma największy wpływ na branżę drzewną. Wszystko przez fakt, że minister ten nadzoruje działalność Lasów Państwowych oraz powołuje dyrektora generalnego tej instytucji. To właśnie do ministra środowiska słane są w pierwszym rzędzie pisma dotyczące problemów na rynku surowca drzewnego, gdy przemysł nie może "dogadać się" z Lasami.

Jan Szyszko pełnił już tę funkcję dwukrotnie. Najpierw w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-1999, a następie w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (a pożniej Jarosława Kaczyńskiego) w latach 2005-2007. W tym czasie dyrektorami Lasów Państwowych byli Konrad Tomaszewski oraz Andrzej Matysiak.

 

Jan Szyszko ma 71 lat i jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW. Na tej uczelni uzyskał kolejno tytuły doktora, doktora habilitowanego (1972r.) i profesora (2001r.). Specjalizuje się w regeneracji systemów leśnych. Posiada prywatne gospodarstwo liczące ponad 170 ha, które pełni rolę placówki badawczej w tym zakresie. Jest autorem ponad stu publikacji związanych z przyrodą i ekologią.

W latach 1993-1994 był dyrektorem Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Pomiędzy okresami pełnienia funkcji ministra środowiska, sprawował funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W rządzie Jerzego Buzka był też pełnomocnikiem ds. konwencji klimatycznej ONZ. W latach 2001-2005 zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Od 2005r. nieprzerwanie pełni funkcję posła na Sejm, aktywnie uczestniczy m.in. w pracach Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jest emerytowanym pracownikiem Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie (wcześniej był jej kierownikiem) oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu założonej przez redemptorystę Tadeusza Rydzyka. Często bywa zapraszany do Radia Maryja jako ekspert m.in. w sprawach ochrony środowiska i leśnictwa.

 

Jan Szyszko jest prezesem i jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, które było inicjatorem i głównym organizatorem zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Lasów Państwowych. Był przeciwnikiem wyprowadzania z PGL Lasy Państwowe przez Skarb Państwa 1,6 mld zł zysku oraz wypowiadał się negatywnie na temat 2% podatku obrotowego jaki PGL LP mają płacić do państwowej kasy od 2016r. Jego zdaniem działania te mają na celu destabilizacje Lasów Państwowych, doprowadzenie ich do upadłości, a następnie sprzedaż w ręce prywatne.

 

Szyszko negatywnie wypowiadał się również na temat działań ministrów środowiska w rządach PO dotyczących Puszczy Białowieskiej. Jego zdaniem prowadzona od kilku lat polityka ulegania żądaniom środowisk "ekologicznych" prowadzi do katastrofy ekologicznej na tym terenie. 

 

Według Szyszki, Polska nie powinna godzić się na zapisy tzw. unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego i doprowadzić do jego renegocjacji lub odrzucenia. Jego zdaniem obecne zapisy są szkodliwe dla krajowej gospodarki i służą przede wszystkim interesom unijnej "starej piętnastki".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

obok Maciarewicza to drugi ciezki przypadek tego rzadu...moim zdaniem - na podstawie audycji radiowych w Radiu Maryja - bardzo zly wybor, szkoda tego resortu i polskiego lasu.

Leo Wrinks [9]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-09 23:02:14

Zgłoś nadużycie

Kadra wywrotowców

I jeszcze Tomaszewski jako wice w zarządzie LP będzie full service

rj [58]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-10 13:31:48

Zgłoś nadużycie

...dzis Święto Niepodległości

co ciekawe - nasz Naród - kompletnie nie ma swiadomosci jak bardzo zachowawcza i jednak moim zdaniem zla, nie pasujaca do naszych czasow - jest polityka lp w wydaniu takich ludzi jak Minister i wspominany przez Ciebie animator z tylnego siedzenia. Rzuca narodowi glupi tekst pt.: "Zmiana w organizacji LP to płot i zakaz zbierania grzyba" i koniec jakiejkolwiek pozytywnej, konkretnej dyskusji...ech...

Leo Wrinks [9]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-11 11:02:32

Zgłoś nadużycie

...

cd..... http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19179952,juz-po-obwodnicy-przez-wesola-minister-szyszko-zablokuje-budowe.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&disableRedirects=true

Leo Wrinks [9]Odpowiedz na ten komentarz2015-11-13 09:47:15

Zgłoś nadużycie

Stare piły tarczowe

Witam,
może z takim niecodziennym tematem na tym forum, ale poszukuje starych pił tarczowych bez spieków czy innych nasypów i bajerów. Mogą być uszkodzone, pęknięte, skrzywione, przerdzewiałe. Do celów hobbistycznych. Gdyby ktoś w okolicach Katowic posiadał takie i chciałby się ich pozbyć - powiem szczerze, raczej za symboliczne wynagrodzenie - to byłbym zainteresowany. e-mail: arymarc@o2.pl

Pozdrawiam i dzięki
AM

AM [2]Odpowiedz na ten komentarz2016-01-09 17:19:51

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz