DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe będą integrować branżę

Puls Biznesu

Autor: Wojciech Twardziak
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2004-04-04


Znajdująca się w fatalnej kondycji branża drzewna ma szanse na pozyskanie solidnego partnera. Lasy Państwowe, obarczane winą za jej niepowodzenia, oferują pomoc w konsolidacji i promocji jej wyrobów. Same jednak były zmuszone wprowadzić program oszczędnościowy, zamrażając płace i redukując zatrudnienie.

Lasy Państwowe, zarządca największego majątku Skarbu Państwa, chce zakończyć spory z branżą drzewną i rozpocząć z nią współpracę. Janusz Dawidziuk, generalny dyrektor LP, twierdzi, że kiepską sytuację sektora mogą poprawić m.in. konsolidacja firm i odbudowanie rynków eksportowych. Lasy Państwowe deklarują niezbędną pomoc.

Jedną z przyczyn złej kondycji branży drzewnej są nie tylko monopolistyczne działania LP, ale także nazbyt rozproszone moce produkcyjne. Dlatego ich koncentracja może być deską ratunku.

- Procesy konsolidacyjne na świecie to rzecz normalna. Również w branży tartacznej ten proces jest już widoczny. Małe firmy są wypierane z rynku - twierdzi Janusz Dawidziuk.

Dlatego Lasy Państwowe chcą włączyć się w proces integracji branży.

- Obecnie ze względów formalnych wchodzenie w związki kapitałowe z przemysłem drzewnym jest niemożliwe. Jednak w przyszłości będziemy chcieli to zmienić. Myślę, że związki te nie będą polegać na przejmowaniu przedsiębiorstw przez LP, ale na kooperacji i różnych powiązaniach finansowych - mówi dyrektor.

To jednak nie koniec deklaracji szefa LP. Lasy Państwowe są gotowe partycypować w promocji wyrobów z drewna.

- W tej chwili trudno powiedzieć, jakiej wielkości środki możemy zaangażować w to przedsięwzięcie. Najpierw musi zostać opracowany logiczny program. Na pewno LP są w stanie zaoferować dużo więcej niż którekolwiek przedsiębiorstwo z branży. Myślę również, że inicjatorem i pomysłodawcą powinni być nasi partnerzy z przemysłu drzewnego, bo w końcu to ich produkty będą promowane - mówi Janusz Dawidziuk.

Mimo że LP starają się poprawić relacje z przemysłem drzewnym, są jednak sprawy, w których porozumienie będzie trudne do osiągnięcia. Jednym z problemów jest 7-proc. podatek VAT na drewno okrągłe. Jego zbyt niska wysokość - według przedstawicieli przemysłu drzewnego - stymuluje szarą strefę w branży. Dlatego chcą jego podwyższenia do 22 proc.

- Przedsiębiorcy z branży drzewnej najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że zrównanie stawek do poziomu 22 proc. odbije się na wszystkich graczach z rynku - ostrzega Janusz Dawidziuk.

Dlaczego? W tej chwili przemysł drzewny korzysta z ogromnego kredytu kupieckiego, sięgającego 600 mln zł i udzielonego przez LP. Termin płatności zobowiązań przedsiębiorstw wobec LP sięga 70 dni. Zdaniem Janusza Dawidziuka, nagłe wprowadzenie 22-proc. podatku VAT spowoduje bolesne dla firm zmiany.

- Taka podatkowa reforma może zachwiać płynnością finansową LP. Broniąc się przed taką sytuacją musielibyśmy skrócić terminy płatności i znacznie ograniczyć kredyt kupiecki. Mamy świadomość, że stawka wzrośnie w przyszłości, jednak proces jej wprowadzania powinien być rozłożony w czasie - twierdzi Janusz Dawidziuk.

Dyrektor zapewnia, że płynność finansowa LP na razie jest stabilna. Wprawdzie za 2001 r. zanotowały one 82 mln zł straty, jednak dyrekcja ma już sposób na jej "odrobienie".

- Wprowadziliśmy program oszczędnościowy. Polega on m.in. na zamrożeniu płac i restrukturyzacji zatrudnienia. W ciągu dwóch lat zamierzamy zwolnić około 2 tys. pracowników. LP mają ponadto olbrzymią infrastrukturę w postaci mieszkań, zbędnego zaplecza technicznego czy nie funkcjonujących już ośrodków transportu leśnego. To wszystko generuje koszty, dlatego chcemy się tego pozbyć - mówi Janusz Dawidziuk.

Drugim sposobem ma być dywersyfikacja źródeł pozyskania przychodów.

- Możemy przecież sprzedawać nie tylko drewno, ale także wszelkiego rodzaju kopaliny, jak żwir czy piasek. Ponadto zamierzamy wygenerować większe zyski z turystyki i łowiectwa. Chcemy też sprywatyzować wszystkie usługi, z których korzystamy - zapewnia dyrektor generalny LP.

Okiem eksperta

Propozycje Lasów Państwowych, dotyczące konsolidacji branży i promocji wyrobów z drewna, są bardzo interesujące. Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że tartaki nie mają pieniędzy ani na reklamę, ani na modernizację, a tym bardziej na konsolidację przedsiębiorstw. Trochę gorzej jest z podatkiem VAT. Zdajemy sobie sprawę z tego, że instytucja ma kłopoty finansowe i oczywiście argumentacja LP jest sensowna. Jednak 22-proc. VAT na surowiec drzewny można było wprowadzić wcześniej, gdy kondycja LP była bardzo dobra. Dlatego pracujemy teraz nad rozwiązaniem kompromisowym. - Longin Graczkowski - prezes Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz